Nostalji Krizlerine Bire Bir Oyunlar #10 – Age of Mythology

Campaign Nedir?

Bu bölümü hikaye kısmının en uç noktalarına varıncaya kadar spoiler verip anlatacağım. O sebeple spoiler alınca ben ilgimi kaybederim diyenler The Titans başlığından devam edebilirler. Son kalan oyun modumuz ise Campaign. Peki nedir bu? Bir ana kahramana sahip olarak kurgulanmış bir hikayeyi bitirebilmek için görevleri yerine getirdiğimiz single player modu. Sıkıcı gibi görünmesine rağmen oyunu zirveye taşıyan yer burası.

Peki hikaye nedir? Arkantos, Atlantis’in koruyucusu olan ve Atlantis’i çok seven, kendini Posedion’a adamış kahramanımızdır. Düşmamız Kamos’un Atlantis’e yaptığı akınlar ile başlar hikaye… Akınları durdursakta Atlantis’in girişindeki Posedion heykelinin elindeki Trident (3 uçlu mızrak) Kamos tarafından çalınır. Arkantos ile beraber Kamos’un peşine düşer ve Trident’i geri almaya çalışırız. Ancak hikaye beklediğimiz gibi devam etmez ve daha çok düşman edinip Gargarensisin Kronos’u serbest bırakmaya çalışmasını engellemekle geçer tüm hayatımız. Bol spoiler içererek 32 bölümde neler yapacağımıza gelelim; ilk 2 bölüm bu şekilde devam ettikten sonra sırasıyla gidersek aşağıdaki şekilde.

  • 3-10 Bölümler: 2. bölümün sonunda Kamos elimizden kaçar. Dönüş yolunda, Agamemnon ve eski dostumuz Ajax’a rastlarız. Helen kaçırılmış ve Truva savaşı başlamıştır. Bu bölümlerde belirli noktaları ele geçirmemiz istenir ama bölüm bittiğinde Truvalıların her zaman bir başka baskınla bize zarar verdiğini öğreniriz. Odyseius ile tanışır Truva’nın Marketlerine zarar verip, Altın madenlerini ele geçirerek Truva’yı yıpratma bölümleri de sonuç vermeyince tarihten hepimizin bildiği Truva atını inşa edip Truvayı ele geçiririz.
    Truva düştükten sonra Truva’ya yardım eden kabilelerin üstüne giderken yeni bir dost olan Chiron ve Kamos’un Generali Gargarensis ile tanışırız. Gargarensis bir Yeraltı Dünyasına Geçiş (Underwolrd Passage) inşa ettirmiştir. Peşinden gider ve yeraltı dünyasına Hades’in mekanında soluğu alırız. Gargarensis’in kurduğu Koç Başı tarzı bir alet Hades Gate isimli kapıyı açmaya ve içinden Kronos’u çıkarmaya çalışmaktadır. Amacımız buna engel olmaktır. Bu bölüm sonunda Yeraltı dünyasından çıkmaya çalıştığımız bir bölüm var. Bu bölümde Zeus’dan yardım alıp yeraltı dünyasından çıkarız. Ancak geldiğimiz yer Mısır’dır.
Champaign 14.Bölüm İsis Hear My Plea

Champaign 14.Bölüm İsis Hear My Plea

  • 11-20 Bölümler: Mısır’da ortaya çıktığımız yer Amanra isimli Mısırlı bir kadın savaşçının bulunduğu şehirdir. Gargarensis ve Kamo’sun müttefiki olan Kemyest ile aralarında savaş vardır. Kemyest’in ordusunu yenebilmek için Guardian isimli çok güçlü bir savaşçıyı canlandırmak gerekmektedir. 11. bölümde Guardian’ın kuma batmış olan kılıcını çıkartmakla uğraşırız. Sonraki bölümlerde ise kılıcı Guardian’a götürüp bir Priest ile Guardian’ı uyandırmak ve Kemyest’in ordusunu yok etmemiz istenir.

Ancak Mısır’da ki görevimiz bu kadarla sınırlı değil. Mısır’daki Underworld Passage, Osiris piramidinin hemen altındadır. Osiris Gargarensis’in planlarına tamamen karşı olan tek tanrıdır. Ne varki Osiris Set tarafından öldürülmüştür. Bedeni 4 parçaya bölünmüş ve sandıklara saklanmıştır. Bunları öğrenen Arkantos ve kankalarının plan kurmaya çalıştıkları zamanda Arkantos kötü bir rüya görmektedir. Burda 1-2 bölüm Arkantos’un rüyasını oynuyoruz. Rüyasında Gargarensis ve Kamos ile birlik olup Atlantis’i yok ediyoruz. Rüya bölümlerinden sonra gruplara ayrılıp Osiris’in bedeninin saklandğı 4 sandığı buluyor ve Osiris’i canlandırıyoruz. Bir kez daha Gargarensis ve adamlarının planlarını bozmuş oluyoruz . Ve son Hades Kapısının İskandinavya‘da olduğu öğrenip o tarafa doğru yelken açıyoruz. Yolda bir adada Odyseiusun gemilerini farkediyor ve oraya uğruyoruz burda büyücü Circle’nin koyuna, kuzuya, domuza dönüştürdüğü Odyseius ve adamlarını kurtarıp soluğu Norselands’da alıyoruz

Bu yazı, "Nostalji Krizlerine Bire Bir Oyunlar" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar