Flash’ın Cevherleri I – Sistem Gerektirmeyen, Tadımlık Oyunlar!

Bilgisayarınız eskimeye mi başladı? İşyerinde alt-tab yapmadan takılmak mı istiyorsunuz? Paraya sıkıştınız ya da steamde indirimler gelene kadar beklemek mi istiyorsunuz? Tam size göre çözümlerimiz var: Flash’ın Cevherleri I

Zamanında bilgisayarım eskidikçe veya hardcore oyunlara dalıp gitmek istemediğimde flash oyunlar oynadım. Benzer flash oyunlarının çok ufak farklarla nasıl güzel şeylere dönüştüğünü gördükçe de oyun tasarımıyla ilgili güzel fikirler edindim. O yüzden, gerçekten hoşuma giden ve flash oyun denince mutlaka bilinmesi gereken oyunları bu yazı dizisinde sizlere tanıtacağım.

Monster’s Den

Monster’s Den serisi, fantastik RPG oyuncularını çok memnun edecek dövüş ve sınıf mekaniklerine sahip. Aynı zamanda dengeli ve iyi tasarlanmış bir oyun. Diablo 1’deki gibi bölüm bölüm indiğimiz bir maceradan, sürekli saldıran orduları tutmaya çalıştığımız türden maceraya kadar değişik değişik modlar eklenmiş.

monsterDen

Oyunun en güzel yanı, iyi yapılmış her RPG oyununda olduğu gibi, değişik karakterler yaratıp onlarla değişik kombinasyonlar denemek. Monster’s Den’de de aklınıza oldukça iyi fikirler gelecek, eminim.

Monster's Den Monster's Den Chronicles Monster's Den - Book of Dread

Rebuild 2

İlk rebuild oyununun üstüne güzel şeyler eklediği ve aynı özellikleri sunduğu için sadece ikinciyi oynasanız da olur. Bu oyunda, zombi felaketinde hayatta kalmaya çalışan bir grubu ve onların liderini oynuyoruz. Klasik görünen bu hikayeye rağmen oyunu güzel yapan şey, oyunun hikayesinin ve detay kontrolünün güzel yapılmış olması. Bir şehri bina bina temizleyip tekrar kullanılır hale getirmek, yeni katılanları doğru şekilde kullanmak, geceleri gelen zombi ordularına karşı kendimizi en iyi şekilde savunmak gibi bir sürü şeyle uğraşıyoruz.

rebuild1

Oyunda zombilerle savaşmaya yolladığımız her karakterin kendi ismi ve kişiliği olması, hatta yanlarında bulundurdukları şeylerin bile yerine göre önemi olmasından dolayı kaybettiğimiz her şey çok acı koyuyor. Özellikle köpekler. Bir köpek kaybettiğinizde gerçekten üzüleceksiniz.

Rebuild 2

Chibi Knight

Sanata yetenekli babalar ve küçük kızlarının harika işleri internetin en sevdiği hikayelerdendir. Benim de. O zamanlar bir flash oyunu yapmak isteyen babası, seslendirmeler için 4 yaşındaki kızıyla çalışır ve bu harika oyun çıkar. Çok aman aman bir oyun değil ama oynarken çocuğun komik konuşmaları ve çıkardığı sesler insanın neşesini yerine getiriyor. Bana göre de zaten flash oyunlarının güzel yanı sevimli olmaları. Bu oyun da gereğinden fazla sevimli.

Kazandığımız levellar sonucunda şeklimizin değişmesi aşırı eğlenceli.

chibi1

Ayrıca yıllar sonra bu yazıyı yazmak için araştırdığım kadarıyla başarılı geçen bir kickstarter kampanyasından sonra steamde “super chibi knight” isimli bir devamı yapılmış. Onu da oynamak lazım.

Chibi Knight

Punk-o-Matic

Parça parça müzikleri birleştirip harika kombinasyonlar yaptığımız ve bunları arkadaşlarımızla paylaşabildiğimiz bir oyun. Biraz öğrenince gerçekten dinlemesi keyifli şeyler yapabiliyoruz. Genelde flash’ta müzik oyunları çok kötü. Punk-o-matic ise baya eğlenceli bir oyun.

flash-punkomatic

Yorumlarda mutlaka yaptığınız parçaların kodlarını bekliyorum.

Punk-o-Matic

Burrito Bison

Burrito Bison serisi, aşırı komik hikayesi ve grafikleri ile “bir şeyler fırlatmalı” oyunlara değişik bir bakış açısı getiriyor. Ayrıca fırlatıp beklemekten daha fazlasını yapabiliyor olmamız da bu oyunun özel yeteneklerinden.

flash-burrito-bison

Ara sıra girip girip gerizekalı jelibonları öldürüp durmak lazım. Gerçekten belli bir tatmin duygusu oluşuyor.

Burrito Bison Burrito Bison Revenge

Şimdilik bu kadar. Tanıtmamı istediğiniz başka flash oyunları varsa yorumlara yazabilirsiniz.

Bu yazı, "Flash'ın Cevherleri" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar