Darth Vader Türkiye Özel Cilt – Karanlık Lord’un İç Dünyasına Bir Bakış

Darth Vader Türkiye Özel Cilt, JBC Yayınevi tarafından sadece bizler için hazırlanmış bir çizgi roman derlemesi.  Türkiye’ye has olması itibarıyla kendimizi son derece şanslı hissetmemiz gereken bir eser. JBC bu derlemeyi, filmlerde Darth Vader karakterine hayat vermiş olan Dave Prowse’ın Türkiye’ye yaptığı ziyaret şerefine hazırlamıştı.  Darth Vader Türkiye Özel Cilt derlemesinde, Darth Vader’in İmparatorluk Dönemi’ndeki yaşamında başına gelen birçok hikaye bir araya getirilmiş.

Öncelikle belirtmek lazım ki hikayeler birbirlerini takip etmiyorlar (ne konu bakımından, ne de kronolojik olarak).  Ayrıca her biri farklı çizerler tarafından resmedilmiş.  Bu durum görsel açıdan son derece doyurucu geldi bana.  Aynı tip çizgileri takip etmenin verdiği bir aşinalık konforu oluyor elbette, ama her çizerin kendi farklı yorumunu arka arkaya görmek de ayrı bir keyif verdi bana.  Hikayelerin seçiminde (çok farklı mekan ve zamanlarda geçseler bile) Darth Vader’in ruh halini, içinden geçenleri anlamaya/anlatmaya çalışanlar tercih edilmiş. Derlemenin bu özelliği Karanlık Lord’u anlamak yolunda size iyi bir rehber olabilir.

darth-vader-4

Darth Vader’in filmler dışındaki hayatına ve yaptıklarına eğer SW’un sıkı bir takipçisi değilseniz vakıf olmayabilirsiniz.  Eskiden bu bilgilere ulaşmak daha da zordu, zira sadece romanlarda ve çizgi romanlarda (dijital formatların da olmadığı karanlık çağları düşünün) ve birbiri ile tutarsız formatlarda karşımıza çıkıyordu bu öyküler. Disney’in marka haklarını satın aldıktan sonra Expanded Universe’e (EU) mesafeli bir tutum takınmasının ardında da biraz bu nedenler var zaten. EU’da çok güzel eserler var ama biraz derin kazmak gerekebiliyor, esas mücevherlere varana kadar karşılaştıklarınız ise müthiş keyif vermiyor maalesef.  SW’u seven yazmış, ama hiçbir kerteriz almadan yazdıkları için karakterlerin hikayeleri, yapabildikleri, galakside olan bitenler çok farklı tellerden çalıyor.  EU’yu çok hevesli ve (çoğu zaman) yetenekli müzisyenlerden oluşan ama orkestra şefi olmayan bir orkestraya benzetiyorum. Uyum olmayınca maalesef sadece kişisel performanslar yeterli olmuyor, davulun, timpaninin sesi fazla geliyor filan… Neyse efenim, Darth Vader’in hayatı için de aynı durum söz konusu, kendisinin seveni çok olduğu için farklı farklı yorum da fazlasıyla ortaya çıkmış durumda.  Nispeten yeni sayılabilecek Clone Wars ve Rebels çizgi filmleri ile Darth Vader’in Galaktik Cumhuriyet’in son dönemleri ve İmparatorluk’un ilk dönemleri sırasındaki ruh hali hakkında biraz daha fazla (kolay ulaşılır) bilgiye sahibiz. Yine de İmparatorluk döneminin, özellikle peşinde koşmayanlar için, karanlıkta kaldığını söylemek mümkün.  Bu noktada Darth Vader Türkiye Özel Cilt’in çok faydasını görebiliyoruz, zira tam da o dönemden seçme hikayeler var.

darth-vader-5

Peki neler yapıyordu Darth Vader bu zamanlarda? İşi başından aşkındı diyebiliriz. Bir kere Jedi’ları avlamaya uğraşıyordu (Galaksi büyük bir yer malumunuz), bunun yanında isyankar yıldız sistemlerinde “ikna” suretiyle İmparatorluk PR’ı yapıyordu.  Hocası ile ilişkisinin tam bir sevecenlik atmosferinde gittiğini de iddia edemeyiz elbette, kendisi tarafından sürekli ölümcül testlere tabi tutuluyordu. İmparator’un sağ kolu olmak prestijli bir iş, talibi de çok malumunuz, yerine göz diken onu koltuğundan etmeye çalışan da çok oluyordu. Tabii işin içine Darth Vader’in kendi iç çelişmeleri ve gitgelleri de giriyordu, kasisli bir yoldu anlayacağınız.  Darth Vader Türkiye Özel Cilt’in içinde bulunan 7 öykü bu temalara selam çakıyor:

  1. Diriliş: Gücün karanlık tarafı nelere kadir ve neler peşinde, Darth Vader’in kararlılığı ve yetenekleri hiç beklenmedik bir hasım tarafından sınanıyor.
  2. Kuşku Anı: O kadar yıkım döküm ardında elbette pek çok acı bırakıyor, bir intikam öyküsü.
  3. Yaratıcıya Şükürler: Darth Vader’in karanlık kalbinden bir ışık hüzmesi, anılarla yüzleşme
  4. Av: Bu karanlık İmparatorluk için bir iş yapılcaksa, bunu ben yaparım! Değerli bir avın peşinde, ödül avcıları ile bir yarış.
  5. Görev: Bir Jedi’yi yenmenin kılıç oyunundan çok daha etkili yolları vardır, Darth Vader’in en “kötü” halleri.
  6. Bir Ölüm Yıldızı Doğuyor: Diğerlerinden oldukça farklı ve komik bir çizgide, Ölüm Yıldızı Yapım Kooperatifi Genel Kurul Toplantısı
  7. Yok Olan Türler: Muhteşem çizimler, EU’nun diğer önemli karakterlerine çakılan selamlar ile karanlık ve hüzünlü bir öykü. Karanlık tarafından kuşatıldığı zaman en küçük ışık bile daha güçlü parlar!

darth-vader-6

Çizgi roman çevirmek oldukça zahmetli bir iş. Özellikle Türkçe ve İngilizce gibi yüklemlerini cümle içerisinde farklı yerlere yerleştiren dilleri birbirine çevirmeye kalktığınızda, bir konuşma balonunda ifade edilmek istenenin yanlış kareye gitme eğilimi olabiliyor.  Zaman zaman ifadeleri çeviri kokuyor olsa da, bu derlemede, yukarıda belirttiğim tip ciddi hatalara rastlamadım.  Okuma zevkinizden alıp götürmüyor doğrusu.

JBC Yayınevi ürünlerinde cep yakmamak ve mümkün olduğu kadar çok okuyucu ile çizgi romanları buluşturmak yönünde bir politika izliyor. Çizgi roman kültürünün ülkemizde artması ve derinleşmesi için oldukça önemli ve desteklediğim bir yaklaşım bu. Yine de bunun gibi bize has bir eseri sert kapaklı ciltte edinebilmek hoş olurdu, mevcut formatında yıpranmalara ve kopmalara gebe olabilir.

Star Wars ve Darth Vader adına güzel bir eser olmuş, özellike Darth Vader hayranlarının hoşuna gidebileceğini düşünüyorum.

Yorumlar