DC Süper Kahraman Dosyaları: Black Canary

Yaşlanmıyor mu Bu Kadın?

Yazarlar bu sorunla yüzleşmek için bir retcon yaparlar: Dinah, Aquarius ile savaşından sonra maruz kaldığı yüksek radyasyon sebebiyle ölmektedir. Larry Lance’den bir kızı olmuştur, ancak bu kız Wizard adlı suçlu tarafından lanetlenmiştir; sesi ölümcüldür. Black Canary de eski dostu Johnny Thunder’dan (böyle de işin düşer işte) bu laneti kaldırmasını ister. Johnny laneti kaldıramaz ama küçük kızın bedenini kendi özel boyutunda saklar, yaşamsal fonksiyonları devam etmektedir fakat hafızası silinmiştir. Dinah ölürken, hafızasını genç kızın bedenine aktarırlar. Yani artık Black Canary’nin bedeni kızına aittir.

canary2

Retcon Demiştik?

Bu hikaye Crisis on Infinite Earths serisinden sonra yine değiştirildi, Lance ailesine daha normal bir hayat verildi. Dönemin Gotham Polis departmanındaki seksizmden dolayı babası gibi bir polis olamayan Dinah Drake, bir süper kahraman olmaya karar verir. Kızı Dinah Laurel Lance’in ise bir mutasyondan dolayı üçüncü bir ses teli vardır, bu da ona ünlü sesini verir. Yani elde var iki karakter, anne ve kız. Larry Lance, Jim Gordon’la tanışmaktadır, yani Barbara Gordon’un babası. Bu da bizi, Birds of Prey’e getirir. Birds of Prey, Dinah’nın ilk kez 1940 ve 50’lerden beri hikayesine işlemiş muhafazakar kalıplardan kurtulup özgürleştiği, gerçek kişiliğini bulduğu yerdir bence.

canary1

Birds of Prey

Barbara Gordon, Joker tarafından ölümcül şekilde yaralanınca bildiğimiz üzere Oracle’a dönüşerek suçlularla mücadeleye devam eder. Çeşitli tecrübelerden sonra bir takım kurmaya karar verir ve bu işe en yatkın gördüğü Black Canary’den yardım ister. İkisi ayrı yöntemlere sahip olsalar da (Black Canary’nin tezcanlılığı ile Barbara’nın fazla temkinliliği çarpışır) sonradan farklılıklarını aşıp arkadaş olurlar. Birds of Prey, özellikle Gail Simone devraldıktan sonra tamamen ayrı bir makale hak ettiği için burada çok detaya girmiyorum, ama Huntress ve Lady Shiva (Jade Canary) gibi karakterlerin eklendiğini söylemekte yarar var. Bu esnada Black Canary Oliver Queen ile evlenir, ancak bu birleşme maalesef sonsuza kadar sürmez. New 52’de ise Black Canary, Throne of Atlantis adlı çizgifilmde Batman’in yardımına gelerek Justice League’e katılır. Oliver Queen ile hiç evlenmemiştir.

Bu Batman kısmını not edin, çünkü Black Canary, Green Arrow gibi karakterler gerek taktik zekaları, gerek organizasyon yetenekleri sayesinde genellikle onun yanında resmedilirler. Kingdom Come’dan tutun New 52’ye kadar. Arrow dizisinde de bu bağı Ra’s Al Ghul aracılığıyla kurdular.

TV Uyarlamaları

Fazla yok. Black Canary İlk olarak 1979’da NBC’nin Legends of the Superheroes’unda Danuta Wesley tarafından canlandırıldı. Sonrasında 2002’de başlayan ancak tutmayan Birds of Prey’de kaçak bir yeni yetme olarak gözüktü. Smallville’nin 7. sezonunda (Alaina Huffman oynuyordu) Green Arrow’un takımına katıldı. Burada son derece alaycı bir karakter olarak kaleme alındı. Asıl öne çıkışı ise Arrow dizisiyle oldu.

Alaine Huffman (Smallville) ve Rachel Skarsten (Birds of Prey)

Alaina Huffman (Smallville) ve Rachel Skarsten (Birds of Prey)

Öncelikle uyarı, aşağıda yazanlar Arrow dizisi hakkında eser miktarda spoiler içeriyor. Şimdi, Arrow’da “Laurel Lance” adını duyduğumuzdan beri zaten Black Canary’nin kim olacağını biliyorduk. Senaristler bize sürpriz yaparak Canary’nin orijinal halini anneden değil kızkardeşten çıkardılar. Sara Lance, yani Laurel’in kolejli kızkardeşi tam bir Amerikan kızıydı; sarı kaküllü saçlar, hafif atletik yapı filan. Tabii bu, dizide uçana kaçana atlayan Oliver’ın da gözünden kaçmadı ve Laurel “birlikte yaşayalım” deyince tırsan Ollie, çareyi onu kızkardeşi Sara’yla aldatmakta aradı. Ancak ikilinin bindiği yat patlayınca, Sara’nın denize uçmasından Profesör Ivo tarafından bulunmasına, sonra Ivo’nungemisi Amazo’da çıkan savaşta tekrar denize uçmasından sonra bu kez Nyssa Al Ghul tarafından bulunup Nanda Parbat’ta eğitilmesi ve League of Assassins’e katılmasına kadar giden uzun bir olaylar zinciri başladı.

Kişisel fikrim, Sara Lance'nin gelmiş geçmiş en güzel kotarılmış Canary olduğudur.

Kişisel fikrim, Sara Lance’nin gelmiş geçmiş en güzel kotarılmış Canary olduğudur.

Sara Lance, Ta-er al-Sahfer yani Kanarya adını almıştı ve yetkin bir savaşçı olarak Starling City’ye dönüp Oliver’a yardım etmeye başladı. Ancak öldürülünce, Laurel kızkardeşinin ceketiyle bayrağını devralarak Wild Cat’ten eğitim alıp kendini suçlularla savaşmaya adadı.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar