Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Moon Knight

Gerek akli dengesinin yerinde olmaması gerekse yalnız çalışmayı daha çok sevmesi gibi sebeplerle West Coast Avengers’ta ve Secret Avengers’ta uzun süre tutunamayan Moon Knight, kısa süre sonra sokaklara dönmüş ve kadim tanrısını mutlu etmek için geceleri adalet dağıtmaya devam etmiştir.

moonknight1

Kendini aynı anda Wolverine, Spiderman ve Captain America sanan Moon Knight (solda) ve ünlü dedektif Mister Knight (sağda)

Moon Knight’ın çoklu kişilik bozukluğu zaman zaman öyle haller almıştır ki, kendi benliğini diğer süper kahramanlarla karıştırmış ve hatta onlar adına çeşitli operasyonlara bile katılmıştır. Aynı anda Captain America, Wolverine ve Spiderman olduğunu sanarak düşmanları üzerine “grup halinde” dört koldan saldırması, onun deliliğinin boyutunu gösteren ufak bir detaydır.

2014 yılında Marvel Now ile birçok seriyi yeniden numaralandıran Marvel, Moon Knight için de aynısını yapmıştır. Warren Ellis ve Declan Shalvey’in ilk altı sayıda tüm ustalıklarını sergiledikleri Moon Knight Vol. 5 hala devam etmektedir. Serinin şu anki gidişatında eski sayılara nazaran daha dost canlısı bir Moon Knight mevcut. Marc Spector pelerin ve maskesiyle insan öldürmekten çekinmese de yeni dönemde kopan bacaklara, kazınan suratlara ve parçalanan organlara daha az rastlıyoruz. Çizgi roman dünyasının belki de en vahşi “iyi adam”ını böyle görmek serinin çekiciliğini elbette ki azaltmıyor. Yeni seride Marc Spector’un “Mr. Knight” isimli yeni alter egosu kontrolü ele geçirmişe benziyor ve olaylara daha az vahşet içeren çözümler getiriyor.

moonknight2

Sinemada Moon Knight

Şu anda hakkında dişe dokunur bir söylenti olmasa da belki de önümüzdeki yıllarda beyaz perdede ya da ekranlarda bir Moon Knight görme ihtimalimiz gerçekten mevcut. Öte yandan geçtiğimiz yılın Nisan ayında yapılan bir röportajda, Captain America filmlerinde başarılı işlere imza atan Christopher Markus ve Stephen McFeely, bir Moon Knight senaryosu yazmak istediklerini belirttiler. Hatta bunu biraz daha ileri götürüp Captain America: Winter Soldier filminde Moon Knight’a ufak bir gönderme bile yaptılar. En sıkı Marvel takipçilerinin bile dikkatinden kaçması muhtemel bu göndermede, Captain America, Falcon ve Black Widow bir çatıda HYDRA’nın potansiyel tehdit listesinde gördüğü kişilerin ismini öğrenirken, sorgulanan HYDRA ajanı “Kahire, Mısır’daki bir adam” ifadesini kullandı. Tabii ki izleyicilerin dikkati aynı cümlenin devamında geçen Stephen Strange’e daha çok çekilse de Moon Knight severler, beyaz şövalyeye yapılan referansı kaçırmadı.

Bilgisayar Oyunlarında Moon Knight

Moon Knight, henüz sinemada kendine yer bulamasa da Marvel’ın oyunlarında kendine oldukça fazla yer bulan bir karakterdir. Marvel Ultimate Alliance’da, Marvel Hero Super Squad Online, Ultimate Marvel vs Capcom 3’de, Lego Marvel Superheroes’un yanı sıra Spiderman: Web Of Shadows adlı oyunda da boy göstermektedir.

moonknight3

Marvel Heroes’ta Moon Knight’ın 2014 çıkışlı modern kostümü. Bu arada fondaki Wonder Man’e merhaba deyin.

Ayrıca Marvel’ın ARPG türündeki MMORPG’si Marvel Heroes’da da oyuncuların favori karakterlerinden biri olmayı başarmıştır.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar