Ankara, Cadı Avı, Cadılar, Cadılar Bayramı ve Lilith

Gün geçmesin, devran dönmesin, zamanı gelmesin ki duymayalım “Cadı Avı” kavramını. İşte şu olur bu olur bir iktidar bir muhalif kanadını veya fikir farklılığı olanları avlamaya başlar ve “kurunun yanında yaş da yanar”lı tarihi eskiye dayanan “yakaladığını hapse at” olayları yaşanmaya başlanır. Sanatçı Luca Enoch “Lilith” adlı çizgi roman dizisinde geçmişe yolculuk yaptırdığı karakteri üzerinden siyasi, politik, ticari, sosyolojik ve dini bir zorunluluk olarak ortaya çıkan cadı avcılığını masaya yatırmış. Ve buna da M.S. 314 yılıyla Ankara da dâhil olmuş.

Önce Çizgi Roman Karakteri Olan Lilith’i Tanıyalım

Asıl adı Lyca olan genç bir kız, dünyanın uzak bir geleceğinden yola çıkarak zamanda yolculuk yapmaktadır. Bunun sebebi de gelecekte insan ırkını tehdit eden ve ne olduğu hala açıklanmamış olan bir tehlikedir. Lyca, zaman içinde yolculuk ederek önce kendisine içinde bulunduğu dönemin kültürü ve dilini aktaran bir böceği bulmak, ardından kendisine yardıma gelen köpeksi-pantersi karakterle buluşması, sonra da bir insanın içinde yeşermekte olan Triacanto adlı bir şeyi çıkarması gerekmektedir. Elbette bu işlem sırasında insanlar ölmektedir ve bunu engellemek isteyen ve kendilerine “Deve Dikeni” denen bitkisel yaratıklarla da mücadele etmesi gerekmektedir.

lilith-1

İlk macerasında bugün Troja olarak bildiğimiz bölgeye inen Lyca burada sergilediği vahşet sonrasında bir çocuk tarafından Lilitu olarak çağrılır. Daha sonraysa bir macerada Lilith adı tekrarlanınca Lyca kendine bu adı yakıştırarak kullanmaya başlar. O artık ölümle, iblislerle, vahşetle anılan kadındır, Lilith’dir.

Lilith için sanatçı Enoch son derece önemli tarihi katliamları seçmiş, okurlarına dünyanın farklı bölgelerinden vahşet manzaraları göstererek bilgilendirirken insanlığın tarihinin de sorgulanmasını amaçlamış gibidir. Bu da Lilith dizisini sıradan bir zaman paradoksu macerası olmaktan çıkararak bir şeyler anlatmaya çalışan eserler kategorisine sokmaktadır.

İlk sayısı İtalya’da 2008 yılı Kasım ayında basılan Luca Enoch yaratısı çizgi roman “Lilith” sanatçının tek başına yazıp çizdiği, bu nedenle de yılda ancak 4 yeni sayısı basılabilen bir dizidir. Ülkemizde 1001 Roman yayınlarınca Eylül 2011’de basılmaya başlanan çizgi roman dizisinin bugünkü ev sahibi Çizgi Düşler’dir.

Şimdi de Mitolojik Lilith’i Tanıyalım

Mitolojik Lilith, kimi Musevi ve Hrıstiyanlık kaynaklarında Adem’in ilk karısı olarak gösterilmektedir. Adem ile aynı anda yaratıldığı için onunla eşit olduğunu iddia eden Lilith kocasıyla birlikte olmayı reddetmiş, ısrar nedeniyle kaçmış ve Kızıldeniz’le birlikte olmuştur. Böylece de dünyaya yayılan 100’den fazla cini de bu şekilde dünyaya getirmiş. Bu yüzdendir ki Lilith iblislerin, ifritlerin ve cinlerin anası olarak anılmaktadır.

lilith-2

Melekler çocuklarını avlamaya başlayınca o da Havva’dan doğanları avlamaya başlar. Bu arada not düşmekte fayda var; Adem’le Havva cennetten kovularak ölümlüye dönüşürken cennetten bu ceza verilmeden önce kaçtığı için Lilith ölümsüzlüğünü kaybetmemiştir.

Yorumlar