Nostalji Krizlerine Bire Bir Oyunlar #11 – Star Wars: KotOR

“Long time ago in a galaxy far, far away…”

Şu yukarıdaki kelimeleri sinema perdesinde ilk gördüğümde Episode I: The Phantom Menace Anakin’i ile neredeyse yaşıt idim. Küçücük yaşında kalkıp da kendi çabaları ile Podracer yapıp bir de Jedi eğitimi almak için Obi Wan Kenobi ve Qui-Gon Jinn tarafından götürülüyordu. (Yazı İngilizce olsaydı çok şahane bir şakacık yerleştiriverirdim şuracığa.) Kıskançlığın ne demek olduğunu ilk o zaman yaşamıştım dolu dolu. Aynı hissiyatı bir de Harry Potter‘da yaşadım ki, oralara hiç girmeyeyim.

Dolayısıyla Star Wars: The Knights of the Old Republic (Kısaca; KOTOR) elime ilk geçtiğinde yaşadığım heyecanı tahmin bile edemezsiniz. Oyun 2003 yılında, BioWare tarafından geliştirilip LucasArts tarafından da piyasaya çıkartılmış bir rol yapma oyunu ve şimdiye kadar da oynadığım en başarılı oyunlardan bir tanesi. Hatta bir tık daha ileriye götürüp bütün filmlerin yaşatıp yaşatabileceğinden kat be kat daha mükemmel bir Star Wars deneyimi de yaşatıyor diyeceğim. Bunun yanında oyun 2013 yılında bir güncelleme ile iPhone ve iPod Touch’a, 2014 yılında da Android cihazlarında oynamaya uygun hale getirildi.

Devam oyunu olarak bir de, Star Wars: Knights of the Old Republic II – The Sith Lords bulunuyor. Lakin incelememi sadece ilk oyun ile sınırlı tutacağım. KOTOR II da başka bir bahara kalsın bakalım.

01

Önemli bir not; Star Wars: The Knights of the Old Republic kanonik evrene değil, Star Wars Legends’a dahildir. Star Wars Legends hakkında daha detaylı bilgi için;

Star Wars Expended Univers'e Balıklama Dalış!

“Bir Star Wars rol yapma oyununda neler görmek isterim?”

Jedi, Sith, Işın kılıcı, Millenium Falcon’a nispeten benzeyen bir gemi, sürüsüne bereket bir sürü uzaylı ırk, Jedi Mind Trick, Pod yarışları, Pazaak oyunları, güzel bir çevre tasviri, keyifli bir hikaye ve sizi karanlık veyahut aydınlık tarafa sürükleyebilecek keyifli rol seçenekleri. Bu saydıklarımın hepsini oyunda görmeniz, deneyimlemeniz mümkün. 13 sene önce çıkan bir oyun için ise hala daha görseli de oldukça doyurucu. Her karakterin kendine ait bir sesi var; sadece ekranda çıkan yazıları okumak bana inanılmaz bir yük gibi gelir, oyundan uzaklaştırır, içimi sıkar.

Eğer masa üstü oyunlara aşinaysanız, KOTOR’un sistemi size tanıdık gelmek ile beraber alışmanız da bir o kadar kolay olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü yaptığınız her aksiyon gerçekten de zar ile karar veriliyor ve hatta bu zar girdilerine bakar da kalem kağıtla işin matematiğine de girişecek olursanız yine salt tatmin yaşayacağınızın garantisini veriyorum.

Bu yazı, "Nostalji Krizlerine Bire Bir Oyunlar" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar