Koltuk Partisi Oyunları #2 – Pizzanızın Yanında İyi Gider!

Siz de arkadaşlarınız ile dışarı çıkmaktansa evde oturalım, alalım yiyeceğimizi içeceğimizi oyun oynayalımcılardan mısınız? Cluedo ve Tabu “so last centuary bebişim” mi diyorsunuz? Teknoloji istiyor, ekran karşısında gözleriniz akana kadar arkadaşlarınızı kesmek veya anca beraber kanca beraber diyerek birlikte mi bir şeyler başarmak istiyorsunuz? Evet mi? Ne çok soru sordum değil mi? Daha fazla uzatmıyorum, doğru yere geldiğinizi söyleyerek sizleri arkadaşlarınız ile birlikte kah birbirinize küfürler yağdıracağınız kah birbirinize tezahürat yapacağınız minik oyunların bilgilerini vermeye başlıyorum.

Overcooked

Gordon Ramsay mi? Hell’s Kitchen mı? Onlar da neymiş canım… Çünkü dünyayı neredeyse Uçan Spagetti Canavarı’nın rip-off’u kötücül bir yaratıktan kurtaracaksınız! Soğan Kralı size güveniyor. Dört kişiye kadar oynayabileceğiniz bir mutfağa sığışıyorsunuz. Size gelen siparişleri uygun malzemeler ile hazırlıyorsunuz. Başarısız olduğunuz siparişler size eksi puan veriyor ve başarılı olduklarınız ile de bol bol puan topluyorsunuz. Eğer siparişinizi zamanında yetiştirirseniz de aldığınız bahşişler de ekstra puan olarak hanenize yazılıyor.

Böyle anlatınca baya sıradan bir oyun gibi gelse de, oyun oldukça kendisine bağlılık yaratıyor. Ne demişler “Nerede çokluk orada…” malum bir şeyler. Bir noktada oyunu durdurup avazınız çıktığı kadar arkadaşlarınızla kavga edeceksiniz çünkü küçücük mutfakta, zaman zaman tırlar arasında zaman zaman da buzulların üzerinde farklı haritalar içerisinde nasıl bir strateji uygulasak acabaya karar vermeniz gerekecek. Afiyet olsun.

Genital Jousting

Başından söyleyeyim bu oyun R-Rated, +18, Parental Advisory, Cinsellik ve Şiddet/Korku Ögeleri İçerir. Çok güzel bir parti oyunu. 12 kişiye kadar oyuncu desteği ile rekabeti had safhada tutan enteresan bir oyun. İsimden de anlaşılacağı üzere “Genital” unsurlar mevcut; herkesin oynadığı karakterler erkek genitaliası. Oldukça geniş bir harita ve seviye seçeneği ile rahatsız edici ve bir o kadar da eğlenceli zaman geçirmek için buradan buyurun. Oyun hakkında daha detaylı bilgi vermek isterdim ancak “ÇOCUKLARA NELER ÖĞRETİYORSUNUZ KUZUM?!” tepkilerinden bir nebze olsun kaçmak için bu kadar ile bırakacağım.

Tekrar ediyorum; +18, R-rated, Parental Advisory

Gang Beasts

Bu oyun çıkalı oldukça uzun bir süre oldu esasen. Kendisini ilk olarak konsollarda gördük daha sonra Steam üzerinden bilgisayar ile tanıştı. Oyun çıkalı dediğim gibi uzun bir zaman olmuş olmasına rağmen, hala daha betada. Dört kişiye kadar oynanabilir. Hamurumsu adamları kontrol ederek birbiriniz ile güreşiyorsunuz. Yeni haritalar gelmeye devam ediyor. Stage Fatalityler atmaya özen gösterin. Böylesi basit bir oyundan beklenmeyecek kadar geniş bir hareket kabiliyetiniz var, kontroller biraz eksik kalıyor gibi hissettiriyor. Kimsenin belirli bir can çubuğu olmadığı için kim ne zaman bayılacak bilemiyorsunuz ancak bir noktadan sonra kaslarınız ve gözünüz alışıyor herhalde, ki çok da yadırgamıyorsunuz. Ek uyarı; controller ile oynanması önerilir.

Lovers In a Dangerous Spacetime

Dünya üzerindeki en dengesiz güç nedir deseler herkesin aklına bilumum yıkıcı, devirici, yerle bir edici şey geleceğine eminim ama eğer ki çiçek çocuksanız ve belki biraz da romantikseniz(romantik, burada Don Juan romantikliği olarak kullanılmadı) bu soruya vereceğiniz cevap; aşk olur gibime geliyor.

Bu minik oyunumuzun çok sevimli bir hikayesi var; evrende en güçlü enerjinin aşk olduğunu keşfeden uzaylılar evrende bulunan aşk’ı hasat etmeye karar veriyorlar ve bir gezegene aşk’ı depolayacak bir makine inşa ediyorlar. Tabii her şey yolunda gitmiyor ve bu makine bir şekilde patlıyor. Gezegenin sahipleri de evrenin dört bir yanına dağılıyorlar. Dört kişilik bir ekip ile opere edeceğiniz bir uzay gemisine atlayıp evrene saçılmış bu Loverları da kurtarma görevine girişiyorsunuz. Deneyim puanlarınız ve topladığınız özel taşlar ile de uzay geminizin özelliklerini yükseltip daha da çılgın bir uzay gemisi ile uzayda yol almaya başlıyorsunuz. İyi koordine olmanız gerekiyor, takımınızın üyelerinin en güçlü özelliklerini ortaya koyacağı sevimli bir takım oyunu.

Screencheat

Half Life’da bir “EKRAN YAPMA!” incisi vardı ya hani. Ekran yapmak en büyük hileden sayılırdı. Kavga sebebiydi hatta İnternet kafelerden atılmalara kadar gider ne arkadaşlıklar biterdi. Hah işte, Screencheat tam olarak ekran yapmanızı gerektirecek bir oyun. Neden mi? Çünkü oyunu sizin ile birlikte oynayan kişiler karakterinizi oyun içerisinde göremiyorlar.

Split-screen  yani bölünmüş ekran ile oynanıyor olması bu oyunun en büyük özelliği. Bölünen ekranda arkadaşlarınızın harita içerisinde nerede olduklarını anlamalı ve onları öldürmelisiniz. Çeşitli harita seçenekleri ve oyun modları olan bu oyun da yine arkadaşlık bitirten cinsten. “EKRAN YAPMA BİRADER!” deyip kavga çıkartma şansınız da yok. Beceriksizseniz, beceriksizsiniz. Yapacak bir şey yok. Kolay gelsin.

Ultimate Chicken Horse

Seneler seneler önce… Ben diyeyim on siz deyin yirmi sene önce bir oyun vardı. Hayal meyal hatırlıyorum. Şimdilerde popüler kültür video paylaşım sitelerinde alıp başını giden “Vay be, adam ne biçim yapmış yahu” dedirten standart bir evde bulunabilecek aletler ile kurulmuş bir düzenek bütün odaya kuruluyor düzeneğin başından bir top/bilye/misket artık neyse, bırakılıyor ve zincirleme reaksiyon halinde bu düzeneğin çözülüşünü izliyoruz, buna benzeyen bir oyundu işte. Ultimate Chicken Horse da bana bu oyunu hatırlatıyor.

Yine dört kişiye kadar oynayabileceğiniz bir oyun Ultimate Chicken Horse. Sevimli çiftlik hayvanlarını karakteriniz olarak seçip bir başı bir  de sonu olan bir haritaya atılıyorsunuz. Amaç ne peki? Tabii ki de haritanın başından sonuna gitmek. E, tamam ne özelliği var bu oyunun o zaman dediğinizi de duyar gibiyim. Şimdi şöyle ki; oyunun başında bir kutu açılıyor içerisinde bu haritaya yerleştireceğiniz eşyalar bulunuyor. Haritaya bunları uygun gördüğünüz şekillerde yerleştiriyorsunuz ve kendi kendinize yaptığını haritayı geçmeye çalışıyorsunuz. Kurduğunuz tuzaklara düşmeden veya başkalarını düşürmeye çalışarak haritanın sonuna ulaşıyorsunuz. Bu oyun da yine controller ile oynanmasını tavsiye ettiğim bir oyun olarak literatüre geçsin. Teşekkürler.

Hero Siege

Diablo oynamak istiyorsunuz ama oynayamıyor musunuz? O zaman Torchlight oynayın, Dungeon Siege oynayın…demiştim daha önce şimdi onu demiyorum, bu oyunlara başka bir alternatif olarak Hero Siege’i sunuyorum sizlere. Dört kişilik bir ekip ile sonsuzluğa kadar harita silmek kadar keyifli bir şey yok. Bir hafta sonu boyunca 30 saat boyunca sabah akşam bunu oynadım. Nasıl bir meditasyon, bir kafa rahatlığı, çiçek gibi pamuk gibi çıkıyorsunuz Pazartesi sabahına. Ayrıca oyun içerisinde günümüzde popüler olan o kadar fazla oyuna gönderme var ki. Mesela, Binding of Isaac. 

İlk zamanlar oldukça buglı bir oyun olmasına karşın geliştiricileri oyunu temizlemek, güzelleştirmek ve daha da oynanabilir kılmak için gece gündüz çalışan bir hayli ilgili insanlar. Gelen indirilebilir içerikler(DLC, mikkemmel Türkçeleştirmeler bunlar) ile oynayabileceğiniz karakter sayısı da her geçen gün artıyor. Yanlış saymadıysam 14 tane karakter(Viking‘den White Mage‘e aklınıza gelebilecek her türlü karakter mevcut) oynanabilir durumda şu anda. Ulaşabileceğiniz en son seviye 150. Ben ne yazık ki daha oraya kadar gelemedim, 150.seviyeye geldikten sonra farklı haritalara gidebiliyor ve aynı haritaları sonsuza kadar farklı zorluklarda kesmekten daha değişik ve eğlenceli şeyler yapabiliyorsunuz. Bu oyunu oynarken yanınıza oyunun sonsuzluğu ile doğru orantılı olarak konuşabileceğiniz arkadaşlarınızı almanızı tavsiye ederim.

Herkese iyi oyunlar diler, kendi koltuğuma geri dönerim.

Bu yazı, "Koltuk Partisi Oyunları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar