DC Rebirth: Titans – Wally West’in Dönüşü

Merhaba West-severler. Bu yazıda yine çok fazla yazmadığım, ancak bundan sonra çok yazmayı düşündüğüm bir tür olan çizgi roman üstüne bir kaç cümle yazmayı hedefliyorum. Karşınızda DC Rebirth: Titans Wally West’in Dönüşü yazım. Zevkli okumalar…

Marvel ve DC, birbirinden ne kadar farklılık gösterseler de bir noktada birleştikleri kesin: Restart. Yani evrenleri sıfırlayıp yeniden yazmak. Bunun bir çok örneğini bir çok takım ve bireysel maceralar anlatan romanlarda gördük (Bakınız Batman ya da X-Men gibi) Rebirth de DC’nin sıfırlama olayı. Bizim de bu yazıdaki olayımız yeni sıfırlanmış olan Teen Titan’ların bir sayısı olan Wally West’in dönüşü olacak.  Peki Wally kim ve nerede?

Çocukluktan, Büyüklüğe Değişen Renkler

İlk baştan Teen Titans, Adalet Birliği’nin önde gelen üyelerinin yardımcıları ya da akrabaları ile kurulmuş olan bir gruptu. Bir kaç değişik grup olsa da, ana ekipte çoğunlukla Robin (Dick Grayson), Kid Flash (Wally West) Wondergirl ve Arsenal’i gördük. Çizgi filminde ve kitaplarda farklı üyeler görsek de hepsi gençti, çoğu deneyimsizdi ama kalplerindeki iyilik ve adalet duygusu sayesinde gelecek Adalet Birliği olabileceklerini gösterdiler. Birlikte bir çok macera yaşadılar, hayatlarını kurtardılar, hatta romantizm yaşadılar. Kimi zaman “çizgiyi” geçmeye çok yakın olsalar da birbirlerine tutunarak bunu yapmadılar.

Sizde böyle bir arkadaş grubunun üyesi olduğunuzu düşünün; kızlı erkekli, çocukluk arkadaşları, onlarca kez birbirinize hayatınızı borçlanıp birlikte ağlayıp, birlikte sevindiğiniz kişiler… Peki ya bu anıları tüm arkadaşlarınız unutursa? Ya tüm anıları varsa ama siz o anılarda yoksanız? İşte Flash’ı tam bu noktada buluyoruz. Kayıp ve arkadaşları ondan habersiz…

Romanımızda Titan’ların hem gençliklerini hem de şu anını görüyoruz. Aynı zamanda geçmiş ve şimdiki zamandaki düşüncelerine ve hareketlerine ufak ufak değiniliyor. Aralarındaki ilişkiler de yine evrimleşmiş, olgunlaşmış ve bazen de zarar görmüş. Ama dostlukları hep baki kalmış. Wally’yi de bu en önemli şeyini, yani dostluğunu korumak için, kelimenin tam anlamıyla “sağa sola” koşturuyor.

Orta yaşlı ama deneyimliler mi? Genç ama deneyimsizler mi? Bahisler hangi gruba?-

Yazar-Çizer Tayfası

Dan Abnett’in yazdığı romanımız, resmen su gibi okunuyor. Çok detaylı ve okuyucu her bir sayfada “Acaba şimdi ne olacak?” diye düşünmeye sevk ediyor. Bana göre her karakter de olması gerektiği güçte ve kafasında çizilmiş, kimsenin yaptığı hareket, söylediği söz, okuyucuya batmıyor.

Peki ya çizere ne diyorsunuz? Brett Booth’u çizer olarak gördüğümüz romandaki çizimler, genç ve dinamik. Standart çizgi roman panellerinden uzak durmuş olan çizer, zaman zaman hikayeyi vurgulamak amacıyla bir sayfanın tamamına tek bir kare yerleştirmiş, kiminde ise bolca kare ve daha hızlı bir anlatım görüyoruz. Süper kahraman ya da süper kötülerin sağından solundan, kafasından gözünden çıkan ışınlar da pek bir canlı pek bir göz alıcı. Resmen kendinizi Wally’nin yıldırımları arasında bulmanız işten bile değil. Eserin çinileme çalışması ise Norm Rapmund ve Marc Deering sorumlu. Çok fazla söyleyecek bir şeyim yok. Gayet başarılı.

Andrew Dalhouse ve Carrie Strachan ise renklendirmeler konusunda görev almışlar. Valla çok da iyi etmişler. Çizgi romanda, günümüzde yer alan kısımlar renkli ve daha göz alıcı çizilirken, geçmişte yaptıkları -özellikle yaramazlıklar- daha silik çizilmiş ve renklendirilmiş. Ama bu kısımlarda bile renkler günümüzün kelimeleriyle “ateş ediyor.”

Yaşayan En Hızlı Adam Ne Kadar Hızlı?

Wally, sadece dostları tarafından unutulmakla kalmamış, aynı zamanda tanımadığı bir düşman tarafından da “ne kadar hızlı” olacağına dair ölümcül bir teste tabii tutulacaktır. İtiraf etmem gerekiyor ki, ister Marvel olsun, ister Dc olsun, speedster dediğimiz bu hızlı koşuculardan pek hoşlanmam. Huylarından mıdır sularından mıdır bilmem ama ısınamadım gitti… diyecektim ama Wally, büyük ölçüde bu düşüncemi kırdı, beni geri döndürdü. Bu geri dönüşümün asıl nedeni ise, Flash’ın hızı ya da başka bir gücü değil; arkadaşları ve sevdikleri için her şeyinden fazlasını ortaya koyabilecek cesarete sahip olması. Aşkı da dostluğu da sonuna kadar savunan bir ruha sahip.

Sizi, gözüm kapalı olarak, 168 Sayfalık güzel bir maceraya davet ediyorum. Arkabahçe Yayıncılıktan Türkçe olarak temin edebileceğiniz çizgi romanımızın kesinlikle her kuruşuna değeceğini düşünüyorum. Titan’ları tanıyanlar için de tanımayanlar için de, hatta Flash’lardan hoşlanmayanlar için bile güzel bir fırsat mutlaka edinmenizi tavsiye ediyorum.

Haftaya başka bir eğlence ile (ya da beğendiyseniz çizgi roman tanıtımı ile) görüşmek üzere. O zamana kadar Wally’nin ve sizin, hiçbir şeye geç kalmaması dileğiyle. İyi geceler.

Yorumlar