Isaac Delirmesin de Kim Delirsin?

Annenin Eşyaları: Çanta olsun, ruj olsun annenin bütün eşyaları giyildiğinde Isaac’e bonus veriyor ve onu dolaylı yoldan görüntü olarak Maggy’e yaklaştırıyor.

Penny: Oyunda para birimi doların yüzde biri olan penny ve Isaac’ın hayal edebildiği en büyük para birimi 1 dolar (ki oyunda gerçekten büyük para) bu da onun fakirliğine bir gönderme.

Guppy: Isaac’in ölmüş olan kedisi, ona ait parçalardan 3ünü topladığımızda Isaac kedi kostümü giyiyor ve uçmaya başlıyor. Küçük yaşta ev hayvanının ölümünün ne kadar travmatik olduğunu yaşayanlar bilebilir, yaşamayanlarsa tahmin edebilir.

Gemini: Bu boss’un Isaac’in anne karnında veya sonradan ölmüş olan bir ikizi olabileceğine dair bir gönderme olduğunu düşünen fanlar var (Hatta bu yaratığın alternatif bir versiyonunun adı Steve).

Babanın Anahtarı: Babaya ait bir tek bu eşyanın olması ve bu eşya sayesinde istediğimiz odadan “çıkıp gidebiliyor olmak” babanın evi terk edişine bir vurgu.

7 Günah, Mahşerin 4 Atlısı ve Şeytan: Bu yaratıklar Isaac’in gün boyunca Hristiyan TV kanalları dinlemekten bulanmış aklını ve içindeki günahkarlık hislerinin yansıması.

boi3

Tarot Kartları: Burda uzun uzun deşmek mümkün olmayacak ama her biri kartın isim ve manasına o kadar uygun kullanılmışlar ki McMillen abiyi tebrik edesim geldi.

Kırbaç ve Askı Teli: Bu eşyaları aldığınızda oluşan görüntü yine Anneden görülen şiddet ile alakalı.

You Need to Go Deeper: Çok bariz bir inception göndermesi olan bu eşya aslında bütün olayın Isaac’in kafasında olduğuna dair önemli bir ipucu.

Transcendence: Tavana asılan bu boğma ipi Isaac’i sadece uçan bir kafaya dönüştürürken aslında onun ölme isteğini de vurguluyor.

Önemli Düşmanlar, Odalar ve Katlar

Anne: Rebirth versiyonunda Anne öldükten sonra Utero aşamasına geçiş için olan tünel vajina şeklinde. Hani Freud diyoruz, anne karnına dönüş diyoruz ama burda biraz su kaçırmış olabilir McMillen.

Anne’nin Kalbi: Burada o kadar çok teori üretilebilir ki benim de kafam karışıyor bazen. Yine de Isaac’in annesinin ona sevgi göstermesi için kıvrandığını ve annesinin kalbini kırdığını düşündüğünün hatırlatalım.

boi4

Sheol: Anne’nin Kalbini yendikten sonra gidebileceğimiz opsiyonlardan biri cehennem. Bu opsiyona gittiğimizde aslında içimizdeki karanlık tarafı farketmek üzerine bir yola çıkıyoruz ve Şeytanı yendiğimizde çıkan video da bu durumu destekliyor.

Catedral: Burayı cennet sayabiliriz. Bu aşamanın sonunda kendimizle savaşıyor olmamız aslında bütün bu zorluklara rağmen içimizdeki karanlıkla mücadele ediyor olmamızla alakalı.

Chest: Sandığın oyunun bütün konusu ile derin bir bağı var. Bir kere oyunda bulduğumuz çoğu eşya aslında Isaac’in sandığında biriktirdiği oyuncak ve çer çöp. Bu yüzden bu aşamada çok sayıda eşya buluyoruz. Bunun dışında en son yendiğimiz düşman (???) aslında bizim kendimizi öldürme isteğimiz. Bu manada oyunda öldüğümüzde aslında kendimizi sandığa kapatarak öldürdüğümüzü ve ancak hayatta kaldığımız tek sonun sandık mücadelesinden galip çıkmak olduğu düşünülebilir. (Oyunda öldüğümüzde çıkan ekranda bir vasiyet notu var.) Yine de bu kadar travma yemiş bir kişilik, bu kadar erken bir yaşta yaşanmış varoluşsal bir krizin yaralarını gerçekten sarabilir mi muallakta.

Alternatif Teoriler

Anne aslında ölmedi: Bu teoriye göre bütün oyun boyunca annemizin bizi öldüreceği paranoyası ile sandıkta saklanıyor ve sürekli kapıyı çalan ve bağıran annemizi odanın dışında tutmaya çalışıyoruz. Doğal olarak herşey kafamızda yaşanıyor ve anne ölmüyor.

boi7

Isaac hem Maggy’i hem de annesini öldürdü: Bu biraz fazla karanlık bir teori. Buna göre aslında Maggy’i öldürmenin ve Anne baskısının etkisi ile kafayı yiyen Isaac annesini öldürdü ve kafasında bu olayları bir oyun üreterek rasyonalize etmeye çalıştı.

Sonuçta

Başta da belirttiğim gibi Isaac oldukça “garip” bir oyun ve harcadığınız zaman ve eforun hakkını gerçekten iyi bir oyun deneyimi ile veriyor. Umarım gelecek yeni DLC ile bu deneyim daha da iyi hale gelir. Bütün Isaac oyuncularına achivement avlarında başarılar.

Yorumlar