The Oatmeal’ın İkinci Kart Oyunu: Bears vs Babies

The Oatmeal‘ı okuyucularımızın büyük kısmı biliyor. Ama bilmeyenler için açıklamak gerekirse; İnternet aleminin en popüler webcomiclerinden biri. Sitenin sahibi ve çizeri olan Matthew Inman, 2015 yılında oyun yapımcısı arkadaşları ile birlikte kart oyunu yapmak için Kickstarter başlattığında 8 milyon dolar gibi rekor bir rakam toplamış ve Exploding Kittens adlı muhteşem oyunu biz oyunseverlere kazandırmıştı. Aynı ekip bir sene sonra yine Kickstarter’a girdi, 3 milyon dolar topladı ve bize yine eğlenceli bir oyun sundu: Bears vs Babies.

BvsB, oyuncuların ellerine gelen uçuk kaçık canavar parçalarını kurallar dahilinde birleştirip kendilerine komik canavarlar yapması ve bu canavarlar ile her taraftan saldıran bebeklere karşı kendilerini koruması üzerine bir oyun. Bu saçma tema siteyi takip edenler için çok şaşırtıcı değil. Zira Oatmeal çizeri Inman sağlam bir bebek düşmanı. Bebeği olan aileler ve rahat durmayan bebekler üzerine bir çok kez değinen Inman, oyunun çizimlerinde de geyiğini yapmaya devam etmiş.

Oyunun kutu, mat ve kart kalitesi oldukça iyi. Kickstarter versiyonunun kıllarla kaplı kutusu da oldukça tatlı ve temaya uygun olmuş. Çizimler Oatmeal tarzına alışık olmayanlar için bile çok eğlenceli. Oyunu ilk denemelerimde kart sayısı bana az gelmişti. Ama bu sorunu çözmek için +18 ek kart paketini ve bundan sonra çıkacağını tahmin ettiğim paketleri kullanabilirsiniz.

Oynanış ve Kurallar

Oyunda 3 tip yaratık ve onlara karşılık 3 tip bebek var: Deniz (Mavi), Kara (Yeşil), Hava (Kırmızı). Her yaratık tipi sadece kendi bebek tipi ile savaşabiliyor. Yaptığınız yaratıkların tipi kafalarının hangi renk olduğuna göre belirleniyor ve sadece ayı kafaları bütün renklerden birden sayılıyor.

BvsB oyununa başlarken oyunculara birer ayı kafası veriliyor, kalan kartları karıştırılıp hazırladıktan sonra oyuncular ellerini 5 karta tamamlayana kadar kart çekiyorlar ve çektikleri bebekleri rengine göre gerekli yere koyup ellerinde bebeksiz 5 kart olana kadar bu şekil devam ediyorlar.

Oyuncular turlarında şunlardan sadece birini yapabiliyor:

  1. Çöpten bir kart seçip almak.
  2. Hamle yapmak: Oyuncu sayısına bağlı olarak 2-4 hamle hakkınız oluyor. Kart çekmek ve kart oynamak bir hamle sayılıyor. Çektiğiniz kart eğer bir bebekse rengine uygun yere koyuyorsunuz ve hakkınız yanıyor, kalan bütün kartlar elinize geliyor ve el limitiniz yok. Oynadığınız kartları tipine göre önünüze koyuyorsunuz, elinizdeki her yaratık parçasını bir yaratığa eklemek veya yeni yaratık yapmaya başlamak bir hamle alıyor.
    • Önünüze açabileceğiniz yaratık sayısında bir sınır bulunmuyor.
    • Yaratıkları yapmaya kafa kısmından başlıyoruz.
    • Kartların üzerindeki dikiş işaretli noktalar birbirine uyduğu sürece istediğimiz parçayı yaratığa ekleyebiliyoruz.
  3. Bebekleri provoke etmek: Oyunun en eğlenceli kısımlarından biri de burası. Oyuncular kendilerine puan kazandırmak veya rakiplerin puan kazanmasını engellemek için bebekleri provoke edebiliyor. Her provokasyonda sadece bir tip bebek provoke edilebiliyor.

Herhangi bir bebek türü provoke edildiğinde yerde olan o tipteki bütün bebek kartları açılıyor ve üstlerindeki rakamlar toplanıyor. Ardından her oyuncu o renkteki yaratıklarının üzerindeki rakamları topluyor. Eğer oyunculardan biri bile bebeklerin gücüne eşitlenmiş veya geçmişse yaratık gücü en çok olan oyuncu dayak yiyen bebekleri puan olarak alıyor. Eğer bebekler herkesi ayrı ayrı yendiyse çöpe gidiyorlar. Mücadelenin sonunda savaşan bütün yaratıklar da çöpe atılıyor. Oyundaki kartlar bittiğinde oyuncular ellerindeki bebeklerin değerlerini topluyorlar ve en çok bebek döven oyunu kazanıyor.

Son Sözler

Oldukça kolay ve zevkli olan BvsB, özellikle kutu oyunlarına yeni başlayacak olanların ve küçük yaştaki oyuncuların zevk alabileceği bir oyun. Oyunun mekaniklerinin, selefi Exploding Kittens kadar rahat ve akıcı olmaması ve şans faktörünün yüksekliği ise oyunu aşağı çeken özellikleri. BvsB kesinlikle kütüphaneye katılması gereken bir oyun değil belki, ama nispeten daha az deneyimli bir oyun grubunuz varsa onları ısındırmak için uygun bir seçim.

BGG Notu: 5.9/10 (6596. sıra)

Yazarın notu: 7/10

Yorumlar