Infinity Gauntlet Okuma Rehberi – Bölüm 5

Tipleri Yakından Tanıyalım

Pip The Troll, asıl adı Gofern olan bir prenstir aslında. Laxidazia adlı bir gezegenin vatandaşıdır ve mutasyona uğramıştır. Gökyüzüne resimler yapan bir ırk olan gezegendaşlarının aksine sorumsuz ve serkeş biridir Pip. Irkındaki herkes gibi kulakları sivri, ayakları toynaksı ve saçları satirik olan karakter mutasyon sonucu sorumsuz, mitolojideki satirler gibi içkiye, aleme ve kadınlara düşkün biri olmuştur.

Adam Warlock’la tanışması ve onun en iyi dostu olup neredeyse her hikayesinde yanında olmasıyla bilinir. Jim Starlin yaratısı Pip, ilk kez 1975 yılı, Strange Tales (vol 2) 179. sayısında okurla tanışmıştır.

Gamora, şimdilerde Guardians of the Galaxy grubunun üyesidir. Jim Starlin’in comics dünyasına 1975 yılı Strange Tales dizisinin 180. sayısında kazandırdığı bir karakterdir. Irkının son ferdi olan Gamora gezegenini yok eden katilleri avlamaya adamıştır kendini. Bunlar Pip’in gezegenini de yok eden Universal Church of the Truth adlı fanatik dinci oluşumun rahibi veya şövalyesidir.

Thanos tarafından evlat edinilen öksüz Gamora onun tarafından “silah” olmak üzere yetiştirilir. Bir ara tecavüze uğrayıp ölümüne dövülünce de Thanos tarafından iyileştirilerek insanüstü güçlerle donatılır. Warlock’un en iyi dostu ve Infinity Watch döneminde sevgilisi olan Gamora; bence sinemadaki versiyonun aksine, çekici ve güçlüdür.

Drax The Destroyer, GOTG’nin eli bıçaklı iri asabi elemanıdır bu aralar. Ancak ilk ortaya çıkışı pek öyle değildir…

Iron Man’in 1973 yılı 55. sayısında ortaya çıkan, Drax bir Jim Starlin yaratısıdır ve hayattaki tek gayesi Thanos’u öldürmektir. Dünyalı Arthur Douglas’ın ruhunun Kronos tarafından taşındığı bedenin adıdır aslında Drax. Arthur Douglas ailesiyle araba yolculuğu yaparken Thanos tarafından öldürülmüştür. Kronos bunu fırsat bilerek her ölümünden sonra tekrar hayata dönecek olan şampiyonunu yaratır. Özellikle Captain Marvel sayfalarındaki Thanos mücadelesi dillere destandır bence; ki onu da bu yazıdan sonra okuyacaksınız.

İlk zamanlar olağanüstü güçlerinin yanı sıra uçabilen ve ellerinden ışınlar atabilen Drax, Infinity Watch öncesi ve döneminde daha çok kaba güce dayalı olan bir donanıma sahiptir. Hulkvari bir tiptir anlayacağınız. “Annihilation” adlı tapılası Marvel Comics sagasından hemen önce, 2005 yılında, 4 sayılık bir macerayla ortaya çıkan Drax bıçaklı bir dövüşçü olarak ilk kez burada görülür ve bu hikayenin sonunda GOTG sayfalarında tekrar dirilecek olan Thanos’u öldürerek amacına ulaşır.

Ama hepsi bir yana Infinity Watch dönemine bakarsak. Cidden salaktır…

Moondragon– Asıl adı Heather olan ve onu o sıralar hatırlamayan Drax’ın kızı olan kadın kahramandır. Zihinsel güçleri vardır. Arabadaki saldırının ardından Thanos’un babası Mentor tarafından bulunan, Titan’a taşınan ve dövüşle zihinsel yeteneklerini geliştiren Shao-Lom rahiplerince eğitilen dazlak kadın karakter kendini bir tanrıça olarak görmüştür yıllarca.

Çizgi roman karelerinde Iron Man’le Daredevil’in düşmanı “Madam McEvil” olarak ortaya çıkan, Moondragon çok sonra kendi ismini alacaktır. Bill Everett, Mike Friedrich, George Tuska ortak yaratısı olan karakterin ilk ortaya çıktığı yıl 1973’tür. Şu sıralar GOTG üyesi olan kahraman biseksüeldir ve son olarak birlikte olduğu Martyr (Phyla-Vell)  adlı kadın kahraman Thanos’un dirilişi sırasında öldürülmüştür.

Maxam – Gamora’nın Gerçeklik taşının etkisiyle meydana gelen duru görülerden birinde tanıdığı karakter o görüntülerde Warlock’u öldürmekteydi. Ancak Gamora kim olduğunu bilmiyordu ve bir gün onun ada kıyılarına vuran baygın bedenini bulunca öldürmeye kalkışması da bu nedenleydi. Hafızasını kaybetmiş olan Maxam son derece güçlü ve iri bir karakterdi. Üstelik bedenini büyütebilmekte, gücünü arttırmaktaydı. Kimliği ise muammaydı. Adam Warlock buna rağmen onu gruba almış, Gamora adeta paranoyaya bağlamıştı.

Ki aslında Gamora hiç de haksız sayılmazdı çünkü onu gelecekten gönderen kişi Adam Warlock’un Magus kişiliğiydi ve göndermesinin sebebi cinayet göreviydi. 1993 yılında Warlock and the Infinity Watch dizisinin 12. sayısında ortaya çıkan Jim Starlin-Tom Rayney ortak yaratısı karakter 1995 yılındaki son sayıda (42) ortadan yok olmuş bir daha da görünmemiştir.

Bunların dışında sonsuzluk taşlarının diğer sahipleri olan Adam Warlock’la Thanos’u eski yazılarda yeterince tanıttığımı sanıyorum. O yazılara bakabilirsiniz.

Ve Infinity Watch’un Merkez üssü olan Monster Island Fantastic Four’un düşmanı Mole Man’in canavarlarının kendisiyle birlikte yaşadığı adadır burası. Uzun süre bundan haberi olmayan Infinity Watch ekibi sonunda bu bilgiye vakıf olur, önce onlarla dövüşür, sonra dost olur, ardından adayı paylaşır, hatta yeri gelir onların dertlerini üstlenerek Köstebeği düşmanlarından kurtarırlar.

Peki, Warlock And The Infinity Watch Dizisinde Neler Olur?

İç hesaplaşmalar, ön görülmeyen düşmanlarla mücadeleler, ekip içinde itiş kakış, Gerekli Şeyler Yayıncılık’ın yakında basacağı Infinity War ile Infinity Crusade crossoverlarında işlevsel görevler ve bir türlü kozmikleşemeyen ve hatta bir süre sonra artık komikleşemeyen bir sürecin ardından bitiş…

İlk sayılar, crossover süreci ve ortalara kadar eğlence… İddialı bir saganın ardından başlayan ve büyük beklentiler sunan dizi üzülerek söylüyorum yine de keyifli bir deneyim sunduysa da hayal kırıklığı yaratarak sürmüş, öyle de bitmiştir. Finaldeki tek ilginç olay olan sonsuzluk taşlarının birden bire yok olup gitmeleri haricinde de akılda kalan son öyküler yoktur.

Not– Bu yazı dizindeki bilgilendirmelerde spoiler verdiği biliyorum. Ancak bunu yapma sebebim bu çizgi roman dizilerinin asla yayınlanmayacak olduklarına inanıyor olmamdır.

Kaynaklar: Wikipedia sayfaları, Comicvine, Marvel Comics internet sayfaları, koleksiyonumdaki tüm sayılar.

Bu yazı, "Infinity Gauntlet Okuma Rehberi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar