Green Lantern Cilt 1 – Yeniden Doğuş

“In brightest day, in blackest night”

Geoff Johns’un Green Lantern serisinin yeri benim için ayrıdır biraz. Çocukken okuduğum Arkabahçe’nin The Amazing Spider-Man’lerini saymazsak kendisi beni çizgi roman okumaya başlatan seridir. Tabi o zamanlar daha dilimize çevrilmemişti ve ben düzgün seviyede İngilizce bilmediğimden fan çevirileriyle takip ediyordum. Daha öncesinde hiç tanımadığım Green Lantern, birden favori süper kahramanım olmuştu. Yıllar sonra hepsini baştan adam akıllı tekrar okuduğumda ise serinin hatırladığımdan da iyi olduğunu, hatta son yıllardaki en iyi uzun soluklu süper kahraman hikayelerinden biri olduğunu fark ettim. Green Lantern – Rebirth ilk olarak 2005 yılında limited series olarak yayınlandı ve hikaye sonraki yıl başlayan Green Lantern serisinde kaldığı yerden devam etti. Kısaca daha öncesinde neler oldu bakalım.

İçimin yağları eridi.

İçimin yağları eridi.

Her şey evrendeki en eski ırklardan birinin evrene düzen getirmesi arayışıyla başladı. Kendilerine Guardians of the Ga..öhem Universe diyen bu ırk; düzen arayışında bazı başarısız deneyimler yaşasa da, sonunda evrendeki İrade gücünü kontrol etmeyi öğrendiler. Bu gücü kullanarak evrendeki en güçlü silah olan güç yüzüklerini ve Green Lantern Corps olarak bilinen galaktik polis birliğini kurdular. Evrenin merkezinde Corps’un üssü olan OA gezegenini alan 3600 sektöre böldüler ve her sektörden iki kişiyi sektörlerini korumakla görevlendirdiler.

“No Evil Shall Escape My Sight”

Corps’un kuruluşundan beri geçen yıllarda dünyadan hiçbir üye olmamıştı. Ta ki 2814. Sektörün koruyucusu Abin-Sur gemisiyle dünyaya düşüp ölene kadar. Yüzüğü ise sektörün yeni koruyucusu olarak eski bir test pilotu olan Hal Jordan’ı seçer. Geçen yıllarda Hal Jordan Corps’un en iyilerinden biri olur, ardından dünyadan Guy Gardner ve John Stewart da Corps’a seçilir.

Olaylar ise (tabi ki) her zaman iyi gitmez. Hal Jordan’ın yaşadığı şehir olan Coast City, Mongul tarafından yok edilir. Şehrini dahi koruyamayan Hal Jordan zamanla delirerek Parallax olarak bilinen villian’a dönüşür ve Green Lantern Corps’u yok eder. Bütün bu olaylardan sonra Kyle Rayner isimli genç bir çizer Green Lantern olarak seçilir ve bütün evreni korumakla görevlendirilir. Yine bu cildi etkileyen bir diğer önemli olay da bütün bu olaylardan sonra Hal Jordan’ın ruhunun Spectre (DC evrenindeki en güçlü varlıklardan biri olan İntikam Ruhu)’yle birleşmesidir.

Yorumlar