DC Süper Suçlu Dosyaları: Vandal Savage

Insan Irkı Kadar Eski Bir Süper Suçlu Mu?

Vandal Savage, teknik olarak 1944 yılında, Green Lantern #10’da Alfred Bester ve Martin Nodell tarafından yaratılmıştır. Green Lantern’in de sahneye girdiğine bakmayın, Savage tüm Justice League’i karşısına alabilecek bir karakter. İlk insanlardan gelme bir ölümsüz olmasının bununla bir alakası var tabii. M.Ö. 50,000 yıllarında dünyamıza düşen radyoaktif bir meteorun etkisinde kalarak ölümsüzlük ve süper-zeka kazanmış Vandar Adg adlı bir Cro-Magnon kendisi. Bu meteor tarafından etkilenmiş tek insan o değil tabii, bir de Immortal Man diye bir arkadaşımız var da, ona sonra gelelim…

Vandal Savage’in Güçleri Var mı?

Ölümsüz olmasından bahsetmiştim, değil mi? Onun dışında insan üstü bir zeka ve kuvvete sahiptir. Savage süper güçlerden ziyade politik güç kullanan bir süper suçludur. Legends of Tomorrow’da olacak versiyonunun bir miktar mistik güçlerden de anladığını görüyoruz.

Madem O Kadar Eski, Niye Hiç Adı Duyulmamış?

Duyulmuş tabii, ama farklı isimlerle. Bu isimlerden birkaç tanesini sayayım size: III. Alexander (nam-ı diğer Büyük İskender), Jül Sezar, Cengiz Han, III. Vlad Drakula… Yeterli mi? Tabii hep kendisini en öne koymamış, tarih boyunca birçok kez de Kızıl Erik, Napolyon, Fatih William, Otto von Bismarck, Adolf Hitler gibi büyük liderlerin baş danışmanı olarak bulunmuş. Hatta Atlantis’i yok edip batıran örgütün lideriymiş – günümüzde bu örgüt İlluminati olarak biliniyor.

Vandal Savage

Yani Savage, adından da anlayacağınız gibi vahşi bir adam. Savaş ve yıkımı körüklemek için elinden gelen her şeyi yapmış bir cani. Kayıtlı ilk cinayeti işleyerek İncil’deki Kabil’e ilham olmuş, Lex Luthor’a göre de ilk yamyamlık yapmış kişi. Tarih boyunca iyilik namına savaşan kişilerle karşı karşıya gelmesine şaşmamalı.

Peki Bu Hayatında Kimlere Bulaşmış?

Savage, tarihteki tüm DC evreninin bütün süper kahramanlarıyla öyle ya da böyle karşılaşmış, hatta ilk başta Earth-2’den gelen bir süper suçlu olarak tasarlandığından çokluevrendeki tüm DC kahramanlarıyla savaşmış diyebiliriz. Bu kişilerden en önemlileri (Savage açısından en azından) Immortal Man ve Resurrection Man. Immortal Man, Savage’i etkileyen meteordan etkilenen bir başka mağara adamı, hatta tam olarak onun en büyük düşmanı. Kendisi tarih boyunca Savage’la mücadele etmiş ve öldüğünde reenkarne olabilen birisi. Tabii Dünya’yı kurtarmak için kendisini varoluştan silene kadar (Crisis on Infinate Earths‘te çok fazla olay oldu, sormayın). O noktadan sonra Savage’ın baş düşmanı rolünü Resurrection Man (Mitch Shelley) alır, her yeniden can bulduğunda yepyeni süper güçler elde eden bir kahraman.

Justice League ve Justice Society gibi gruplar da Savage’ın Dünya’yı yok etme/hükmetme planlarına defalarca taş koymuştur. Savage birçok kez bu süper kahramanları ortadan kaldırmak için planlar yapmıştır; buna Batman’in diğer JL üyeleri kontrolden çıkarsa diye sakladığı, onları nasıl durdurabileceğini anlatan planları çalmak dahil.

vsavage

DCAU’da Savage.

Savage’ın bir de kızı Scandal Savage var (çok yaratıcı değil mi?). Babasıyla çok iyi geçindikleri söylenemez. Kendisi babasının güçlerinin sulandırılmış hallerine sahip olan, anti-kahraman ve suçlu arasında kalmış Secret Six isimli organizasyona üye olmuş birisi.

Ne Gibi Büyük Olaylara Bulaşmış?

  • Zamanı değiştirerek kendisini Dünya’nın lideri yapmış, bebek Kal-El gezegenimize gelince de ona el koymuştur. Fakat bu yeni gerçeklikteki Lex Luthor, Superman’a gerçek anılarını geri kazandırınca Çelik Adam zaman çizgisini düzeltmiştir.
  • Dünya’nın sonunu getirmeye çalışan bir grup kültistle birlikte bir asteroidi çekecek bir cihaz yaratıyor – amacı insanlığın çoğunu yok edip yeniden başlayarak Dünya’yı yönetmek. Bu planı Flash sonlandırmıştır.
  • Final Crisis: Revelations‘ta Kabil’e tapan bir kült tarafından Kader Mızrağı ile şişlenir – bu da onun içindeki Kabil’in tekrar uyanmasına sebep olur. Fakat Spectre tarafından dünyayı Kabil’in İzi’ni taşıyarak dolaşmaya mahkum edilir.
  • DC’nin New 52 güncellemesinde ise Demon Knights örgütüne üye olarak, DCAU’dan tanıyacağınız Etrigan ile birlikte bulunmuştur. Trinity War‘da da Pandora’yı avlayıp kutusunu ele geçirmiştir – fakat açmayı başaramadığından Pandora ona gizliden gizliye bir vicdanı olduğu için yapamadığını açıklamıştır.
Savage rolünde Casper Crump.

Savage rolünde Casper Crump.

Arrow/Flash/Legends of Tomorrow’a Nasıl Uyarlanmış?

Savage DC’nin televizyon evrenine Hawkman ve Hawkgirl‘ün azılı düşmanı Hath-Set ile birleştirilerek uyarlanmış. Bunu hem üç karakterin geçmişini birleştirmek için, hem de olayları daha çabuk, daha basit anlatmak için yapmışlar. Legends of Tomorrow dizisi yayına girdiğinde ise Savage dizinin baş düşmanı olarak yerini alacak. Ekip, zaman içinde yolculuk yaparak Savage’la mücadele edecek ki bu da Juste League’ın yapmadığı iş değil (eğer merak ediyorsanız Justice League: Unlimited‘ın The Savage Time üçlemesini izleyebilirsiniz).

Bu yazı, "Süper Suçlu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar