Hearthstone: Deste Yapımı, Strateji ve Oyun Metası – Bölüm 2

Deste Yapımı

Hearthstone’da başarılı bir deste yapmak, o kadar da zor değildir. Kartlarınızı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör var sadece.

1. Desteniz; Aggro, Midrange yoksa Control mu?

Bu aslında dikkat etmeniz gereken bir faktör değil ama size yinede takip edebileceğiniz belli çizgiler verir. Knife Juggler gibi bir kartı (Ne kadar güzel bir kart olursa olsun) kontrol destenize koymazsınız, aynı şekilde Ysera‘yı Aggro destenize koymazsınız.

hearth3

2. Mana Curve (Mana Dağılımı)

Destenizi yaparken, sol üstteki portrenin üstünde farenizi bekletirseniz; destenizin mana dağılımını gösterir, bu da size kart seçerken yardımcı olacaktır. Eğer erken açılan bir deste yapmak istiyorsanız, sekiz tane 7+’lık kart koymak çok da doğru olmaz. Eğer midrange bir deste yapmak istiyorsanız; 3 ya da 4 manalık kartların çoğunlukta olması en mantıklısı.

3. Sinerji

Destenizdeki kartlar birbirleriyle kombine oluyorlar mı? Aralarında sinerji var mı? Destenizde on tane Deathrattle kartı varsa, iki tane Undertaker fena olmayabilir. Tersine, eğer destenizde sadece iki tane Secret var ise neden Secretkeeper‘ı koyuyorsunuz?

4. Kartlarınızın Metadaki yeri

Karşınıza durmadan Earth Shock kullanan Shaman çıkıyorsa, destenize Twilight Drake koymak mantıklı mı? Jaraxxus‘dan gına geldiyse, destenize Sacrificial Pact eklemeye ne dersiniz?

hearth4

5. Destenizdeki eksiklikleri ve işlevsiz kartları bulun

Yaptığınız desteye son bir defa bakın, “Bu deste iş yapar mı?” diye düşünün. Desteyi Casual’da 5-10 rakibe karşı deneyin, Ranked’de deneyin. “Ah be keşke şu kart olsaydı!” diye üçüncü söylenişiniz ise, belki de o kartı eklemelisiniz? “Yahu yine mi ilk turdan elimde Mind Control var!?” diyorsanız, belki de destenize 2 tane Mind Control fazladır. Bu gibi şeyleri fark ettikçe, destenizi değiştirmeye korkmayın. Ancak bu şekilde güzel bir deste olur.

Deste yapmak bu kadar uğraştırıyorsa neden kendi destemi yapayım ki, internette tonlarca deste var?

Evet bu doğru ve o desteler gayet başarılı ve işlevli. Hatta eğer o kartlar sizde varsa kesinlikle yapın ve deneyin (kendi desteleriniz için fikir edinebilirsiniz), ama kendi yaptığınız bir desteyle rakibinizi alt etmek gibi bir duygu yok. Metada görülmemiş destenize karşı hiç bir cevabı olmayan bir ton rakiple de karşılaşabilirsiniz. Sonra bir bakarsınız millet sizin destenizi yapmaya başlamış. Neden olmasın? Sizde olan kartlarla size özel bir deste yapın.

Sonuç olarak; eğer Hearthstone’da başarılı olmak istiyorsanız, oyunun metasını iyice takip etmelisiniz. Destelerinizi durmadan güncellemeli ve açıklarını aramalısınız. Hearthstone’a adanmış bir çok sitede, çok daha detaylı deste yapımı önerileri, deste tipleri analizleri bulabilirsiniz (buna adanmış Türkçe siteler bile var) onları bulun, inceleyin ve en önemlisi; eğlenin.

İyi oyunlar.

Yorumlar