Drizzt Efsanesi – Efsane Üçleme Çizgiye Döküldü

R.A Salvatore ismiyle ve onun efsanevi Kara Elf Üçlemesi‘iyle, fantastik kurgu, bilim kurgu ve benzeri alanlarla ilgilenen kişiler, bu seri ile ilgilenmemişlerse bile heralde isimlerini duymuşlardır. Bu üçleme FRP, RPG sevenler tarafından ayrı bir takdir görmüştür. Hatta Salvatore’yi yazar olarak sevmeyenler bile bu üçlemeyi ayrı tutar ve takdirle karşılar. En azından benim şahit olduğum durumlar hep böyleydi.

Kara Elf Üçlemesi’nin nasıl bu kadar üne kavuştuğu apayrı bir yazı konusudur. Ne yalan söyleyeyim benim de o kadar donanımım yok. Dolayısıyla sizlerle çok kişisel görüşlerimi paylaşmaktan öteye gidemem. Bu serinin beğenilmesinin iki önemli nedeni var bence. Birincisi içten içe hepimizde bulunan konfor alanlarından çıkma arzusu -ki çoğumuz bu yönde bir adım dahi atamıyoruz- bu kitapta sonuna kadar tatmin ediliyor ikincisi de her ne kadar “tü kaka” ırklar olsa da bariz hayranlık duyduğum Dark Elf’lerden de iyi biri çıkabilmesi olasılığı.

drizzt1

Kara Elf Üçlemesi Başlasın…

Bu yazımızın konusu da belli olduğu üzere; işte bu Dark Elf Üçlemesi. Ancak roman versiyonu değil, çizgi roman versiyonu. Orijinali Wizard of the Coast tarafından yaratılan, çizgi romana uyarlaması Andrew Dabb tarafından yapılan bu efsane, Lal Kitap aracılığı ile Türkiye’de. Çizgi romana geçmeden önce kısaca Dabb hakkında bilgi vermek gerekirse; Dabb G.I Joe, Kara Elf Üçlemesi, Atomika gibi çizgi romanlarda senaryo uyarlamaları yapmış ve şu an başarılı korku dizi Supernaturals’da senaryo takımındadır.

Gelelim Drizzt Efsanesi Çizgi Romanı’na. Kimdir bu Drizzt diyenler için; Drizzt üçlemenin baş kahramanı. O bir Kara Elf. Yerin altında yaşayan, soluk tenli, anaerkil bir toplum Kara Elfler. Tehlikelerle dolu, en ufak bir onur kırıntısı dahi taşımayan bu ırk, Karanlıkaltı denilen yer altı dünyasında yaşamaktadır. Drizzt ise bu dünyada, Menzoberranzan adlı şehirde yaşamaktadır. Peki nedir Drizzt’i baş role koyacak özelliği? Drizzt bu tekinsiz ortamda sadece hayatta kalmaya çalışan, iktidar peşinde koşan tüm Kara Elflerin aksine, tekinsiz bu dünyayı sorgular, kurtulmak ister. Herkesin birbirinin kuyusunu kazdığı bu dünyadan kurtulma arzusu ile yanıp tutuşur. İşte Drizzt Efsanesi, bu konfor alanını kırıp çıkmaya çalışan, kendisine dikte edilmeye çalışılan düzeni reddeden Drizzt Do’urden’i anlatıyor.

drizzt2

Güzel Uyarlama

Drizzt Efsanesi bir üçleme, evet ama Türkçe olarak şu an piyasada iki cilt bulunuyor. İlk cilt Anayurt’da, Drizzt, aile içi ve Menzoberranzan’daki diğer ailelerle olan ilişkileri, çekişmeleri, entrikaları, ihanetleri görüyor ve bu dünyadan uzaklaşması gerektiğine karar veriyor. Babasının da dolaylı desteği ile Menzoberranzan’dan kaçış için planlara başlıyor. “Kediciği” Guenhwyvar’la tanışıyor. İkinci cilt Sürgün’de, Drizzt’in Menzoberranzan’dan uzaklarda nasıl hayatta kaldığını, Derinlik Gnomeları ile olan ilişkilerini, ailesinin intikamından kaçışını, illithidler ve babasıyla karşılaşmalarını görüyoruz… ve üçüncü cilti, Göç’ü dört gözle bekliyoruz.

Bu çizgi romanın bir güzel noktası, içinde bulunan ırklara uzak birinin bile anlayarak okuyabilecek olması. Okurken ilk defa karşılaştığımız her ırkın özellikleri, yaşamı, arkaplanı, balonlamalarla gayet güzel özetlenmiş. Bu durum Drizzt Efsanesi’ni, “Ben FRPden anlamam” diyeceklerin bile kolayca anlayabileceği bir çizgi roman haline getirmiş.

drizzt3

Hemen şunu söyleyeyim uyarlama konusunda başarılı olan çizgi roman, çizim konusunda sınıfta kalacaktı neredeyse ama gönül bağım olduğu için kanaat notuyla geçirdim. Çizimleri çok daha iyi çizgi romanlar var piyasada. Çizimler açıkcası biraz daha ciddi olabilirmiş. Fazla 12 yaş altı olmuş. Evet karakter ifadeleri, detayları güzel ama Karanlıkaltı’nın detayları daha çok ifade edilebilirmiş. Ne denli lanetli bir yer olduğunu çok hissedemiyoruz okurken. Neyse ki; senaryonun gücü bu eksikliği az da olsa örtbas etmiş diyebilirim.

Drizzt ve FRP Sevenler Kaçırmasın

Özellikle FRP sevenler için arşivlik diyorum. Drizzt’î tanımak isteyen ama romanı okuyamayan tembeller için de biçilmiş kaftan. FRP, RPG unsurlarına uzaksanız, sadece çizgi roman takipçisiyseniz dahi kafanız karışmadan okuyabileceğiniz bir seri bu.

Karanlıkaltı’nın dehlizlerine hazır olun…

Yorumlar