Kingdom Rush – Hazırlıklı Olun! Akın Akın Geliyorlar

Bir kaledesin. Kalenin lordusun. Kalenin etrafında yer yer küçük köyler. Köylerde bir tek erkekler kalmış. Kadınlar ve çocuklar kaleye kaçmışlar. Köylerdeki erkekler ilk savunmayı yapacaklar. Sen de kaleye gelişi sağlayan yollar boyunca, yer yer savunma sistemlerini yerleştireceksin ve beklemeye başlayacaksın. Derken ufukta beliren düşman kuvvetleri. Birliklerinden sayıca kat kat üstünler. Senin avantajınsa teknolojik üstünlüğün. Saldırı başlıyor. Savaşçılar, hırsızlar, şövalyeler hiç bitmeyecekmiş gibi saldırıyı sürdürüyorlar. Hepsi insan da değil üstelik. Ne olduğu beli olmayan, hilkat garibesi, köpek benzeri şeyler, orklar, goblinler, yaşayan ölüler; yok yok düşman birliklerinde. Ne pahasına olursa olsun kaledekileri korumalısın…

"Ya istiklal ya da istiklal!"

“Ya istiklal ya da istiklal!”

PC, PS, Xbox Neymiş?

Mobil oyunlar iyice aldı başını gidiyor. Kingdom Rush da bir mobil oyun. Tarz olarak “tower defense” olarak nitelendirilen bir tür. Bilmeyenler için; “tower defense” oyunlarında, akın akın kalene saldıran düşman kuvvetlerini durdurmak için, onların varış noktasına (yani varmamaları gereken noktaya) gelen yol boyunca çeşitli savunma sistemleri oluşturursunuz ve hepsini öldürmeye çalışırsınız.

Bu tarz oyunları çok oynadım. Mobil oyunlar çok popüler olmadan web tarayıcıları üzerinden flash tabanlı bir çok örneğini tecrübe etmiştim. “Incursion”, “Plants vs Zombies” (tam “tower defense” değil ama o türde sayılabilir), “Flash Element” bazı güzel örneklerdir. Hatta bu oyunları bitirmiş olsanız bile dönüp bir daha oynarsınız. Daha doğrusu oynardınız!..Kingdom Rush çıkana kadar.

Farklı coğrafyalar oyuna güzellik katıyor

Farklı coğrafyalar oyuna güzellik katıyor

Bitmeyen Tempo, Son Bulmayan Stres

Bu oyun şimdiye kadar oynadığım en iyi “tower defense” oyunu. Grafikler çok güzel. Zorluk derecesi dengeli. Savunma sistemlerini haritada yerleştirebileceğimiz noktalar, haritalara iyi dağıtılmış. Farklı coğrafyalarda savaşmak oyunu rutinlikten kurtarmış. “Ana canavar”lar renk katmış. Düşmanlar gelmeye başladıktan sonra tempo hiç düşmüyor. Bazı şehirlerdeki zorluk seviyesi oyuncuyu cidden geriyor. Bölüm uzunlukları çok ideal, hemen bitmiyor. Savunma sistemleriniz güzel dizayn edilmiş. “Upgrade” edildikleri zaman da resmen “cümbüş” yaratıyorlar. Kazandığınız savaşlardan ele geçirdiğini ganimetlerle (değerli taş oalrak geçiyor oyunda) özel silah sistemleri de edinebiliyorsunuz.

Düşmanlarınızı durdurmak için bir çok yol var

Düşmanlarınızı durdurmak için bir çok yol var

Her Kuruşa Değer

İşten eve dönen bir çalışan eve bir an önce dönmek ister. Sağlıklı bir ev hayatı olan herkes için bu böyledir. Kingdom Rush’ı telefonuma yükleyene kadar benim için de öyleydi. Ancak artık personel servisindeyken direnmekte olduğum akın sona ermediyse servisten inesim gelmiyor. Gerçekten bu oyun türünü sevenlere bağımlılık yaratacak cinsten, türle ilk kez tanışanlara da türü sevdirecek ama standartları çok yükseltecektir.

Metroda, otobüste, uzun yolda canınız mı sıkılıyor? Artık sıkılmayacak.

Yorumlar