Temizlik İmandan Gelir: Viscera Cleanup Detail

Yıllar yılı patlatmadığınız uzaylı, kesmediğiniz kötü adam kalmadı. Adamları kese kese ilerlerken hiç de ardınıza bakmadınız. Çünkü amaç sonuca ulaşıp varsa prensesi, yoksa dünyayı kurtarmaktı. Peki ya sonra? Yani siz prensesi alıp kurtarılmış dünyadaki hayatınıza devam ederken o mekanları kim temizliyor? İşte bu sorunun cevabı için yapılmış şahane bir oyun var: Viscera Cleanup Detail.

Her Yer Tertemiz Olsun!

Benim oyunla tanışmam Pintipanda isimli Youtube yayıncısı sayesinde oldu. Biraz izledikten sonra kafa rahatlatmak için oynanabilecek bir oyun olduğunu düşünerek aldım ki, çok da yanılmamışım. Oyunda amacınız çok belli. Size verilen bölgeyi tertemiz, pir-ü pak hale getirmek. Bunun için kullanmanız gereken belli alet edevatlar var ki bunlar da elleriniz, temizlik fırçanız, lazer silahınız ve dedektörünüz. Kontrolleri ve oynanışı da basit olduğu için benim açımdan tam iş sonrası kafa boşaltmalık bir oyun olduğunu söyleyebilirim.

Viscera Cleanup Detailsimülasyon

Oyunda yirmiye yakın farklı bölüm var ve hepsinin arka planında gerçekleşmiş farklı senaryolar var. Etrafa dağılmış ceset ve dağınıklığın sadece sebebi ve sonucu oyuncuyla paylaşılıyor. Yani etrafın nasıl bu kadar dağıldığı çok da önemli değil. Her bölümde Slosh-O-Matic isimli su dolu kova temin eden bir makineyle What A Load Disposal Bins isimli taşıma kutusu temin eden bir makine bulunuyor. Ayrıca birçok bölümde değişik aletler alabileceğiniz bir kutu da bulunuyor. Elde ettiğiniz çer çöp ve vücut parçalarını yok etmek üzere oldukça harlı bir biçimde yanan bir fırın da mevcut.

Aaaa Orada Bir Bacak Gördüm!

Böyle ferah ferah anlattığıma bakmayın, bazen temizlik oldukça zorlu olabiliyor. Tam her yeri tertemiz yaptığınızı düşündüğünüz anda bir borunun üstüne doğru öten dedektörünüz sizi acı gerçekle yüzleştirebilir. Boru üstündeki kol ve bacakları alırken temizlediğiniz kısımların batması oldukça yüksek bir ihtimal. Bir de kova alırken makineden fışkıran organlar da işinizi baltalayabilir. Oyunu daha zorlu hale getirmek istiyorsanız seçenekler kısmından süre kısıtlaması, ayak izi sayısı gibi ayarlarla oyunu kendinize göre ayarlamanız mümkün.

Viscera Cleanup Detail

Amacınız gerekli temizlik seviyesine ulaştıktan sonra odayı terk etmek ve terfi alıp alamadığınızı görmek olduğu için her köşenin bayram temizliği seviyesine gelmesi gerekiyor. Fırçanızı sürekli temiz tutmanız gerekiyor aksi takdirde kirli fırçayla her yeri tekrar leş etmeniz ihtimali ortaya çıkıyor. Oyundaki en büyük yardımcınız dedektörünüz, çünkü minik organ parçalarını ya da kurşun deliklerini tespit etmek her zaman kolay olmuyor. Bir de bölümde sizi yukarı çıkartan makineden varsa kafanızı kaldırıp bir bakmakta fayda var.

…ve Tabi ki Ek Paketler

Bir oyunun olmazsa olmazı ve bana göre daha lezzetli kısmı ek paketler bu oyunda da tabi ki var. House of Horror isimli ek paket ünlü korku filmlerine pek çok referansın yer aldığı bol kanlı ve cesetli bir oyun zevki sunuyor. Liseli gençlerin ceset olarak rol aldığı bu ek paket benim favorim. Santa’s Rampage isimli ek pakette çıldıran Noel Baba’nın ardında bıraktıklarını toplarken Shadow Warrior’da katanaların ardında bıraktığı yıkımı ortadan kaldırıyoruz.

Viscera Cleanup Detail

Ek paketlerin içeriğine uygun olarak kılık kıyafetiniz de güncelleniyor. Santa’s Rampage’de yılbaşı şapkanızla temizliğinizi yaparken, House of Horror’da iskelet kıyafetinizle arz-ı endam ediyorsunuz. Tabi eğer oyunu tek kişi oynuyorsanız kendinizi oyun içinde görmeniz imkansız olsa da arkadaşlarınızla girdiğinizde neye benzediğinizi görebiliyorsunuz.

Oyun oldukça basit kontrolleri ve belli hikaye yapısıyla güzel bir oyun zevki sunuyor. Steam üzerinden satın alabileceğiniz bu oyunu özellikle arkadaşlarınızla oynamanızı tavsiye ediyorum. Suyunuz bol, viledanız temiz olsun!

Yorumlar