Kim Demiş Türkler Oyun Yapamaz Diye: Overfall

Oyun zor. Özellikle ilk savaşlar, gerçekten imkansıza yakın derecede zor. Savaş ekranı izometrik. Aslında zorluk mantıklı, sonuçta karakterleriniz acemi değil, başka dünyaya gidip halkların yazgısını değiştirecek türden bir hazineyi çalmışlar. Peşlerinden gelecek düşmanlar tıfıl olacak değil elbet. Ama oyunun hemen başında çok zor savaşların ve fazla basit görevlerin olması insanları soğutabilir ve ilerleme isteğini kırabilir. İlk partileriniz büyük ihtimalle darmadağın olacaklar. Aslında bu rogue-like türünün karakteri olsa da, savaşların zorluğu sadece bir tık azaltılsa ve düzgün bir görev hiyerarşisi sağlanırsa şu aşamada oyunun popülerliğini arttıracaktır. Oyunun başında bir ya da iki uzun, bir kaç orta, bir kaç da kısa görev yapmak, bir çok basit görevden daha iyi bence. Zaten her diyalogun sonunda oylama şansınız var, detaylı notlar da düşerseniz, şu aşamada geliştiricilere büyük yardımı olacaktır. Yükleme ekranlarındaki illüstrasyonlar ise gerçekten çok güzeller, yetenekli sanatçılar tarafından yapıldıkları belli.

Overfall_2

İki karakteriniz var ve oyuna bir mağarada başlıyorlar. Burada sınıfınızı ve bazı yeteneklerinizi seçebiliyorsunuz, ama şu aşamada seçebilecek fazla şeyiniz yok. Tercihe göre oyunun başında sadece Fighter (savaşçı) ya da Priest (rahip/rahibe) olabiliyorsunuz. Dokuz sınıf var, ama bunlar oynadıkça açılıyor ve ikonun üzerine geldiğinizde nasıl açabileceğiniz konusunda ipucu alıyorsunuz. Mesela hırsız olmak istiyorsanız, “Filan tavernada böyle karanlık işlere bakan bir hanımefendi var,” gibi bir ipucu çıkıyor. Aynı şekilde silahları nasıl geliştireceğinize ve “Trinket” denilen yetenekleri nasıl kazanacağınıza dair taktikler bulabilirsiniz. En azında başlarda bir kadın, bir erkek karakterle ilerlenmesi bana Divinity: Original Sin‘i anımsattı. Ancak karakter gelişimi hayli zor olacak gibi görünüyor, yani çok uğraşmanız gerek. Bu da yeni nesil oyuncuları kaçırabilir.

Oyunda bir de Story Build kısmı var. Bu kısmı henüz fazla kurcalayamadım ama oyuncuların oluşturduğu görevlerin de eklenebilmesi tabii önemli ve çekici bir özellik. Hatta Kickstarter sayfasında karakter yaratımı konusunda bir yarışma açtıklarını gördüm, bunu ilerde görevler üzerinden de yapabilirler.

Overfall_4

Açıkçası benim en çok dikkatimi çeken şeylerden biri, oyunun Ali Saran imzalı müzikleri. Gerçekten sarıcı ve çok güzeller. İkinci ise tam bomba: Credits kısmını açın, bakalım kimin ismini göreceksiniz! Chris Avellone var. Bilmeyenler için söyleyeyim; Fallout serisi, Planescape: Torment gibi bir çok efsane rol yapma oyununda çalışmış Chris Avellone, Overfall’daki hikaye anlatımına destek sağlamış. Bu yüzden Overfall’un oyun arenasında Türklerin yüz akı bir projesi olacağına dair inancım tam.

Yorumlar