DC Süper Kahraman Dosyaları: Black Canary

Kimdir?

Black Canary, birden fazla dövüş stili kullanarak suçluları serseme çeviren, bunun yanında taktiksel zekaya sahip olup kafası organizasyona da çalışan bir Justice League üyesidir (Bu özelliğiyle pek çok macerada Batman’in güvendiği nadir karakterlerden biri haline gelecektir). Karakterin öne çıkan özelliklerinden biri deri ağırlıklı kostümü ve file çoraplarıdır. Suç mahalline motosikletiyle gider, yüzeysel bakışla femme fatale profili çizer. Bunun dışında, bir başka Justice League üyesi olan Green Arrow’la olan ilişkisiyle tanınır. Bu sade tanıtım bir yana, hikayesi bir çok kez retcon’landığı için durum biraz karışıktır. Sıraya koyarak anlatalım:

BC_1

Karışık Derken? İlk Nerede Çıkmış?

Black Canary, yani Dinah Drake ilk olarak 1947’de Robert Kanigher tarafından yazılmış ve Carmine Infantino tarafından çizilmiş bir Johnny Thunder macerasında karşımıza çıkar. Bilmeyenler için, Johnny Thunder, Yz adında bir cinin dileklerini gerçekleştirmesi sayesinde bu işlere bulaşmış bir adamdır, hikayesi çok daha fazla okültik öğe içerir. Yedinci oğlun yedinci oğlu olması gibi. Black Canary bu adamın maceralarından birinde suçlu gibi ortaya çıkar, ama aslında suç organizasyonunun içine sızmaya çalışan bir casustur. Güzelliği ve becerisiyle Johnny’nin oldukça ilgisini çekmesine rağmen adamcağız her iki anlamda da havasını alır; Black Canary tutulunca macera serisi onun ismiyle çıkmaya başlar. Bu hikayede Dinah sonradan evleneceği Larry Lance ile nişanlıdır ve çift suçlulara karşı birlikte mücadele etmektedir. Karakter aslen siyah saçlıdır ve aksiyon dolu hayatını masum bir çiçekçi dükkanında çalışarak maskeler, Justice Society of America’ya katılır ve 1951’de Altın Çağ sonlandırılana kadar onlarla kalır.

bc_4

Bunca karaktere sahip bir çizgi roman gerçekliğiyle çalışmak ilginç olsa gerek, insan çizgi romancı olunca lisedeki günlüklerini karıştırıp eskiyi yad etmek misali “Aaa şöyle bir karakter varmış, bunu yeniden giydirip kullanalım” kafasına sık giriyor. İşte Dinah da bu şekilde 1960’larda geri dönüş yapar. Bu kez mekanı, DC’nin Gümüş Çağ ile Altın Çağ’ı birbirine bağlama amaçlı Earth-Two adlı paralel evrendir. Sevgilisi Larry Lance ile evlenmiştir, bir yandan evliliğini sürdürürken diğer taraftan Justice League ile olan maceraları devam eder.  Ancak Aquarius adlı belalı bir uzaylının ortaya çıkıp Earth-Two’nun başına bela olmasıyla mutlu günleri sonlanır; Black Canary onunla savaşırken Larry Lance karısını kurtarmak için hayatını feda eder. Bunun üzerine Dinah, Earth-1’e geçiş yapıp Justice League’e katılır. Burada Green Arrow’la evliliğe gidecek ilişkisi başlayacaktır. Ancak boyutlar arası geçiş, onun bedeninde değişimlere neden olmuştur.

BC_2

Güçleri?

Bu değişim, karakterin meşhur özelliği “Canary Cry”dır. İnsanları bayıltan sonik bir dalga yaratabilmektedir. Bu gücünün kaynağı gerek çizgi romanlarda gerekse de televizyon dizilerinde lanet, gen mutasyonu ya da aygıt şeklinde farklı yorumlanmıştır. Mesela Arrow’daki Canary insan üstü bir güce sahip değilken çizgi romanlarda yüksek radyasyon yemiş Dinah mutasyon geçirir.

canaryCry

Bunun dışında usta bir motosiklet sürücüsüdür. Eski bir suç savaşçısı olan Wild Cat’ten dövüş eğitimi almıştır. Yetkin bir yakın dövüşçüdür, son derece atletik ve dayanıklıdır. Hatta atletizminden bu derece ekmek yiyen bir karakter için başka sorunlar peydah olur.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar