Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Moon Knight

Marvel’da Batman mi Var?

Çizgi roman okuyucularıyla ilk kez 1975’te, Werewolf by Night’ın 32. sayısında buluşan kahramanımız Moon Knight için pek çok kez Marvel dünyasının Batman’i yakıştırması yapılmıştır. Bu yakıştırmanın tamamen doğru olduğu söylenemese de tamamen isabetsiz olduğundan da bahsedilemez; zira Moon Knight’ın yaratıcılarından olan Doug Moench aynı zamanda ünlü bir Batman yazarıdır. Batman’in baş düşmanlarından biri olan Bane’in büyük rol oynadığı, Kara Şövalye’nin düşüşünün ve yeniden yükselişinin anlatıldığı “Knightfall” serisininin yaratıcıları arasında yer alan Moench, aynı zamanda Black Mask ve Deathlok gibi sevilen karakterlerin de fikir babalarındandır.

Kendine göre geliştirdiği silahları, büyük ve etkili bir şirkete sahip olması, süper kahraman kimliğini gizli tutması, dedektiflik yeteneği ve geceleri sokakların koruyucusu olması gibi özellikler ardı ardına sıralandığında basit bir Batman imitasyonu gibi dursa da Moon Knight’ı Kara Şövalye’den farklı kılan onlarca özellik vardır. Mistik yanı ve onu suçla savaşmaya iten sebepler bunların başında gelir. Şimdi, gerçek adı Marc Spector olan Moon Knight’a şöyle bir göz atalım.

Bu Adam Süper Güçlü! -Değil!

Bilinmezliklerle dolu bir kahraman olan Moon Knight’ın mistik yanı daha ilk adımda karşımıza çıkıyor. Antik Mısır’ın Ay ve intikam tanrısı Khonshu’nun avatarı olduğunu düşünen Marc Spector, gece vakti insan sınırlarını zorlayan reflekslere, fiziksel güce, hıza ve dayanıklılığa kavuşuyor. Eğer gökyüzünde dolunay varsa tüm bunların üst sınırı daha da yükseliyor.

moonknight4

Tabii bu noktada değinmek gerekir ki, akıl sağlığı yerinde olmayan bir karakter olan Marc Spector’ın gece vakti -hele dolunay zamanında- kelimenin tam anlamıyla gaza geliyor olması ve tanrısına fanatiklik düzeyinde olan adanmışlığı sayesinde kendi sınırlarını aşabileceği de gayet ihtimaller dahilinde. Yani anlayacağınız, doğaüstü bir güce sahip olmasa da kendisini doğa üstü güçlü sanan bir hastayla karşı karşıyayız.

Çizgi Romanlarda “Ay Şövalyesi”

Bir paralı asker ve arkeolog olarak gittiği Mısır’da grubundaki kişiler tarafından ihanete uğrayıp öldürülen Marc Spector’ın bedeni, Khonshu adlı kadim Mısır Tanrısı’nın heykeli önünde yeniden dirilir. Khonshu’nun ona yaşamını geri vermesine, hayatını ona adayarak teşekkür eden Spector, o günden sonra Moon Knight ismini alır ve Ay tanrısının seçilmişi olarka yaşamına devam eder.

Öldükten sonra yeniden dirilmek travmatik bir etki yaratmış olacak ki, Marc Spector geri geldiğinde kendisinin yanısıra iki adet alter-egonun da yaşamını sürdürmeye başlamıştır. Bunlardan biri Steven Grant isminde milyoner bir iş adamıyken diğeri ise sokaklardaki yaşamı yakından takip eden Jack Lockley isimli taksicidir.

Amazing Spider-Man #353 - 358 arasında yayınlanan Secret Empire kapışmasına katılan efsane ekip.

Amazing Spider-Man #353 – 358 arasında yayımlanan Secret Empire kapışmasına katılan efsane ekip. Nighthawk, Moon Knight, Spider-Man, Punisher, Nova ve Night Thrasher.

Kendi kişisel serisi haricinde birçok kez Spider-Man ve Punisher gibi bölgesel kahramanlarla ortak çalışsa da Captain America tarafından Secret Avengers’a davet edilip daha büyük görevlere gönderilmiştir.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar