Başka Yer’den Hikayeler 2 – Ciltler 1-4

Yazımıza devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda Başka Yer’den Hikayeler’e bir giriş yapıp, genel konsepti sizlere tanıtmaya çalışmıştım. Bu yazımda ise ciltleri inceleyeceğim. Başlıktan da belli olduğu gibi 1. ciltten başlayıp 4.cilti sonuna kadar bir seyahat edeceğiz. Başlamadan önce her ciltte iki macera olduğunu da not düşelim. Ara başlıklarda cilt sayılarını ve o sayılarda bulunana maceraların isimlerini göreceksiniz.

Buyurun başlayalım:

Cilt 1 – Gölgelerin Arasında Uyuyan ve Siste Bekleyen Şey

Gölgelerin Arasında Uyuyan, 1776 yılında geçiyor. Tam 156 sayfalık bir macera. Başka Yer’in temelleri bu macerada atılıyor. Bu macerada kahramanlarımız 3. ABD Başkanı Thomas Jefferson’ın gençliği ve Benjamin Franklin ve onlara eşlik eden büyücü bir kadın Amanda. Zengin bir toprak sahibi olan Jefferson, bölgesindeki eski bir ağacı yerinden söker. Sökmesiyle de ağacın derinlerde sakladığı bir mezarı keşfetmesi bir olur. Bu gelişmeyi önemli bir bilim insanı olan Bay Franklin ile paylaşmak ister. Mezarlığa inerler. Zihinlerine bir saldırı olur ve mezarı araştırmaya kara verirler.

Bu macera Başka Yer’in tarihi açısından çok önemli. Eğer Başka Yer’den Hikayeler’den birkaçını okuyacaksınız bu mutlaka listede olmalı. Kuruluş aşaması bu serüvende anlatılıyor. Bunun yanında hikayenin örgüsü güzel. Karakter çizimleri detaylı. Maceranın çözülme süreci ise oldukça heyecanlı. 8/10 puan.

011

Siste Bekleyen Şey ise 1896 senesinde geçiyor. 137 sayfalık bir macera. Kahramanımız efsanevi dedektif Sherlock Holmes ve New York’daki Hudson nehrine ismini veren kaşif Henry Hudson’ın hayaleti. 1895 senesinde ABD – Kanada sınırında bir grup kaşif ve süvari paranormal aktivitlerin hedefi olur. Bir sene sonra, ’96 senesinde Başka Yer, Londra’ya ajanlarını gönderip, Mr. Holmes’u devreye sokar ve Hudson’ın dünyaya dönüş sebeblerini araştırmaya koyulur.

Biraz karışık bir serüven olduğunu söylemeliyim. Bir ara metafiziğe falan giriyor ki iyice beyin uyuşuyor. Hikayenin sonuna kadar da Holmes ile Hudson nasıl bir araya gelecek merak ediyoruz. Bu kulağa cazip gibi gelse de bir noktadan sonra hayalet sorununu unutur buldum kendimi. Karakalem biraz abartılmış. Özellikle arkaplan karalamaları biraz göz yorucu. 6/10 puan.

Cilt 2 – Sherlock Holmes’ Meydan Okuyan Gölge ve Hikayeler Anlatan Adam

Holmes’a Meydan Okuyan Gölge de 1896 senesinde geçiyor. Kahramanımız maceranın adından da belli olduğu üzere Sherlock Holmes. 169 sayfalık bir macera. Maceramızın başında Chalfont adında zengin bir soylunun verdiği yerel bir partiye yetişmeye çalışan iki kişiyi görüyoruz. Zar zor yetiştikleri parti şehvetin, alkolün, eğlencelinin sınırlarını zorlayan bir ortam sunmaktadır. Her ne kadar tüm davetliler, partinin “sundukları”nı sonuna kadar değerlendirmek için acele etseler de, yeni katılan bu iki kişi sadece Chalfont’un yürüttüğü Kara Loca adını verdiği bu gizli bir proje ile ilgilenmektedirler. Bu iki kişi Sherlock Holmes ve Başka Yer ajanı Yüzbaşı Anderson’dan başka kimse değildir. Chalfont kaçmayı başarır ve edinilen ipuçları ile kovalamaca başlar.

Çizimler bir önceki Holmes serüvenine göre çok daha iyi. Konu daha yalın. Tabii ki yine paranormal aktiviteler gani ama çok daha az dağınık bir konusu var. Ancak Bir Başka Yer hikayesi için sonu biraz erken anlaşılıyor. 7/10 puan.

021

Hikayeler Anlatan Adam ise 1863 yılında Nevada’da başlıyor ve ABD’nin çeşitli bölgelerinde geçiyor. Kahramanımız bir Başka Yer Ajanı ve ona yardımcı olan ünlü yazar Mark Twain. 161 sayfa. Başka Yer, Twain’in yazdığı hikayelerin gerçekleştiğini ya da gerçekte var olan şeylerin Twain’in hikayelerine yansıdığından şüphelenir ve hac ziyareti için ülkeyi terk edecek olan Twain’i zamanında bulur. Birlikte hikayelerin gerçekle bağını ve gizemini çözmeye çalışırlar.

Bu yazı, "Başka Yer'den Hikayeler" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar