Melee Battlegrounds – Yepyeni Bir Ortaçağ Oyunu!

Orta Çağ’da Geçen Bir Savaş Oyunu!

Orta Çağ dendi mi akla kuşkusuz şövalyeler, kılıçlar ve sayısız tarihi savaş gelir. Orta çağda geçen bir savaş oyunundan beklentiniz de bu atmosferi yaşayabilmektir.

Peki, şu ana kadar bu dönemi ne kadar yaşadık? 20. yüzyılda doğmuş ve orta çağa ilgi duyan her birey, en azından 4-5 yüzyıl geç kaldığını bilir ve belki de dünya tarihinin en vahşi, sırf bu nedenden dolayı da bir o kadar ilgi çekici dönemini yaşadığımız çağda bulabileceğiniz tek yer sanal gerçeklik!

melee1

Sene 2014. Şu ana kadar her türde ve her konuda sayısız savaş oyunu oynadık. Farklı olacağını iddia edip klişe kalmış oyun da gördük, oyunda artık yapacak birşey kalmayana kadar oynanan (ve hala zevk alınabilen) oyunlar da gördük, gel gör ki, sonunda bu oyunların hepsi bitti.

Bitmeyen Oyun Yapmışlar!

Tanıtacağım oyunun adı Melee: Battlegrounds. Bir orta çağ savaş oyunu, ya da tam tabiriyle “Medieval Combat Sandbox”. Nasıl yani?

Yani bitmiyor. Bu türdeki oyunların en kilit mekanikleri arasında sizi taa en başından belli bir ana görev rayına sokmak vardır. Bu rayda ilerledikçe oyunu öğrenip yeni eşyalar alıp gücünüze güç katar, ya da yeteneklerinizi ilerletip yine kendinizi güçlendirirsiniz, ya da mouse tuşunu spamlayıp yüzlerce yaratık kesip kendinizi tatmin edebilirsiniz ve oyunu bitirirsiniz. Ancak sonunda her oyun biter.

melee2

Medieval Combat Sandbox, çok alışık olduğumuz bir terim olmamasıyla beraber çoktandır bu terimi duyduğu her yerde oyunun üstüne atlayan bir yığın mevcut.

Bu mekanik size basit bir kılıcı gerçek anlamıyla oynattırmayı amaçlayan, artılarıyla eksileriyle bütün sorumluluğu sizin üstüne bırakan ve her öldüğünüzde “Bir dahaki sefere aynı hatayı yapmayacağım!” dedirtecek bir oyun. Oyunda varolan yüzlerce silahtan sadece bir tanesinde ustalaşmak için haftalarınızı vereceğiniz ve bunu yaparken hiç sıkılmayacağınız bir oyundan bahsediyorum.

İster okçu olun, ok atmada kendinizi geliştirin. Ya da atlı olup, milleti ezin. Burası size kalmış. Oyun bu konuda çok zengin. Elinizin altında birbirinden farklı yüzlerce kılıç, yay, zırh, at ve her defasında size farklı bir tecrübe sağlayacak eşyalar bulunmakta.

Şöyle bir örnek vereyim: Elinizdeki kılıçla bir haftadır deli gibi oynuyorsunuz. Silahı iyice öğrendiğiniz için belli bir seviye gelmişsiniz. Bir gün karşınıza daha önce hiç tecrübeniz olmayan bir silahla adam geliyor. Birşey olmaz diyip, her zamanki tekniğinizle adamın üstüne atlıyorsunuz ve ölüyorsunuz. Çünkü silahın bloklardan geçebildiğini keşfediyorsunuz ve bir daha ki sefere tekniğinizi buna göre adapte ediyorsunuz…

Ve bu sadece iki tane silahın karşı karşıya geldiğindeki senaryosu. Basit bir hesapla, en azından her 5 saniyede farklı bir teknikle biriyle savaşmak zorundasınız. İşte beyninizi tam anlamıyla kullanabildiğiniz, refleksleriniz ölçüldüğü ve sizden daha iyi oyuncuları her zaman pataklayabileceğiniz müthiş bir tecrübe.

melee3

Yüzlerce Askerden Sadece Birisiniz!

Oyunun sunduğu özellikler arasında kuşkusuz en devrimsel nitelikteki olanı, savaş mekanikleri ve bundan çok daha fazlası var…

Melee: Battlegrounds, online bir savaş oyunu ve bu konuda çok iddialı! Detaylı bir sistem üstünde çalışıyor yapımcı ekip, Donkey Crew.

Henüz kesin açıklamalar yapılmasa da, bu savaş mekanikleri ile online bir tecrübe kesinlikle paha biçilemez. Hele bir de oyunda kuşatma modu ve mancınıklar varsa tadından yenmez.

melee4

Kuşatma modunu anlatmak gerekirse; haritaya bir kalenin içinde başlıyorsunuz. Dost oyuncular etrafınızda panik halinde koşuşturuyor. Biri duvara henüz atılmış merdivenden çıkan düşmanları tutmaya, biri ana kapıyı kırmaya gelen koçbaşını taşıyan birliğin üstüne kızgın yağ dökmeye, bir başka grup oyuncu kale dışına çıkıp istilacıları oyalamaya, sizde kale duvarında durup ok atmaya gidiyorsunuz. 4. okunuzu attıktan sonra karşı taraftan kafanıza bir ok yiyip ölüyorsunuz, tekrar doğdunuzda kalenin çoktan içine girdiklerini ve istila ettiklerini görüyorsunuz. İstila etme sırası şimdi sizde! İsterseniz köşede duran mancınığı alıp kale duvarlarını yıkmaya çalışın, sizin tercihiniz! Medieval Combat Sandbox!

Daha Önce Hiç böyle Savaşmadınız!

Eğer daha önce Mount&Blade, Chivalry: Medieval Warfare, War of the Roses gibi oyunların hiçbirini oynamadıysanız, Melee: Battlegrounds kesinlikle bakmanız gereken bir oyun olacaktır.

melee6

Nitekim, bu oyunu geliştiren ekibin adı “Donkey Crew”. Yani eski Mount & Blade modcuları. 2010 yılında çıkardıkları “cRPG” modu ile Mount&Blade: Warband’ın bu zamana kadar yapılmış en popüler modunu çıkartmış (Yüzlerce Mount & Blade modu olduğunu unutmamak gerek). TaleWorlds topluluğuna inanılmaz destek olmuş ve modlamadaki yetenekleriyle pek çok modcuyu da aralarına katıp şu an okumuş olduğunuz bu oyunu geliştirmekle meşgüller.

17 modcu, tek bir proje. Kickstarter’da 2 haftada 25 bin dolar bağış alan bu projeyi kesinlikle takip etmenizi tavsiye ederim. Çünkü çıktığında ilk orada olup herkesten önce silahlarda ustalaşmak isteyeceksiniz!


Güncelleme: Malesef proje Kickstarter kampanyasını başarısızlıkla sonuçlandırdı. Peopjenin akıbeti şu an için belirsiz.

Yorumlar