Thanos’un Dünyalı, “Infinity Gauntlet” Öyküsünün de Anadolu Kaynaklı Olduğunu Biliyor muydunuz?

Eternals Diyorum da Kime Diyorum

Jack Kirby’nin çok beğenilen New Gods’ları DC Comics için yaratmasının ardından 1970’lerin ortasında Marvel Comics’e geri dönmesi onun bir taleple karşılamasına neden olmuş. Böylece Eternals adlı ırk, usta tarafından yaratılmış olur.

Celestial (Semaviler) adlı tanrısal varlıkların dünyada yaptıkları bir deney sonucu ortaya çıkmıştır Eternals ırkı. Semaviler hem beş milyon yıl önce Eternals adlı insan benzeri güçlü varlıkları hem de onlara hiç benzemeyen canavarsı Deviant ırkını yaratmışlardır.

eternals

Tıpkı Inhuman ırkı gibi; ki onlar da Kreelerin bir deneyinin ürünü ırktır, normal insanlarla iletişime geçmemiş olan Eternal ırkı gün gelmiş büyük bir iç savaşa tutuşmuş. Erich Von Danieken’in mitolojik hikayelerde ve bazı kalıntılarda gördüğüne inandığına benzer üstün teknolojili bir savaştır söz konusu olan, işte bu savaşta gün gelmiş Atlantis ve Mu kıtaları batmıştır.

Ama hepsi bu da değildir. İç savaşın bir tarafını yöneten kişi Kronos’tur, diğer tarafını yöneten kardeşi Uranos. Uranos savaşı kaybedince yandaşlarını alarak uzaya açılmış Uranüs gezegeninde koloni kurmuşlardır. Yıllar sonra dünyaya dönüp intikam almak üzere yola çıkan Uranüs Eternal’ları yolda Kree’lerin hücumuna uğrayınca Satürn’ün uydusu Titan’a inerek orada başka bir koloni kurmak zorunda kalmışlardır.

Daha sonraları Eternal’lerın uzun hayatlarını ve güçlerini arttırmak isteyen Kronos, deneylerinde başarıya ulaşacaktır. Tanrısal güçler edinmek isteyen Kronos, Eternal halkını bireysel olarak güçlendirse de ortaya yeni bir yaratı çıkarır: Uni-Mind. Buna göre belli zamanlarda tüm Eternal bireyleri tek bedende, dev bir beyinde birleşirler (Not: Arthur C. Clarke’nin “Childhoods End” romanından alınmıştır).

uni-mind

Ve bu arada Kronos, yerini Zuras ve A’lars kardeşlere bırakır ki bu da başka bir sürtüşmeyi getirir.

A’lars kendisini destekleyenleri yanına alarak Titan kolonisine katılır.

Yunanistan’ın Olimpia dağına yerleşen Eternal ırkı, tıpkı Inhuman’ların yaşadığı gibi tanrılarla karıştırılırlar bir süre. Sonra da günümüze yaklaştıkça süper karamanlarla karşılaşıp maceralarda görünmeye başlarlar. Hatta Starfox adıyla Eros, Forgotten One olarak anılan Gılgamış, dönüştürücü güçleri olan Sersi adlı Eternaller zaman içinde Avengers üyesi de olurlar.

Açıkçası Eternal yaratısı Marvel’in Inhuman ırkı gibi uzun zamandır atıl bıraktığı bir yapıdır. Kim bilir belki bugün X avanesini kenara itip Inhumanları öne süren Marvel Comics yarın da onları kenara itip Eternal ırkına yol açabilir…

Bunlar bir yana şu ayrıntılara dikkat çekmem gerek:

  1. Thanos, dünyada gerçekleşen deneyle ortaya çıkan bir ırkın torunlarından olduğundan aslında dünya kökenlidir, dünyalıdır.
  2. Babası, kardeşiyle sürtüşerek Titan kolonisine katılan A’lars’tır. Diğer adıyla Mentor’dur. Ve bizde de olduğu gibi Thanos’un da babasının memleketi geçerlidir: Dünyalıdır!
  3. Jim Starlin-Mike Friedrich ortak yaratısı olanTitan kolonisi ilk olarak Iron Man’in 1973 yılı 55. sayısında ortaya çıkmıştır. Eternal ırkı ise 1976 yılında. Bu ikisinin ilişkilendirilmesi gerekmiştir.
  4. Stan Lee yaratısı Uranos kolonisi ise ilk kez Marvel Boy’un 1950 yılında yayınlanan 1. sayısında okurla tanışmıştır. Eternal hikâyesiyle de birleştirilmesi gerekmiştir.

Karışık mı geldi? Daha Yeni Başladık!

İlk evvela altını çizmem gereken bir konu var ki, aslında çoğunuz bunun farkındasınızdır:

Kendi özel ve uzun tarihi, kültürü, mimarisi, geleneği, dili olmayan Amerika her eksikliği gidermek için özellikle Avrupa toplumunun ve tarihinin işine gelen taraflarını alarak sıfırdan ortak değerleri olan bir toplum oluşturmuştur. Mimariden yasalara, geleneklerden dile kadar her alanda bu böyle olmuştur. Haliyle de kendilerini kutsanmış topraklara ulaşmış insanlardan oluşan dünyanın merkezi gördüklerinden olsa gerek bunu alışkanlık haline getirmişlerdir. Bu alışkanlık haline gelen davranışın bir yansımasını da çizgi romandaki iyi-kötü karakterlerin güçlerinde, hikâyelerinde, isimlerinde ve maceralarında görmekteyiz.

Bu nedenledir ki Infinity Gaunlet’e ve onun Anadoluyla ilişkisine geçmeden önce yukarıda geçen bilgileri öncelikle mitolojiyle karşılaştırmak durumundayım.

Yorumlar