Tetris’e Saygı Duruşuna Geçmiş Bir Yerli Yapım: 1010!

“Tetris diye bir oyun vardı, hatırlar mısınız?” diye sormayacağım, hatırlıyorsunuz tabi. 1010! adlı oyun, mobil oyun sektöründe bir süredir varlığını sürdüren yerli firmalardan biri olan Gram Games’in ellerinden çıkmış.

Gelelim oyunun nasıl bir şey olduğuna. On çarpı on (yani 10×10) ölçülerindeki alana oyunun her turda size sunduğu ve Tetris’ten az çok tanıdık gelen şekilleri uygun şekillerde yerleştirerek satır ya da sütun tamamlayarak puan kazanmaya çalışıyoruz. Şekiller dedik, evet. Her biri belli sayıda kareden oluşuyor ve biz oyun alanına yerleştirdiğimiz anda ve her hangi bir sütun tamamlanmasa bile şekil kaç birimden oluşuyorsa o kadar puan kazanıyoruz. Misal dört birimden oluşan bir kareyi alana yerleştirdiğimizde 4 puan kazanıyoruz. Başarılı bir şekilde 1 adet sıra yahut sütun tamamladığımızda ise tamamlamak için kullandığımız en şeklin puanına ek olarak 10 puan kazanıyoruz. Şöyle ki; satırı tamamlamak için 4 birimlik kare kullandıysak o hamle sonucunda 10+4=14 puan kazanıyoruz. Hesap bu şekilde işliyor.

Biraz dikkatli bakınca rahmetliye ne kadar çok benziyor!

Biraz dikkatli bakınca rahmetliye ne kadar çok benziyor!

Şöyle de bir durum var oyunda. Yok ettiğimiz bir satırın üzerinde kalan şekiller oldukları yerde havada kalıyorlar. Bu da oyundaki alanı gelişi güzel kullanma şansı bırakmıyor ki bence güzel olmuş.

Oyunun sona ermesi için hamle yapamıyor olmanız gerekiyor (benim çok sık karşılaştığım bir durum, beceremiyorum hala) ve ardından tekrar oyunu açıyorsunuz. Çünkü bir kere oynayıp bırakamıyor insan, tekrar oynamak istiyor.

Railroad Gangs ve Gran Tower adında iki adet oyunu daha bulunan Gram Games 1010! ile uzun süre oynanacak bir oyun ortaya çıkarmışlar ve iyi de yapmışlar.

Hadi ben oyuna kaçtım!

Yorumlar