Star Wars Rol Yapma Oyunu Dönemleri: İmparatorluk ve İsyan

Star Wars evreninde geçen masaüstü rol yapma oyunları bizlere Darth Vader, Luke Skywalker, Prenses Leia ve Han Solo gibi temel kahramanların maceralarının dışında çok farklı hikayeler tatma olanağı sunar. Bir yanda isyancı filosu Ölüm Yıldızı’na saldırmak üzere sefere çıkarken, diğer yanda sizin hayat verdiğiniz kahramanlar galaksinin başka bir köşesinde farklı bir imparatorluk üssüne saldırabilir. Star Wars evreni de bize bu hikayeleri sunma konusunda oldukça cömerttir. Sonuçta uzun zaman önce, çok, çok uzak bir galakside geçen Star Wars kurgusu milyarlarca yıldız ve sistem içeriyor, bununla beraber daha da fazla hikaye olanağı…

Benim bu yazı dizisinde yapmaya çalıştığım şey; Star Wars evreninde bir rol yapma oyunu hikayesi nasıl olur, hangi dönemde ne türde kurgular yapılabilir, o döneme has temel unsurlar nelerdir, bunları anlatarak sizlere bir nebze olsun ilham vermeye çalışmaktır. Müstakbel oyun yöneticilerine fikirler, oyunculara da biraz olsun heyecan aşılayabilirsem ne mutlu bana. Rol yapma oyunlarına tamamen uzak Star Wars severlerin de yazılardan keyif alacağını umuyorum. “Star Wars Tarihi” dersi vermeyeceğim ve detay anlatmaktansa dönemin havasını, kritik güç dengelerini paylaşacağım ve bunlardan çıkabilecek hikayelerden bahsedeceğim.

Serinin bu son Star Wars yazısında, İmparator Palpatine ve Lord Vader liderliğindeki imparatorluğun tüm galaksiye hükmettiği dönemi inceleyeceğiz. Ardından Asi İttifakı’nın güçlenme sürecine ve imparatorluk ile isyancı güçler arasında geçen savaş dönemine göz atacağız. Oldu da serinin önceki yazılarını kaçırdıysanız sizi şöyle alalım;

Star Wars Rol Yapma Oyunu Dönemleri: Ayrılıkçılar Krizi Star Wars Rol Yapma Oyunu Dönemleri: Klon Savaşları

“Bu kadar şaşırmış görünmeyin majeste. Bu sefer bir yardım görevinde değilsiniz. İsyancı casusları bu gemiye bazı sinyaller yolladı. Size gönderdikleri planlara ne olduğunu bilmek istiyorum.”

“Neden bahsettiğinizi bilmiyorum. Ben İmparatorluk Senatosu’nun bir üyesiyim ve diplomatik bir görevle Alderaan’a gidiyorum.”

“Sen Asi İttifakı’nın bir üyesi ve bir hainsin! Götürün onu!”

Darth Vader ve Prenses-Senatör Leia Organa

“İmparator Palpatine ve Lord Vader”

Karanlık Yıllar

Klon Savaşları’nın sonunda galaksiye barış gelmiştir fakat artık ortada özgür bir cumhuriyet yerine, despot bir imparatorluk vardır. Jedi Tarikatı’nın büyük çoğunluğu yok edilmiştir. Karşıt görüştekiler hızla Ayrılıkçı olarak yaftalanmakta ve ortadan kaldırılmaktadır. Baskı ve yıldırma unsurları tüm şiddetiyle kullanılmaktadır. İmparatorluk ideolojisi, insan ırkını tüm ırkların merkezine almaktadır ve bu nedenle diğer ırklar ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmektedir. En kötüsü de, bir süre için kimsenin bu haksızlıklara karşı güçlü bir ses çıkaramayacak olmasıdır.

İmparatorluk sistemi galaksi için bir “sil baştan” sistem değildir. Önceleri cumhuriyete bağlı çalışan birçok kişi ve kurum, imparatorlukla beraber mevki ve önemlerini korumuştur. Birçok gezegendeki resmi temsilciler, şimdi imparatorluk personeli olmuş ve ilk anda görev veya konumlarında ciddi değişimler olmamıştır. İmparator, kendisine sadakatle hizmet edenleri ödüllendirmektedir ve birçok sistemin yerel yöneticileri imparatorun övgüsünü kazanmak için hırsla çalışacaktır. Yine de zaman içinde adaletsiz kararlar çoğalacak ve yerel yöneticiler yavaş yavaş etkilerini kaybederek, son sözü imparatorluk valilerine bırakmak zorunda kalacaktır.

Star Wars

“Asi İttifakı liderleri”

Ancak imparatorluğa karşı belirgin bir direnişin olmadığı bu yıllar, aynı zamanda imparatorluğun etkisinin de en az olduğu zamanlardır. Büyük bir savaşın ekonomik etkileri kendini göstermektedir ve imparatorun henüz merkezden uzak sistemlere baskı uygulayacak askeri gücü de yoktur. Bu bölgeler görece daha rahattır ve bir süreliğine kendi başlarına buyruk hareket edebilecektir. Darth Vader’ın avından kurtulan bir avuç  Jedi, bu sistemlerde inzivaya çekilmiştir veya kimliklerini gizleyerek hareket etmektedir.

İsyan Başlıyor

İmparatorluğun zulmü, tepkiyi de beraberinde getirecektir. Bu tepkiler ilk başlarda ufak çaplı, az etkili ve birbirinden bağımsız olarak gelişir. Zaman içinde, galaksinin dört bir yanında imparatorluğa karşı savaşan güçler birleşir ve Asi İttifakı adını alır. (Resmi adı: Cumhuriyeti Yeniden Kurma İttifakı) İmparatorun gizli bir planı çerçevesinde, Darth Vader’ın özel olarak yetiştirdiği Starkiller isimli bir savaşçı isyancıların tarafına geçer ve kendini feda ederek asi liderleri kurtarır. Bu olay sonrasında onun aile arması, Asi İttifakı’nın sembolü olarak kullanılır.

Eski senatörler Mon Mothma ve Bail Organa bu işte baş rolü oynamaktadır. İsyana ilk anda az sistem katılır ve isyancılar bu dönemde, imparatorluğu zayıf düşürmekten çok bir hayatta kalma ve güçlenme mücadelesi  vermektedir. Kaynaklar çok kısıtlıdır, isyancı filosu çok küçüktür ve ciddi bir muharebeden kaçınmaktadır. İsyancıların üs olarak kullandıkları sistemler, bir süre sonra imparatorluk tarafından keşfedildiğinde apar topar bir kaçış mücadelesi başlamaktadır. Ancak tüm zorluklara rağmen, artık isyancılar bir örgüte, emir komuta zincirine, koordinasyona sahiptir ve en önemli kazanım belki de budur. Artık umutsuz, hayalperest bir mücadelenin yerini, bir bütünün parçası olarak verilen, idealleri ve kimliği olan bir savaş almıştır.

“Ölüm Yıldızı’na saldıran X-Wing savaş uçakları”

Elbette imparatorluk, isyancıların propaganda kanallarını kapamak için elinden geleni yapmaktadır. Galaksi halkının isyancılara karşı tepkisi ilk anda çok çeşitlidir, büyük bir kısım imparatorluğa sadıktır ve ne kadar despot olursa olsun imparatorluğun getirdiği düzenden memnundur. Eski zamanların krizlerini ve savaşlarını hatırlayanlar, bir daha o günleri görmemek adına imparatorun zulmünü kabul etmektedir. İmparatordan memnun olmayan çok kesim vardır ancak bunları Asi İttifakı’na açık destek vermeye ikna etmek uzun bir süreç olacaktır. Sonunda Alderran gezegeninin yok edilmesi ve senatonun feshi, imparatorluk karşıtlarını ciddi oranda çoğaltır. Verilen büyük kayıpların ardından Ölüm Yıldızı’nın yok edilmesi ise, galakside dengeleri ciddi şekilde değiştirir.

Bu yazı, "Star Wars Rol Yapma Oyunu Dönemleri" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar