DC Süper Suçlu Dosyaları: Brainiac

Malumunuz, DC Evreni uzaylılardan pek bir yaka silkmiştir. Türkiye gibi orası da, hep dış güçler yok etmek istiyor. Bu dış güçlerden en süper zeki ve pek bir güçlü olanı da Brainiac’tır. Yıllar boyunca tipten tipe girmiş, bazen Bryak, bazen Colu (geldikleri gezegenlerin isimleri) doğumlu Brainiac, en tipik haliyle kafasına giren kablolarla hatırlanır.

Tarihçesi ve Dönemlere Göre Halleri

1958 senesinin Temmuz ayında çıkan Action Comics #242’de arz-ı endam etmiştir. Yaratıcıları Otto Binder ve Al Plastino’dur. Superman’in baş düşmanlarındandır.

Action Comics #242 (1958)

Action Comics #242 (1958)

Çizgi romanın Gümüş Çağı’nda (1955-1970 civarı) ilk belirdiği zaman Paris’i, Roma’yı ve New York’u küçültüp şişelere koyarak çalmak niyetinde bir uzaylıydı. Bryak adlı gezegenin son temsilcisiydi. Yanında da Koko adında bir maymuna benzer canlı vardı. Amacı türünün son temsilcisi olduğu için evrenden seçkin şehirleri toparlayıp, kendi türü için yeni bir dünya yaratmaktır. Hatta yok olmadan önce Kripton’dan Kandor adlı bir şehri de küçültüp koleksiyonuna eklediğini görüyoruz. Superman hem Brainiac’ı yenmeyi başarır, hem de Kriptonluları kurtarır.

Brainiac, 1983 yılında iskelet görünümlü bir robot haliyle kötülüklerine devam etti. 1985 yılında yayına giren “Crisis on Infinite Earth” serisine kadar da böyle devam etti. Seyahat aracı olarak mor renkte bir uçan daire kullanmaktadır.

Action Comics #544 (1983)

Action Comics #544 (1983)

Bronz Çağı’na (1970-1985 civarı) geldiğimiz zaman DC, Brainiac’ın geçmişini sıfırlamış ve onu 12. seviye bir yapay zeka haline getirmiştir. Brainiac, Kripton teknolojilerine duyduğu hayranlık yüzünden Dünya’daki Kriptonluları aramak için geliyor. Bir “drone”la (insansız hava aracı?) sahne alıyor. Bu dönemde Brainaic’ı aslında hiç görmediğimizi anlıyoruz. Tüm o klonlar, bedenine girdiği insanlar, robotlar, drone’ların aslında kendisi değil, vitrini olduğunu anlıyoruz.

Yine bu dönemde Superman’in kurtardığı Kriptonlular önce Dünya’da bir şehir sonra da uzayın derinliklerinde yeni Kripton gezegenini kurarlar. Bronz Çağ’da Brainiac, yeşil renkte ve kafasında kablo girişleri için delikler olan bir simadır. Yukarıda da bahsettiğim gibi azılı kötümüz bir yapay zeka olarak kendini göstermiştir. Colu gezegenindeki robot tiranların ürettiği, kendilerinden bile zeki bir yapay zeka. Sıkça Superman’i yok etmek için Lex Luthor’la birlik olmuş, sıkça da birbirlerine kazık atmışlardır. Seyahat aracıysa bu sefer farklıdır; gri renkli, kafatası şeklinde dizayn edilmiş bir uzay mekiğidir.

Adventures of Superman #438 (1988)

Adventures of Superman #438 (1988)

1985 yılına gelindiğinde, Brainiac’ı yeni haliyle, isyan etmiş ve suçlu bulunmuş Colu doğumlu bir bilimci olarak görüyoruz. Bu noktada biraz Colu’dan bahsetmek iyi olacaktır. Colu Gezegeni, evrendeki en zeki varlıkların olduğu gezegendir. Gezegeni bir bilgisayar\robot lider yönetmektedir. Aşırı nüfus sorunları yaşanan gezegende son çare olarak alandan kurtarmak için şehirleri küçültme yoluna gidilir. Fakat bu hareket Calu halkının zekasını kaybetmesine yol açar. Calu tarihinde bu olay Brainiac 5 (Bkz. Legion of Superheroes) tarafından bir soykırım olarak ifade edilmektedir. Vril Dox isimli bu Colulu bilimci isyan çıkarıp robot tiranlığını sona erdirmeye çalışır, ancak yakalanarak ve idama mahkum edilir. İdamı esnasında bilincini Dünya’da yaşayan Milton Fine adlı şahsa aktarır. Yeni Brainiac, Milton Fine olmuştur.

Bu yazı, "Süper Suçlu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar