Valve’den Çok Beklenen Yeni Oyun – Artifact!

Bölüm 1: Giriş

Geçtiğimiz yazımda kart oyunlarına kısa bir giriş yapmıştım. Önümüzdeki bir kaç yazıda son dönemlerin en çok oynanan ve en çok beklenen kart oyunlarını inceleyecek ve sizlere deneme yapabileceğiniz bir çok seçenek sunacağım. Bu oyunlardan en az birinin ilginizi cezbedeceğine ve sizi kendine bağlayacağına eminim. Hadi başlayalım!

Dikkat! Bu yazıyı okuduğunuz zamanda Artifact çoktan yayınlanmış ise direkt en alt bölüme atlayabilirsiniz!

Bölüm 2: Artifact Nedir, Ne Değildir?

Öncelikle Artifact’in ne olduğu ile başlayalım. Oyun, dünyanın en çok kullanılan oyun kütüphanesi platformu Steam’in yaratıcısı, Half Life 2 ve Counter Strike gibi fenomen oyunların yapımcısı Valve tarafından çıkarılacak. Gabe Newell, basın mensuplarını da davet ettiği bir açıklamada, rekabetçi oyunlar arasında ilk 5’te yerini alan ve en büyük ödül havuzlarına imzasını atmış Dota 2’nin bir kart oyununu yapacağını açıkladı. Daha oyun ile ilgili hiçbir şey belli değilken bile 2019 yılı başında 1.ye 1 milyon dolar verilecek bir turnuva yapacağını paylaştığında dinleyiciler çılgına döndü!

O günden bu yana hem Valve hem de kart oyunu hayranları Artifact’i yakından takip ediyor ve her aşamada heyecanlarını dile getiriyorlar.

Bölüm 3: Artifact Nasıl Bir Oyun?

Artifact, Dota 2’nin kart oyunu adaptasyonu diyebiliriz. İki oyuncu da 5’er kahramanın liderliğini üstlendiği desteleriyle birbirleri ile 3 koridorun 2 sinin kontrolü için yarışıyorlar. Daha da merak edenler için kuralları hızlıca aşağıda listelemek istedim:

 • İki deste de 5 kahramanı içeren 40’ar karttan oluşuyor. Oyun ilk çıktığında bu desteleri yapabilmeniz için en az 280 kartlık bir set gelecek. Toplam 44 kahraman arasından seçim yapabileceksiniz. Destelerde bir karttan en fazla 3 adet bulunabilecek.
 • Destenize eklediğiniz kartlar 4 renkten biri olmak zorunda ( Kırmızı, Yeşil, Siyah ve Mavi ). Tıpkı Magic: the Gathering’de olduğu gibi her rengin kendine ait bir kişiliği ve teması var.
 • Oyunun başında seçtiğiniz 3 kahraman eşit bir şekilde oyun masasında bulunan 3 koridora otomatik olarak yanlarında minyonlar ile birlikte geliyorlar. Her turdan sonra da 2 yeni minyon daha oyuna katılıyorlar.
 • Her koridorda korumanız gereken ve 40 canı olan bir kule bulunuyor. 2 kuleniz birden yıkıldığı an sizin için oyun bitmiş oluyor. Bir kule yıkıldığında yerini bu sefer 80 canı olan bir dev alıyor. Bir devinizin yok edilmesi de oyunun kaybedilmesi için yeterli. Tabii aynı şartlar rakibiniz için de geçerli!
 • Oyun esnasında öldürülen kahramanlar tümden yok olmuyor, bir tur boyunca kenarda bekledikten sonra oyuna geri geliyorlar. Hangi koridora geleceğini ise siz seçiyorsunuz.
 • Her koridorun kendine ait bir mana havuzu (kartları oynayabilmeniz için gerekli olan kaynak) var. Oyunun başında 3 mana ile başlıyorlar ve her tur her kulenin mana havuzu ayrı ayrı 1 artıyor.
 • Bir koridorda kart oynayabilmeniz için aynı koridorda o kartın renginde bir kahramanınız olması gerekiyor. Kimi zaman bazı kartlar, bir koridordan başka koridora efekt edebilecek şekilde oynanabiliyor.
 • Ne zaman bir aksiyon alsanız ( kart oynamak, bir kartın özelliğini aktive etmek) oynama önceliği rakibinize geçiyor. İki oyuncu da bir aksiyon almadığı zaman kahramanlar ve minyonlar arasında bir savaş oluyor ve oyun bir sonraki koridora geçiyor. Eğer bir karakterin karşısında başka bir karakter yoksa savaş esnasında rakip kuleye saldırıyor.
 • Rakip kartları yok edildikçe altın biriktiriyorsunuz. Altın, kahramanlarınıza takabileceğiniz ya da kendinizin kullanabileceğiniz eşyalar satın alabilmek için kullanılıyor.
 • Sadece kahramanlar eşya kullanabiliyor, ve bu eşyalar 3 kategoriye ayrılıyorlar. Saldırı, zırh ve can alanlarında kahramanları güçlendirebilen bu eşyaların oyunda çok büyük bir etkisi var.

Bölüm 4: Kapanış

Artifact gerçekten pek çok kesime hitap eden ve son derece rekabetçi bir oyun. 3 farklı koridorda devam eden savaşta her tur stratejik kararlar vererek sürekli uyum sağlamanız gerekecek. Oynadığınız her oyun, bir sonraki için size deneyim kazandıracak. Üstelik hepimizin sevdiği Dota 2’nin dünyasında geçen bir kart oyunu da son derece ilgi çekici görünüyor!

Artifact, 28 Kasım 2018’de 20$ satış fiyatı ile Steam’de yerini alacak. Siz de bu serüvende yanımızda yerinizi alacak mısınız?

Eğer Artifact ile ilgili daha çok bilgi almak isterseniz resmi web sitesine bir ziyarette bulunun lütfen. Gelecek yazılarımızda hem yeni kart oyunlarına yer verecek, hem de ilginizi çekerse Artifact’in hikayesine de giriş yapabiliriz!

Rekabetçi ruhunuz en ihtiyacınız olduğu zamanlarda yanınızda olsun, görüşmek üzere!

Artifact’in release’inden sonra bu yazıyı okuyanlara zaman kapsülü:

 • Artifact closed beta öncelikli olarak ünlü Youtube ve Twitch içerik sağlayıcılarına, sonra ise sadece PAX ve TI katılımcılarına verildi. Early Access açılmadı.
 • Closed beta için 1 aylık süre olacağı söylendikten sonra oyuncular eBay gibi sitelerden 120-150$ arası fiyatlara PAX ve TI katılımcılarından closed beta kodu satın aldılar.
 • Sonrasında closed beta tarihi 20 gün ileri alınarak release tarihinden 9 gün öncesine taşındı. Beta kodu satın alan tüm oyuncular bu değişiklik sonrasında şikayetlerini seslendirdiler.
 • Bilgi gizliliği sözleşmesi olduğu için closed beta oyuncuları sürekli üstü kapalı videolar çekerek Artifact’i oynayamayan kitleyi daha da gergin bir hale soktular. “Çok iyi bir kahraman var ama adını söyleyemiyorum” gibi söylemler Youtube’u doldurdu.
 • Oyunun ekonomisi nasıl çalışacak halen bilinmiyor. Magic Online’dan daha ucuz olup olmayacağı ciddi bir tartışma konusu. Çoğu kişi yine de beklentilerini yukarıda tutuyorlar.
 • Magic: the Gathering ve Gwent gibi ünlü oyunlardan bir çok oyuncu eski oyunlarını bırakarak Artifact’e geçeceklerini açıkladılar. Bir çok makale ve strateji sitesi açıldı, tüm pro oyuncular bu sitelerde yerlerini almaya başladılar.
 • Steam’de pre-order açıldı; fakat herhangi bir avantaj sağlamıyor. Artifact web sitesi güncellendi, heyecan çok yukarıda.
 • 17 Kasım 2018 itibari ile bilgi gizliliği sözleşmesi sonlanacak ve insanlar içerik yayınlamaya başlayacaklar. Closed beta oyuncuları yüzlerce saatlik videolarının hazır olduğunu açıkladılar.
 • Oyunun bu derece beklentiye ve hazır bekleyen oyuncu kitlesine nasıl bir memnuniyet vereceği ise zamana bağlı artık.

Yorumlar