Isaac Delirmesin de Kim Delirsin?

Benim de dahil olduğum yüzbinlerce kişinin bağımlılığı olan Edmund McMillen oyunu Binding of Isaac, yeni versiyonu Rebirth ile yine satış rekorları kırarken, naçizane bir fan olarak oyunun hikayesi ve arka plandaki gözden kaçmış olabilecek ufak detaylar ile ilgili birkaç şey yazmak istedim. Yazacaklarımın epeyce bir kısmının spoiler olacağını şimdiden belirtmek isterim. Oyunun yeni çıkan Rebirth versiyonunda eklenen detayları da karşılaştıkça bu yazıya ekleyeceğim.

“Isaac ve annesi bir tepenin üstündeki ufak bir evde yaşarlardı. Isaac yalnız başına oyuncakları ile oynayıp resimler çizerken, annesi televizyonda Hristiyan kanallarını izlerdi.”

boi1

Isaac bol miktarda Hristiyan/İbrahimi mitoloji içeren, depresif, kanlı ve temelde “sorunlu” bir oyun. Ancak küçücük bir çocuğun en saçma kabuslarında yer alabilecek birbirinden garip yaratıklar, bol bol çiş, kaka, irin, kan ve böcek içeren düşmanlar ve eşyalar bulunduran bir delilik hali. Yine de oyun mekanikleri açısından kendini yüzlerce kere tekrar oynatabilen ve keşfettikçe yeni eşyalar, düşmanlar ve hikaye parçaları ile sizi ödüllendiren bir deneyim.

Oyunda Isaac ve ona benzeyen Samson, Cain gibi karakterlerle yatak odasından aşağıya açılan karanlık tünellerde korkunç yaratıklar ve bosslarla kapışarak önce Anneyi yendik, sonra Anne’nin uterusuna girip kalbini defettik. Sonra tercihe göre Katedral (cennet) veya Sheolde (Cehennem) kendimizi veya şeytanı yenerek en karanlık taraflarımızı gördük. Gerçek sona ise chest bölümünde ulaştık. Peki aslında neydi Isaac’in olayı?

Hikaye

Hikayemiz Anne ile Baba’nın evlenmesi ve Isaac’ın doğumu ile başlıyor. Oyunda sandıktan çıkan ilk resim ailenin ilk mutlu günlerini gösteriyor. Sonra Isaac’in kardeşi Maggy doğuyor ve Anne’nin onunla daha çok ilgilendiğini ve onu daha çok sevdiğini görüyoruz. Bu durum Isaac’te kıskançlığa sebep oluyor ve Isaac kardeşinin ölmüş olmasını içten içe dilerken bir yandan da bu kadar kötü düşündüğü için kendine kızıyor. Maggy ölünce (sebebini bilmiyoruz ama Isaac olabilir) baba bunalıma giriyor ve aileyi terkediyor.

Isaac Fotolar

Tek başına kalan Anne de iyice sapıtmaya ve kendini dine vermeye başlıyor. Anne tırlattıkça Isaac’e kötü davranmaya ve aile içi şiddetin dozunu arttırmaya başlıyor. Gün boyunca evde yankılanan hristiyan kanallarından duydukları, günahkar olduğunu düşünen annesinden gördüğü şiddet, sokaktaki çocukların sürekli ona kötü davranması ve Maggy konusundaki vicdan azabı birleşip Isaac’in küçük yaşta kafayı çizmesine sebep oluyor.

Karakterler

Yeterince oynamış oyuncular aslında bütün karakterlerin bazı kozmetik farklılıklarla Isaac olduğunu farketmişlerdir. Oyundaki karakterler aslında Isaac’in bölünmüş kişilik sendromuna yakalandığına dair önemli bir kanıt. Karakterlerin her biri ayrı ayrı incelenince her birinin amacı daha iyi belli oluyor:

Isaac: Isaac’ın ana kişiliği, 3 tek tanrılı dinde de anlatılan İshak peygamberin İbrahim peygamber tarafından kurban edilecekken son anda kurtulması hikayesine de gönderme.

Maggy: Isaac’in annesinin sevgisini tekrar kazanmak için kendini Maggy şekline büründürmüş hali. Annesi tarafından en çok sevilen hali olduğu için en çok kalbe (hit point) sahip olan versiyon bu.

Cain: Tek tanrılı dinlerdeki kardeşini öldüren Kabil hikayesine gönderme. Isaac’in kardeşinin ölümü hakkında hissettiği suçluluk duygusu.

boi5Judas: İsa peygambere ihanet eden havari. Isaac’in annesinin kalbini öldürdükten sonra açılan bir karakter olması aslında Isaac’in günahkar olduğu için annesinin kalbini kırdığı düşüncesinde olduğuna dair işaret veriyor.

Eve: Havva ilk günahı işleyen insan. Isaac bu hali aslında günahkar olduğunu ve cezalandırılması gerektiğini düşünen hali, bu yüzden hasar aldıkça daha efektif oynayan bir karakter.

Samson: İncil mitinde insanüstü güçleri tanrı tarafından gelen ama öfkesine yenik düşmüş bir kahraman. Isaac’ın içinde bulunduğu duruma verdiği öfkeli tepkileri ve genel olarak 7 büyük günahtan öfkeyi temsil ediyor.

???: Canı 0 olan ve gözleri karikatürlerdeki ölüm efekti gibi XX olan bu taraf aslında Isaac’in kendini çektiği çilelerden dolayı öldürme isteği.

Dikkat edilirse bu karakterlerden en yüksek canla başlayan annesinin en sevdiği Maggy, Isaac’in suçluluk duyduğu ve annesinin sevmediği özellikleri olanlar ise daha düşük canla başlıyor oyuna. ??? ise ölü olduğu için 0 can ve sadece 3 tane “soul heart” ile başlıyor oyuna.

Yaratıklar ve Eşyalar

Monstro ve “Tough Love”: Isaac Annesinden yediği dayaklardan birinde bir dişini kaybediyor ve yüzü şişiyor. Monstro aslında bu halini aynada gördüğündeki korkuyla oluşan bir yansıma.

Sinekler ve Örümcekler: Özellikle babası terkettikten sonra Isaac ve Annesi oldukça fakirlik içindeler. Isaac sinekler ve örümcekler içerisinde onlardan korkarak pislik içinde yaşıyor.

Bilimum Çiş ve Kaka Yaratığı: Isaac’in altına ıslatma sorunu olduğuna dair birçok gösterge zaten oyun boyunca bulunuyor. Kaka ve gazile ilgili takıntıları da aslında Isaac’ımızın Fırat karakterinin Amerikanversiyonu olduğu tezimizi güçlendiriyor. 😀

boi6

HP Arttırıcı Bilimum Yiyecek: Dikkat edilirse Isaac’in yediği düzgün bir yiyecek yok, oyunda öğle yemeği, akşam yemeği ve tatlı isminde 3 farklı köpek maması, domuz margarini, pişmemiş ciğer ve çürümüş et gibi yiyecekler sadece ailenin fakirliğini değil, kafayı çizmiş olan annenin Isaac’e ne kadar kötü davrandığını da gösteriyor.

Yorumlar