Kim Demiş Türkler Oyun Yapamaz Diye: Overfall

Steam Erken Erişim’de yer alan ve oldukça umut vaat eden bir rol yapma oyunu tanıtmaya geldim, hem de Türk yapımı! Sırf bu bile heyecanlanmak için yeterli. Pera Games’den çıkan Overfall, Steam’de Greenlit oldu ve biz de hemen tanıtımını yapalım dedik. Hiç vakit kaybetmeden anlatmaya başlıyorum:

Everking diye anılan insan kralı, Orcları haşat etmiş, ancak zafere ve ganimete doymamıştır. Kral, iki kahraman seçer ve onlara bir görev verir. Kahramanlar boyutlar arası bir geçitten başka bir dünyaya giderek, Disk of Ages denen çok önemli bir yadigarı çalıp geri dönerler, ancak artık peşlerinde bir ordu vardır. Üstelik bir dışarı çıkarlar ki, meğer kendi dünyalarında yüzyıllar geçmiş, unutulmuşlar. Sadece Ezel isimli bir büyücü zamanda bir anomali olduğunu ve kahramanların “biraz geç kalacaklarını” öngörmüş ve oyunun başında karşılaştığınız yaşlı adamın ailesini gelişiniz için nöbet tutmak üzere görevlendirmiş. Overfall, bu iki kahramanın kayıp krallarını arayarak, çaldıkları yadigarı ulaştırmaya çalışmalarını konu alıyor.

Overfall_1

Şimdi hemen olumsuz bir şeyle başlamak istemiyorum ama hikayeyi zor çıkardım. Seslendiren arkadaşın Türk olduğu belli, lafım yok ama hikayenin daha kolay anlaşılması için, trailer’a altyazı seçeneği eklenirse çok güzel olacaktır.

Overfall rogue-like türü bir oyun. Erken erişim aşamasında olmasına rağmen, epeyce gelişmiş olduğunu söyleyebilirim. Geminizle ada ada dolaşıyor ve hazinenizi kaptırmadan kayıp olan kralınıza ulaşmaya çalışıyorsunuz. Etrafta dolaşan başka gemiler de var, hepsi düşman olmasa da çoğu öyle ve inanın bana, çok zor düşmanlar. Bir rogue-like klasiği olarak, oyunda defalarca öleceksiniz. Her geri gelişinizde daha çok özellik açacaksınız. Özellikle gemiyle dolaşmak açısından, bana daha önce oynayıp tanıttığım Sunless Sea‘yi hatırlattı. Ama ondan farklı olarak Overfall son derece akıcı; milyon tane text okumanıza gerek yok. Yapabileceğiniz bir sürü görev var. Dünya her seferinde rastgele yaratılıyor. İlk uğradığınız adalarda fazlaca basit bulacağınız karşılaşmalar yaşayabilirsiniz ama şu an için bunları hep üstünkörü geçiyorum.

Overfall_3

Yaşlı adamın da size tüyoyu verdiği üzere, dünyadaki diğer ırklarla iyi anlaşmanız ve güvenlerini kazanmanız lazım. Görevler aracılığıyla pek çoğuna yardım edebilir ve ülkelerine giden yolları öğrenebilirsiniz. Ama görevler arasında kolaydan zora doğru bir hiyerarşi yok. Hatta bazı görevler fazla basit ve bazı karşılaşmalardan sonra “E bu ne amaçla konmuş ki?” diyorsunuz. Bunları oyunun henüz erken erişimde olmasına bağlıyorum. Son derece derinlikli ve güzel görevler, eğlenceli yan oyunlar bulmanız da mümkün. Ancak, bunlara ulaşana kadar epey vakit geçebilir ve oyuna defalarca yeniden başlamak zorunda kalabilirsiniz.

Yorumlar