DC Süper Kahraman Dosyaları: Huntress

Kimdir?

Huntress, genellikle Gotham’ın sonu gelmez suç örgütleriyle savaşanlardan biri olup, bir kaç farklı isim ve geçmiş verilmiş bir süper kahramandır. İlk yaratılan Huntress, Earth Two adı verilen alternatif bir evrende dünyaya gelen Helena Wayne’dir ve Batman ile Catwoman Selina Kyle’ın kızıdır. Bu yazıda ağırlıklı olarak ikinci versiyona, yani Helena Bertinelli’ye değineceğim. Helena Bertinelli, Guido ve Carmela Bertinelli’nin kızıdır ve soyadından anlaşılabileceği üzere köklü bir mafya ailesine mensuptur. Yedi yaşındayken Guido’dan intikam almak isteyen bir mafya babası tarafından kaçırılır ve mafya üyeleri, Guido’ya manevi işkence etmek için küçük kıza tecavüz ederler. Kurtarılan Helena, hayatı tehlikede olduğu için yanında koruması Tony Angelo’yla İtalya’ya gönderilir. Dövüş eğitimini de bu adamdan alacaktır. 21 yaşındayken ailesi gözlerinin önünde katledilen Helena, intikam yemini eder ve Huntress’a dönüşür.

H_1Bu anlattığım ilk orijin hikayesi. 2000’de çıkan Batman/Huntress adlı seride bu hikaye değiştirilir; Helena 8 yaşındayken ailesinin öldürülüşüne şahit olur ve mafyayı bitirmeye yemin eder.

Yaratıcısı Kimdir?

Helena Bertinelli’nin hikayesi ilk kez 1989’da Joey Cavalieri tarafından kaleme alındı ve Helena Wayne’nin de yaratıcısı olan Joe Staton tarafından çizildi. Karakterin genel farkı, karanlık geçmişinden ötürü klasik süper kahramanlardan çok daha şiddete eğilimli ve adalet anlayışının sert olmasıydı.

Ablanın adalet anlayışı başka bir şans vermemektir genelde.

Ablanın adalet anlayışı başka bir şans vermemektir genelde.

Özellikle öldürmeye olan eğilimi yüzünden Batman aracılığıyla katıldığı halde Justice League’den atılmışlığı vardır. Huntress’ın acıklı bir kısır döngüsü vardır; şiddet eğilimi nedeniyle diğer karakterler onunla pek iş yapmak istemez ve Huntress yalnızlaştıkça daha da şiddet eğilimli hale gelir.

Güçleri?

Bilinen herhangi insan üstü bir gücü yoktur. Birds of Prey’deki ortağı Black Canary gibi çok iyi bir atlettir, yakın dövüşte muazzamdır, attığını vuran bir nişancıdır.

H_2

Bütün bu yetenekler bir yana, Helena her zaman okul öğretmeni olmak istemiştir. İlerde, özellikle Birds of Prey’e katıldığında Oracle’ın da yardımıyla suç savaşçısı hayatını gündüzleri öğretmen olarak çalışarak maskeleyecektir.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar