Oatmeal’dan Hızlı, Eğlenceli, Basit Kart Oyunu : Exploding Kittens

The Oatmeal‘ın sahibi Matthew Inman, internet ile yeterince haşır neşir olan çoğu kişinin bildiği ünlü bir çizer. Komik infografikleri, kedi ve köpeklere düşkünlüğü ve insanlara gaz veren hikayeleri ile epeyce popüler olan Inman, yanına iki oyun tasarımcısını alıp hızlı ve eğlenceli bir kart oyunu yapma fikri ile Kickstarter arenasına çıkmıştı.

Doğrusunu isterseniz, Exploding Kittens Kickstarter’a çıktığında eğlenceli çizimlere sahip kötü bir oyun beklentisinde olduğumdan kampanyaya katılmadım. Kalan herkes benden farklı düşünüyormuş ki Exploding Kittens, Kickstarter bünyesinde en çok sayıda kişi tarafından desteklenen proje ve en çok para alan oyun projesi rekorlarını kırdı.

Exploding Kittens kartlarla 2-5 kişi arasında oynanan bir çeşit Rus ruleti. Her oyuncu sırası geldiğinde elindeki kartlardan istediği kadarını oynayabiliyor ve turunu kart çekerek bitiriyor. Eğer çektiği kart patlayan kedi kartı ise kartı önüne alıp oyundan çıkıyor. Destede oyuncu sayısından bir eksik patlayan kedi kartı olduğu için oyunun sonunda bir kişi oyunda kalıyor ve oyunu kazanıyor.

Oyunda patlayan kedilerden kurtulmanın ve onları rakiplere yönlendirmeyi sağlayan birçok kart var. Bu kartların tamamı Oatmeal’da daha önceden gördüğümüz şeylere referans veren ve oyunun ortasında “ımfıs, ımfıs” diye saçma gülmelere sebep olan çizimler.

exploding-kittens1

Oynanış

Defuse: Başlangıçta her oyuncuya bir adet dağıtılan ve desteden de çıkabilecek olan bu kartı patlayan kedi çektiğiniz zaman kullanıyorsunuz. Patlayan kedi kartını destenin istediğiniz yerine(başı, sonu,4. sırası vs…) diğer kartlara bakmadan koyuyorsunuz.

Skip: Turunuzu kart çekmeden bitirmenizi sağlayan kart.

Shuffle: Desteyi karıştırmanızı sağlayan kart.

Attack: Hem skip kartı gibi turunuzu kart çekmeden geçmenizi sağlıyor, hem de sıradaki rakibiniz üst üste iki tur oynamak zorunda kalıyor.

See The Future: Bu kartı oynadığımızda destenin en üst 3 kartını görebiliyoruz. Bu kartı oynarken elinizde turu geçmenizi sağlayabilecek bir şey olması faydalı çünkü en tepede patlayan kedi olduğunu biliyorsak bunu bir şekilde atlatmamız gerekir.

Favor: Seçtiğiniz bir rakip elinden istediği bir kartı size veriyor. Rakibin elini azaltmasını bekleyip size mecburen defuse vermesini sağlamak çok eğlenceli.

Nope: Oyundaki patlayan kedileri ve Defuse hariç her aksiyonu iptal edebiliyor, nope kartları üst üste atılarak birbirini de iptal ediyor.

Normal kedi kartları: Bu kartlar üzerilerinde sevimli kedi çizimleri bulunduruyor ve sadece aynı türden iki veya üç kart atarak rakibinizin elinden kart çekmenizi sağlıyorlar.

Oyunun en büyük avantajı hızlı ve eğlenceli olması. En fazla deste bitene kadar oynandığı ve deste de küçük olduğu için oyun dışında kalan oyuncular çok sıkılmadan hemen yeni oyuna geçebiliyorsunuz. Oyun 5 kişilik olsa da birden fazla desteyi karıştırıp bu sınırı istediğiniz kadar yükseltebilirsiniz. Oyunun her yaşa uygun (SFW) ve biraz daha büyük yaşlara yönelik (NSFW) çizimleri olan versiyonları bulunuyor ve gördüğüm kadarıyla çizimlerde günümüzde 12 yaş civarı grubunun günlük olarak muhatap olduğundan daha ayıp bir şey yok. Kutu ve kart tasarımları oldukça başarılı ve üretim kalitesi oldukça iyi.

Şahsımı Kickstarter destekçisi olmadığıma pişman eden bu oyun şu an Amazon gibi yurt dışı alışveriş sitelerinde satılıyor. Kutu oyunlarına yeni başlayanlara ve hızlı akan parti oyunu sevenlere kesinlikle öneriyorum.

BGG Puanı: 6.32 (2700. sıra)
Benim Puanım: 7.5

Yorumlar