Infinity Gauntlet Okuma Rehberi – Bölüm 1

Infinity Gauntlet’ten Önce “Thanos Quest” Vardı

Gerekli Şeyler Yayıncılık’ın dilimize Egemen Görçek çevirisiyle kazandırdığı Infinity Gauntlet sagası peşinden gelen hikayeler açısından da, Thanos açısından da, Marvel Comics’in kozmik âlemi açısından da, comics tarihi açısından da büyük bir eser olma özelliği taşıyor. Deli Titan Thanos’un o çok istediği “Tanrı”lık mertebesine ulaşmasının hikayesini barındıran kısa maceranın öncesi bakalım: Thanos Quest

Daha önceki yazımda kökenine dair bilgiler paylaştığım Thanos’la ilgili ayrıntılı bilgilere yer vermek istemiyorum bu yazımda. Bunun yerine biraz daha geriye bakmayı tercih ediyorum. Yazıda spoiler olacağını belirtmekte fayda var. Thanos Quest öncesinde Silver Surfer’in sayfalarına…

Infinity Gauntlet öncesi hazırlık hikayesine kadar Marvel evreninde çok az görünen Thanos, bir anlamda bu sagayla birlikte patladı. Iron Man’in 55. sayısında ortaya çıkan ve ancak bir-iki Avengers macerasıyla Captain Marvel ve Warlock serilerine konuk olabilen karakter, Silver Surfer sayfalarında önemli bir yer işgal eder duruma geldi.

Infinity Gauntlet

Jim Starlin’in yazdığı Silver Surfer 34. sayıda kahraman, Thanos’un Lady Death (Ölüm Hanım) tarafından hayata döndürüldüğüne şahit olur. 35’inci sayıda Thanos, geri dönmesinin sebebinin Ölüm Hanım tarafından verilen bir görev olduğunu açıklar. Hayatta olanların ölenlerden fazla olduğunu gören Ölüm hanım, bu duruma bir denge getirmesi için Thanos’u diriltmiş, ölümleri arttırmasını istemiştir. Silver Surfer yardımcı olmayacağını belirtir ve Salaria adlı gezegene giderek cesetlerden oluşan dağları görür.

36. sayıda dünyaya ulaşan Silver Surfer, Captain America’ya tehlikeyi bildirir. Bu gelişmeler de Thanos’un babası Mentor’a iletilir. Thanos’u öldürmesi için ortaya çıkarılan Drax The Destroyer bu olaya yardımcı atanır.

Ancak hemen belirtmekte yarar var, Drax bugün bildiğiniz eli bıçaklı aklı başındaki Guardians of the Galaxy elemanı değil o zamanlar. Hatta ilk ortaya çıktığındaki adam bile değil. Şöyle ki, Drax ölen ve her defasında görevi olan Thanos’u öldürmeyi başarana kadar diriltilen bir karakterdir. Bu reenkarnasyonunda Drax akıl melaikelerini yitirmiştir. Çok iri ve abartılı güçlü bir bedende 4-5 yaşlarındaki çocuk zekasındadır. Haliyle en ufak bir yanlış anlamada yanındakilerin gırtlağına yapışabilmektedir. Basit sevimli tuzaklara düşmekte, Alf izlemeye bayılmaktadır.

thanos1

37. sayıda işte böylesi bir yanlış anlaşılmayla kısa bir sürtüşme yaşar kahramanlar Titan’da. 38′,nci sayıda Thanos, çok önceden komuta ettiği korsanlarını ziyaret eder ve Infinity Gauntlet’te önemli bir işlevi olan yeğeni Nebula’nın yönetimine son verirken, kadını feci şekilde yakarak öldürmeye çalışır. Bunun devamında da Silver Surfer’la karşılaşarak büyük bir kapışmanın sonunda ölür… Daha doğrusu bir ceset bulunur, ama bunun o olmadığı hikayenin sonunda anlaşılır. Zaman kazanmak isteyen Thanos hile yapmıştır.

Böylece de 2 sayılık Thanos Quest macerasına geçiş yapılır.

Bu yazı, "Infinity Gauntlet Okuma Rehberi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar