Thanos’un Dünyalı, “Infinity Gauntlet” Öyküsünün de Anadolu Kaynaklı Olduğunu Biliyor muydunuz?

Thanos, son yıllarda hayli popüler olan bir kötü adam. Uzaylı bir karakter ve hem çizgi romanlarda hem de sinemalarda gündeme geldikçe daha da tanınıyor ve takip ediliyor. Efsanevi Infinity Gauntlet hikâyesinin Türkçe basılmasıyla eminim ülkemizde de hayran kitlesi ona katlanacaktır. Ancak düşündüm de bu hayran sayısını arttırmak gerek… İşte bu yüzden Thanos’un ve Infinity Gauntlet’in ülkemiz kökenli olduğunu belgeleriyle açıklamayı uygun buldum.

Şimdilerde bu kadar popüler olmasından yıllar öncesiydi, Marvel Comics’in Thanos The Mad Titan karakteriyle tanışmam. Belki ilk gençlik yıllarının verdiği ölüm merakı, belki de intihara meyilli olunmasıydı onu bana çekici kılan… Bilmiyorum… Çok beğenmiştim karakteri. Infinity Gauntlet’i üniversite sıralarında okumamın ardındansa artık fan’ı olmuştum Thanos’un. Ancak mitolojik ve tarihsel araştırmalarımdaki çakışmaları görünce bir farklı bakmaya da başlamadım değil. İşte bu yazı o bakışın yazısıdır.

Thanos’u Tanıyalım

Thanos The Mad Titan, ilk kez Iron Man’in 1973 yılı 55. sayısında ortaya çıkan, Jim Starlin yaratısı bir çizgi roman karakteridir. İsmi “ölüm”ü temsil eden Yunan mitolojisindeki Thanatos’tan türemiş gibidir. Kaldı ki benzerlik sadece bu değildir. Thanos, kadın olarak simgeleştirilen ölüme aşıktır; ki bu yanıyla da birebir uymasa da Thanatos’tan esinlenme izleri taşımaktadır.

thanos-1

Yaratıcısı Jim Starlin, onu Jack Kirby’nin muhteşem yaratısı New Gods’daki iki karakterin birleşiminden oluşturduğunu açıklamıştır. Bunların ilki, kötü tanrıların güç delisi ve vicdansız yöneticisi Darkseid’dır diğeri de iyi tanrıların üstün vasıflı uçan koltuğuyla yolculuk eden bilgi freak’i Metron karakteridir. Öte yandan söylemek gerek, kader bu ya daha sonra Thanos ve Jack Kirby bir şekilde birleşmek durumunda kalacaktır.

Kurgusal hikâyesinde Thanos, Satürn gezegeninde doğmuştur. İnsan benzeri Eternal adı verilen bir ırkın yöneticilerinden Mentor’la Sui-San çiftinin mutant çocuğudur. Bu mutasyon bir bakıma kanında taşıdığı insan benzerliği çok az olan uzak akraba Deviant ırkından gelmektedir. Thanos’un ilk icraatı annesini öldürmek olmuştur. Bunun dışında içe kapanık bir çocukluk geçirmiş ve sadece sevgi feremonu salgılama gücü olan kardeşi Eros’la oynamıştır. Daha sonra varoluşla ilgili sorular sormaya başlaması onu ölüme yönlendirmiştir. Ölüme aşık olması da ölüme tapınması da (nihilizm) bu aralarda ortaya çıkmıştır. Daha sonra evreni, galaksileri, dünyaları fethetmeye kalkışmaları ve sonsuz, tanrısal güçlere ulaşmaya çalışmaları da hep bu sebepten ötürü olacaktır.

thanos-2

Bir de not düşmekte fayda var; bugün Guardians Of The Galaxy ekibinin bir üyesi olan Drax The Destroyer’in ortaya çıkmasında Thanos’un parmağı vardır. İnsanlar üzerinde deneyler yapan Thanos, bir gün bir ailenin arabasını havaya uçurur. Arabada bulunan baba, Eternal Kronos tarafından diriltilerek Thanos’u öldürmek üzere görevlendirilir. Defalarca ölse de farklı güçlerle hayata dönen Drax’ın tek amacı da budur. Bu arada arabadan kurtulan kızı da Moon Dragon adlı bir süper karamana dönüşür.

Yorumlar