Nostalji Krizlerine Bire Bir Oyunlar #10 – Age of Mythology

Campaign’de ana karakterimiz artık Arkantos değil, oğlu Kastor. Arkantos bazı noktalarda bir anda ışık yüzmesiyle beliriyor ve bize akıl veriyor. Dikkat edilmesi gereken nokta üstüne tıkladığımızda “Arkantos (god)” yazısı ve çevredeki sıradan askerlerin direk saygı durumuna geçerek yere kapaklanması. (Saldırı Gücü’de 1500 bu arada, Arkantos’un gücünü kim 1500 yaptı lan!? ) Diğer karakterlermizi Amanra ve Ajax ise Queen Amanra ve Old Ajax şeklinde değişmişler, biraz daha fazla saldırı gücüne sahipler. Hikaye ise Krios’un aynı Gargarensis gibi Kronos’u uyandırmak istemesi. Krios farklı bir yol izleyip oyun severler tarafından Atlantisli Yaşlı Adam (Theocrat) olarak bilinen kişinin içine girip emirleri manipüle etmesiyle amaçlarını gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Kastor ile devam eden hikayede amacımız Titanları yenmek ve Gaia’yı canlandırarak Kronos’u dövmesini sağlamak. The Titans ilk seriye göre kısa, daha basit ve çok daha az merak uyandıran bir hikayeye sahip

Bir Titanın tamamlandığı an

Bir Titan’ın tamamlandığı an

Extended Edition

Hiç kimsenin beklemediği bir anda Age of Mythlogy serisi Extended Edition altında Steam’de gözüktü. Bunu ilk duyduğumda aklıma gelen şey “yeni hikaye var mı?” oldu tabii ki. Malasef yok, peki ne geldi Extended Edition ile. Yeni olan neredeyse hiçbir şey yok. Hikaye, karakterler, oynanış hepsi aynı. Daha çok oyun grafiklerine yönelik yapılan düzeltmeler ve online olarak oynanma seçeneği yenilik olarak karşımıza çıkıyor. Şahsen çok uzun yıllardır Hamachi vb programlarla arkadaşlarımla rekabet içine girebildiğim için açıkçası beni çok heycanlandırmadı. İlk çıktığı zaman online seçeneğinde oynarken ki lag faktörü bu heyecanlanmama olayının en temel faktörü olduğunu söyleyebilirim. Grafik düzeltmeleri ise gayet yerinde ve başarılı olmuş. Peki bu oyun alınır mı? İnanın herhangi bir fikrim yok ben almadım almayı da düşünmüyorum açıkçası.

Tale Of Dragon

2015 yılına geldiğimizde bir anda oyun fanlarına heyecan patlaması yaşatan bir haber duyduk.13 yıl sonra Age of Mythology’e genişleme paketi başlığıyla neredeyse her oyun sitesinde haber yapıldı. Forgotten Empires ve SkyBox Labs tarafından hazırlanan (Extended Edition yapımcıları) bu seride yeni hikaye, yeni tanrılar bulunmakta. Bu yeni tanrılar Çin Mitolojisine ait tanrılar. İsimleri Fu Xi ,Nü Wa ve Shennong. Hikaye kısmında ise The Titans yamasında olduğu gibi 12 bölüm var. Açıkcası ben hikayeyi beğenmedim. Pek üstüne düşerek bitirmedim aslında. Hem bu yüzden hem de yeni bir paket olduğu için daha bitirmemişlere spoiler vermek istemediğimden hikaye kısmını anlatmaya gerek yok sanırım.
Yazının sonuna gelirken strateji oyunlarını seven ama AOM hiç denememiş olanlara, merak edenlere, adını duyup tepki vermeyenlere, bu oyun nasıl bir şey yahu? diyenlere demek istediğim; bu oyuna bir şans verin.

Bu yazı, "Nostalji Krizlerine Bire Bir Oyunlar" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar