Entrikalarla Dolu Bir Ecchi: Masou Gakuen HxH

Mangadan ziyade light novel olarak tabir edilen, Masamune Kuji’nin hafif romanlardan uyarlanma bir anime var karşımızda. Türü bakımından ecchi ve harem kategorileri altında girdiği için aslında bir handikaba sahip anime. Nedeniyse türü bakımından ciddiye alınmaması. Ecchi barındıran bir anime nasıl Tokyo Ghoul ayarında popüler olabilir ki? Aslında bu yaklaşım çok da yanlış sayılmaz. Sonuçta bu animeler hikayeden çok olaylarla durum komedisini hedefleyen animeler. İzlersin, gülersin, işin biter ve iki gün sonra hatırlamazsın bile. Lakin sayıları az da olsa bu kalıptan sıyrılıp hatıralarda yer edinebilecek ecchi animeler de yok değil. Masou Gakuen bunlardan birisi mi? Bu soruya net olarak evet diyemesem de en azından potansiyeli vardı diyebilirim.

Masou Gakuen’de hikaye gelecekte geçiyor. Portallar aracılığıyla başka bir galaksiden gelen işgalciler dünyaya saldırmıştır. Saldırganlara karşı insanoğlunun yapabileceği pek bir şey yoktur çünkü insanların silahları, saldırganların kullandığı büyüyü ve bilimi iç içe geçiren silahlara karşı pek bir etkisi yoktur. İnsanoğlu topraklarını geride bırakarak okyanus üzerinde süzülen “Mega Floats” adındaki yapılarda yaşamaya zorlanır. Lakin insanoğlu ümidini kaybetmemiştir. Kısaca HHG olarak tabir edilen “Heart Hybrid Gear” adındaki silah üretilmiştir ve sadece bu silah saldırganlara karşı işe yaramaktadır. Elbette bu silah da normal bir silah değildir. İnsanların büyüyle donatmayı başardığı bu silahın çekirdek parçası kullanıcısının içine yerleştirilir ve kullanıcı silahın adını söyleyerek saldırganlara karşı dövüşebilmesine yarayan zırhı çağırabilmektedir.

Hida Kizuna da bir HHG kullanıcısıdır lakin zırhı düşmanlara etki edecek kadar güçlü değildir. Ablası ise Kizuna’nın Stratejik Defans Okulu’na gitmesini ister. Ve Kizuna’nın oradaki ilk görevi: Aine’nin göğüslerini ellemek(?)’tir. Kizuna’nın aslında kritik bir gücü vardır. Yapacağı edepsiz hareketlerle Aine ve harem oluşturduğu diğer kızların güçlerini arttırabilmektedir. Üstelik Kizuna’nın bu gücü küçümsenmeyecek kadar önemlidir. Nitekim insanoğlunun geleceği Hide Kizuna ve değişik gücüne bağlıdır.

Masou Gakuen diğer ecchi temalı animelere nazaran daha karmaşık ve ciddi bir konusu var. Diğer ecchilere baktığımızda elbette onların da bir yere kadar ciddi senaryolarla ilerlediğinin farkına varabilirsiniz lakin bir süre sonra olay genelde cinselliğe odaklanır. Masou Gakuen ise bir yere kadar dengeyi beklenilenden de iyi tutturmuş. Öyle ki hikayenin gidişatı ecchiyi bir kenara koyarsanız gerçekten ilgi çekici. Yine de bir müddet sonra artık yanlış hamleler mi yapılmış diyelim, gereksiz sahnelere mi başvurulmuş diyelim, sonuçta ecchi yine galip geliyor ve iplerini eline alıyor.

İnsanlar bu tarz animeleri neden izler? Çünkü 2D cinsellik görmek birçok anime izleyicisinin hoşuna gitmektedir. Benim izleme amacım ise neden bir ecchi animenin bu tarz komplike bir hikayeye sahip olmasına cevap aramamdı. Sonuçta izleyici ecchi için geliyor, karmaşık senaryon için değil. Ben de “Acaba bir farklılık, bir sıra dışılık var mıdır?” diye göz attım ki; bir yere kadar bu farklılığı hissettim de. Çünkü hikayenin gidişatını merak ettim. Lakin dediğim gibi bir müddet sonra cinsel odaklı sahneler daha çok izleyicinin gözüne sokuluyor ve ecchi – harem yönü ağır basıyor.

Animenin ecchi kısmından da (gönülsüz de olsa) biraz bahsedecek olursam; ecchi sahnelerde fan servisliği adeta doruk noktasında. Klişe tipli (sert ama iyi kalpli, zeki, aptal vs.) kızlar fizik kurallarına aykırı hareket eden göğüsleri ile mini minnacık zırh dedikleri iplerin içinde sağ sola koşuştururken Hide Kizuna onlara “güç” veriyor. Özellikle davranışları ve şekilsiz vücutlarıyla erkekler bu tarz animelerden neden hoşlanır? Bu başka bir konunun başlığı. Kizuna’nın kızların orasını burasını ellemesi ve onlara nirvanayı yaşatarak güçlenmelerini sağlamasını izlemek erotik mi bilemem ama komik olduğunu söyleyebilirim.

Serinin yönetmeni ecchi tarzında işler olmasa da bu tarza yakın animeler yöneten Furukawa Hiroyuki. Strange+ ve The Idol Master gibi normal animelerin yanında Okusama ga Seitokaichou! adında bir ecchi temalı animesi daha var. Production IMS ise ecchi temalı animeler ürettiği için ismini ilk defa duyduğum bir anime stüdyosu. Repertuarlarından ecchi kategorisinde üretken oldukları görülebilir. Çizimlerine az da olsa değinmiştim. Orantısız vücut ölçüleri ve çıplaklığa ramak kala elbiselerle türüne layık olarak fan servisliği eksik edilmiyor. Bunların dışında arka plan çizimleri ve mecha savaşları hiç fena değil. Fena olmayan kısımlarından birisi de müzikleri. Açılış ve kapanış parçaları gayet hoş ve anime esnasında çalan “normal” müzikler de güzel.

Bu animenin ortaya çıkış amacı neydi? Eğer sadece ecchi ise neden komplike bir senaryo ve mecha savaşları gereğinden fazla yer kaplıyor? Tam tersi iki ırk arasındaki savaşı konu alan post apokaliptik bir anime ise ecchi’nin ne işi var? İşte Masou Gakuen bu ikisinin arasında sıkışmış kalmış bir anime. Hiç de fena bir hikayeye sahip olmayan bir ecchi. Gel gelelim, ecchi olarak izlemeyi bilmem de hikayesi bakımından bir yere kadar oldukça ilgi çekici olduğunu söyleyebilirim.

Künye
Diğer Adı: Hybrid x Heart Magias Academy Ataraxia
Yönetmen: Furukawa Hiroyuki
Stüdyo: Production IMS
Senaryo: Yasunori Yamada
Müzik: Hanihohenio, Jerkyboy&Timteng
Tür: Aksiyon, Komedi, Ecchi, Fantastik
Süre: 12 Bölüm

Yorumlar