Hearthstone: Deste Yapımı, Strateji ve Oyun Metası – Bölüm 1

Bir önceki yazıyı okuduysanız ya da zaten oynuyorsanız; Hearthstone’un ne olduğunu biliyorsunuz. Artık nasıl oynamanız gerektiğine dair bir şeyler öğrenmenin zamanı geldi.

Hearthstone tamamen kendi stratejinizi geliştirerek oynayabileceğiniz bir oyun olsa da; çok tutmuş stratejilerin var olmasının bir sebebi de var – işe yarıyorlar. Ama bu stratejileri öğrenmeye başlamadan önce, oturtulması gereken bir takım kavramlar var.

Hearthstone

Cüce alır.

 1- Hearthstone’da Board Control (Oyun Tahtası Hakimiyeti)

Board (Oyun Tahtası), minyonların inildiği bölgedir. Bu alana hakim olmaya; Board Control denir. Board Control rakibinizden önde olmak için oldukça önemli bir etkendir, zira hangi minyonların öleceğine, hangilerinin kalacağını dikte etme hakkı size ait olur. Destenizin mekanikleri ne olursa olsun, genelde Board Control sağlamak önemlidir. Rush (hızlıca rakibinizi 0 cana indirme) destelerinde bile.

Peki Board’a nasıl hakim olabilirim?

Rakibinizin yerde olan minyonlarından birden fazlasını öldürebilecek kadar Attack ve Health değeri olan minyonlar inebilirisiniz (özellikle de Taunt etkisi varsa). Area of Effect (Alan Etkili) büyüleri ya da Removal (ortadan kaldırma) büyüleri kullanarak, rakibinizin minyonlarını temizleyip, onun Board Control’unu kırabilisiniz. Hero Power’ınızla, rakibin düşük canı kalmış minyonlarını ortadan kaldırabilirsiniz (Mage, Druid, Rogue ve yavaş da olsa Paladin tam da bu iş için ideal). Buff (iyi özellik verme) kartlarıyla, kendi minyonlarınızı güçlendirip, rakibinizin daha güçlü minyonlarını öldürebilirsiniz.

Frostbolt büyüsü ile Board Control sağlıyorum ki minionlarım rahatça rakibin Suratına (Face) vurabilsin.

Frostbolt büyüsü ile Board Control sağlıyorum ki minyonlarım rahatça rakibin Suratına (Face) vurabilsin.

Board Control; Hearthstone’un temellerinden biridir, zira Magic the Gathering’in aksine, rakibinizin saldırdığı kartlara neyin karşılık vereceğini siz belirleyemezsiniz. Hakimiyet sizdeyken ve elinizde yeterince cevap varken (Removal büyüleri, büyük minyonlar vs.) rakibinizin yapabileceği her türlü hareketi nötrleyebilirisiniz.

2- Card Advantage (Kart Avantajı)

Gerek oyun tahtasında aktif olan, gerek elinizde tuttuğunuz cevaplar ile kart avantajına sahip olmak, Hearthstone’da büyük bir üstünlük sağlar. Rakibinizin elinizde hangi kartlar olabileceğinden korkması bile, elinizde çok kart olmasının büyük bir avantajıdır – o kartlar destenizde bile olmasa dahi. Elinizdeki kart sayısı az olsa da, oyundaki aktif kartlarınızın sayısı; rakibinizinkinden fazla ise bu da size bir kart avantajı sağlar – zira muhtemelen Board Control sizdedir ve tek korkmanız gereken şey alan etkili büyüler ve cevabınız olmadığı minyonlardır.

Peki kart avantajına nasıl sahip olabilirim?

Warlock, Priest, Paladin ve Rogue gibi Class’ların Hero Power’ları size kart avantajı sağlamakta birebirdir. Rogue kart kullanmadan silah kuşanarak, Paladin kart kullanmadan minyon inerek, elinizde tutmak istediğiniz kartları inmeden, oyunda aktif etkenlerinizin olmasını sağlar (Board Presence). Priest’in Hero Power’ı ise; oyundaki her hangi bir karakteri 2 Restore Health (2 puan iyileştirme) edebildiğinden, kartlarınızın ölmemesini sağlayarak dolaylı yoldan kart avantajı da sağlar. Warlock ise buna direkt olarak etki eder, zira Hero Power’ı iki Health karşılığında bir kart çekmenizi sağlar. Hero’nuzun Health puanı rakibinizin 0’a indirerek oyunu kazandığı bir şey olsa da, onu bir kaynak gibi harcamanız gerekir. Minyonlarınızla saldırmak yerine, kendiniz saldırıp minyonun’larınızı hayatta tutmak, size hem kart avantajı hem de Board Control verir.

Warlock'un Hero Power'ını kullanarak rakibime karşı kart avantajı elde ediyorum

Warlock’un Hero Power’ını kullanarak rakibime karşı kart avantajı elde ediyorum

Hero Power’ınızdan bağımsız olarak, destenize ekleyebileceğiniz Azure Drake, Acolyte of Pain, Mana Tide Totem gibi kart çektiren kartlar, bu avantajı korumanızı ya da elinize almanızı sağlar. Unutmayın, eli boş olan bir rakip daha az korkulacak bir rakiptir.

3- Minion Trading (Minyon Takası)

İki minyon birbirlerine saldırdıklarında ölüyorlarsa, bu o minyonların Trade (Takas) edildiği anlamına gelir. 2 Manalık 3/2 (3 Attack 2 Health) bir minyonınızı, rakibinizin 3 Manalık 3/3 minyonına takas etmek kârlı bir takas örneğidir. Daha düşük manalı bir minyonunuzu, düşmanınızın daha fazla mana harcadığı (birden fazla kart ile güçlendirmiş de olabilir) bir minyon ile takas ederek; hem Board Control, hem de Card Advantage için büyük adımlar atmışsınız demektir.

1’e 2 takaslar da, sizin için çok kârlı takaslar olacaktır. Chillwind Yeti, Sludge Belcher, Harvest Golem gibi kartlar, genelde düşmanınızın iki tane minyonunu öldürmeden ölmez. Bu da o minyonlar ile çok kârlı takaslar ettiğiniz anlamına gelir. Paladin ve Shaman sınıfları kârlı takas için birebirdir. Hero Power’ları size bedava minyon verir (mana açısından değil, kart açısından), bu minyonları da Blessing of Kings, Blessing of Might, Flame Tongue Totem, Rockbiter Weapon gibi Class kartları ile birleştirerek, bedava sayılabilecek takaslar yapabilirsiniz.  Defender of Argus, Stormwind Champion gibi Neutral (Class’dan Bağımsız) kartlar da bu açıdan çok başarılıdır.

Paladin Hero Power'ıyla yaptığım 1/1 Stormwind Knight ile rakibin 6/1 Flesheating Ghoul'unu takas ettiğim zaman bir çok açıdan kâra geçmiş oluyorum.

Paladin Hero Power’ıyla yaptığım 1/1 Stormwind Knight ile rakibin 6/1 Flesheating Ghoul’unu takas ettiğim zaman bir çok açıdan kâra geçmiş oluyorum.

Fire Elemental gibi kartlar da, size hem dolaylı yoldan kart avantajı verir, hem de kârlı takas yapmanızı sağlar. Zira oyuna indiği zaman 3 damage vurarak (muhtemelen) bir minyon öldürür. Ortalamadan yüksek Health ve Attack’ıyla da, en az bir minyon daha öldüreceğinden genelde en az 1’e 2 takas yapar.

Artık Hearthstone’un en temel oyun mekaniklerini gördüğümüze göre; daha detaylı bir şekilde deste yapımını, stratejiyi ve oyun metasını anlamaya başlayabiliriz. Unutmayın, en baba Rush destesinde bile Board Control candır, Kart Avantajı oyun kazandırır ve kârlı Minyon takası yapmak sizi her daim bir adım önde tutar.

ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI

Yorumlar