Deadpool Killustrated – Deadpool Serisi 2

Bütün Marvel alemini kılıçtan geçiren Deadpool hızını alamayıp bu defa klasik edebiyat karakterlerinin köküne kibrit suyu ekiyor! En fiyakalı kitch zevklerin bile pabucunu dama atacak bu edebi kıyım, çizgi roman aleminde eşine benzerine az rastlanır bir absürt mizah resitaline ev sahipliği yapıyor.

Mantık algısına açtığı yarıktan balıklama dalarak önüne gelen herkesi kesip biçen Deadpool’un şiddet senfonisi, bu defa klasik edebiyat eserlerine yönelirken; Marvel dünyasına ilham vermiş olan klasik edebiyat karakterleri, Wade Wilson’un kılıcının sivri tarafına çarparak parça parça oluyor! Tıpkı Neil Gaiman’ın şaheseri 1604’te olduğu gibi, süper karakterlerimiz bir kere daha tarihi adaptasyona maruz kalmış oluyorlar böylece. Tabi bu sefer durum oldukça farklı! Söz gelimi Wilson, yüzlerce Hulk leşini yere sermek yerine, ona ilham veren edebi karakteri yani Jekyll – Hyde’ı ortadan kaldırarak yaşadığı sonsuz döngüden kurtulmayı deniyor.

deadpool1

Sixth Gun serisiyle beğenimizi kazanan mahareti yazar Cullen Bunn, bu defa klasik edebiyat karakterlerinin başına Deadpool lanetini salıyor. Daha önce Deadpool’u tüm Marvel evreninin başına musallat eden Bunn, aynı kimyayı bu sefer Killustrated’ın sayfalarına taşıyarak, kıyımının zaman-mekân kıskacını da genişletmiş oluyor bu sayede!

Dört sayı olarak tasarlanan bu mini serinin devam etmesi muhtemel görünse de Bunn’ın bu suçlu zevklerle bezeli panayırı basil başına, saçmalama eşiği oldukça yüksek bir Sherlock Holmes öyküsüne evriliyor. En azından Bunn’ın, en matrak Deadpool maceraları arasında anılan bu seriyi; bir çeşit altın yumurtlayan tavuk olarak görmesi de muhtemel. Bu sebeple Deadpool’un karşısına onu gırtlaklayabilecek bir cengaverin çıkabilmesi ya uzun zaman alacak, ya da öyle bir baba yiğit hiç bir zaman ortaya çıkmayacak diyebiliriz. Onlarca süper karakterin bir medil gibi buruşturulup atılarak, bizzat Wilson itibarsızlaştırılması başka türlü açıklanamaz hani!

deadpool2

Matteo Lolli’nin çizimleriyle şenlenen bu mini serinin bir diğer büyük jesti ise hiç kuşkusuz Mike Del Mundo imzasını taşıyan lezzetli mi lezzetli kapak çalışmaları. Moby Dick, Tom Sawyer, A Christmas Carol ve Sherlock Holmes’u kapaklara taşıyan Del Mundo, hiç kuşkusuz yılın en sevilesi çizgi roman kapaklarına da imza atmış diyebiliriz.

Sözün özü JBC, bu zamana kadar Deadpool’u uzaktan uzağa sevmiş, fakat halihazırda bu kızıl haşerat ile tanışma talihsizliğini tadamamış yerli okuyucu için yine hoş bir mini seri armağan ediyor. Wade Wilson’un bir nevi hype süper kahraman figürü haline geldiği böyle bir dönemde, hem de sinema filmine dair yeni gelişmelerin sosyal mecralara birer ikişer düştüğü düşünülürse; bu büyük çaplı Marvel katliamı, kendisiyle tanışmamış okuyucular için şahane bir fırsat sunuyor! Tabi Deadpool’un ölümcül esprilerinden yara almadan kurtulabilmeyi başarmış bir Marvel takipçisinin varlığından söz edebilmek mümkünse! Sözün özü Deadpool, Killustrated ile birlikte başınızı yine buharlı buharlı ütüleyecek… Zevk almaya bakın!

Yorumlar