Star Wars Rol Yapma Oyunu Dönemleri: Ayrılıkçılar Krizi

Star Wars evreninde geçen masaüstü rol yapma oyunları bizlere Darth Vader, Luke Skywalker, Prenses Leia ve Han Solo gibi temel kahramanların maceralarının dışında çok farklı hikayeler tatma olanağı sunar. Bir yanda isyancı filosu Ölüm Yıldızı’na saldırmak üzere sefere çıkarken, diğer yanda sizin hayat verdiğiniz kahramanlar galaksinin başka bir köşesinde farklı bir imparatorluk üssüne saldırabilir. Star Wars evreni de bize bu hikayeleri sunma konusunda oldukça cömerttir. Sonuçta uzun zaman önce, çok, çok uzak bir galakside geçen Star Wars kurgusu milyarlarca yıldız ve sistem içeriyor, bununla beraber daha da fazla hikaye olanağı…

Benim bu yazı dizisinde yapmaya çalışacağım şey; Star Wars evreninde bir rol yapma oyunu hikayesi nasıl olur, hangi dönemde ne türde kurgular yapılabilir, o döneme has temel unsurlar nelerdir, bunları anlatarak sizlere bir nebze olsun ilham vermeye çalışmaktır. Müstakbel oyun yöneticilerine fikirler, oyunculara da biraz olsun heyecan aşılayabilirsem ne mutlu bana. rol yapma oyunlarına tamamen uzak Star Wars severlerin de yazılardan keyif alacağını umuyorum. “Star Wars Tarihi” dersi vermeyeceğim ve detay anlatmaktansa dönemin havasını, kritik güç dengelerini paylaşacağım ve bunlardan çıkabilecek hikayelerden bahsedeceğim.

Bu arada Star Wars rol yapma oyunu sistemleriyle alakalı yazılarımızı okumadıysanız, onlara da mutlaka bir göz atın:

Rol Yapma Oyunu Dosyaları – Star Wars Roleplaying Game: Saga Edition Rol Yapma Oyunu Dosyaları – Star Wars: Edge of the Empire

Artık hazırsanız başlayalım! Bu ilk yazıda, Klon Savaşları öncesi dönemi ve Cumhuriyet ile Ayrılıkçılar arasında iplerin tamamen kopmasına kadar olan süreci inceleyeceğiz. Buradan bize nasıl rol yapma oyunu hikayesi ve ekmek çıkar, buna bakacağız.

Star Wars

Naboo gezegenini ablukaya alan Ticaret Federasyonu savaş istasyonları

Galakside Adım Adım Kamplaşma

“Yüce Şansölye, sayın senato delegeleri, tam da burada, ticaret rotalarının vergilendirilmesi ile başlayan bir trajedi meydana gelmiştir. Bu trajedi nedeniyle gezegenimizin tamamı Ticaret Federasyonu’nun zulmüne maruz kalmış durumdadır!” — Naboo Senatörü Sheev Palpatine

Bir iç savaş neden çıkar? Her şey kışkırtma ve kötü niyetli kişilerin kandırmacası mıdır? İmparatorluk Dönemi’nde, diktatörlüğe ve zulme isyan eden Asi İttifakı üyelerinin, Prenses Leia ve Luke Skywalker’ın peşinden gidenlerin motivasyonunu anlamak pek zor değil. Ne de olsa çoğu en temelinde birer özgürlük savaşçısı! Peki o halde, Cumhuriyete karşı cephe alanlar ve ayrılıkçı saflarında mücadele edenler, kötü niyetli oldukları için mi bunu yapıyor?

Bu sorunun cevabı biraz karmaşık. Galaktik Cumhuriyet yıllar içinde giderek yozlaşan, çoğu durumda etkisizleşen ancak iş vergi almaya gelince bundan hiç geri kalmayan bir yapı haline gelmiştir. Senatonun az sayıda muhafız kuvvetleri dışında ciddi bir askeri gücü yoktur ve Cumhuriyete bağlı sistemler, korsanlar veya savaş lordları tarafından tehdit altında kaldıklarında bunları koruma işini tam anlamıyla yerine getirememektedir. Jedi’lar her ne kadar Cumhuriyetin asker ve diplomatları olarak görev yapsalar da sayıları tüm yıldız sistemlerinde barışı korumak için yetersizdir. Ticaret Federasyonu gibi bazı kurumlar ve dev holdingler de oldukça güçlenmiştir ve zaman zaman kendi başlarına buyruk hareket etmekten çekinmezler.

Naboo

Naboo gezegeninin, senatonun bir yasasına tepki olarak Ticaret Federasyonu tarafından işgal edilmesi ve Cumhuriyetin bu işgale karşılık verememesi, senatonun güçsüzlüğünün açık bir kanıtıdır. Bundan öncesinde de birçok defa benzer durumlar tekrarlanmıştır. Her ne kadar Naboo İşgali gezegendeki yerel kuvvetlerin direnişiyle Cumhuriyet lehine bir zaferle sonuçlansa da, artık birçok sistem senatoya olan saygı ve güvenini yitirmiştir.

Ayrılıkçı gruplar, birçok farklı görüşte kişileri barındırır. Bazı ayrılıkçılar tamamen fırsatçıdır ve merkezi bir denetimin yokluğunda, kendi bölgelerinde tam bir sömürü düzeni kurmak istemektedir. İdealistlerden oluşan bir diğer grup, Cumhuriyetin yozlaştığını ve bir dönüşüme ihtiyacı olduğunu, güçsüzleri korumak adına daha sağlam bir otorite gerektiğini ve senatonun kokuşmuş politikacılardan temizlenmesi gerektiğini düşünmektedir. Son olarak, Cumhuriyet adına savaşıp vergi vermiş ancak karşılığında, kendi gezegenleri kanunsuz yollardan saldırıya uğradığında hiçbir korunma ve destek görmemiş kimseler vardır. Tüm bu farklı görüşteki kişileri ve grupları bir araya getirmek haliyle yavaş bir süreç olmuş ancak sonunda başarıya ulaşmıştır.

Bu süreçte Kont Dooku, gerçekten övgüyü hak eden bir performans sergilemiştir. Sith lordu kimliği bir yana, idealist gruplar veya Cumhuriyet tarafından ihanete uğramış kişiler için Dooku gerçek anlamda peşinden gidilecek ve galaksiye düzen getirecek bir liderdir. Zaten birçokları için Jedi ve Sith tarikatları ve felsefeleri anlaşılması zor şeylerdir. Günün sonunda çoğu sıradan kişi için hepsi de “büyücü” benzeri bir şeydir. Ayrılıkçılara göre Jedi’lar zaten yozlaşmış senatonun askerleridir, Cumhuriyetin tüm imkanlar emirlerine amadedir ve bir de üstüne bazı durumlarda güçlük içinde ayakta duran gezegenlere yardım etmemeyi, diplomatik yolları zorlamayı seçerler. Bu görüşte birinin zaten Jedi’lara sempati duyması veya Sith’lerden çekinmesi için bir nedeni yoktur.

Kont Dooku ve ayrılıkçı liderler

Yine de Cumhuriyet temelinde demokrasinin, insan haklarının ve özgürlüğün teminatıdır. Bunun farkında olan iyi niyetli senatörler, işleri yoluna koymaya çalışan politikacılar ve liderler de vardır. Jedi’lar galaksinin her yanında kırılgan barışı zor şartlarda mücadele ederek korumaya çalışmaktadır. Bir yandan Cumhuriyeti ve düzeni savunup, diğer yandan senatonun güçsüz kaldığı durumlarda, elde neredeyse hiçbir kaynak olmamasına rağmen bir şekilde müttefikler bulup kanunsuzluğa karşı mücadele etmektedirler.

Henüz ayrılıkçıların açıktan ilan ettikleri bir savaş olmasa da, galaksinin her köşesinde Naboo İşgali benzeri krizler ve çatışmalar yaşanmaktadır. Cumhuriyet için çalışan iyi niyetli elçiler ve savaşçılar, kendilerini sahada çatışmanın tam ortasında bulur. Tüm bunlara rağmen ciddi bir savaşa dönüşebilecek büyük çaplı krizleri de diplomasiyle aşmak zorundadırlar. Son kertede bu kişiler, ayrılıkçı grupların sebepleri ne olursa olsun, ipleri gerçekte elinde tutanların zalim ve bencil amaçları olduğunu bilmektedir. Kont Dooku en nihayetinde Jedi düzeninden kendi hırsları sebebiyle ayrılmış, yönetme ve hükmetme arzusuna yenik düşmüştür. Cumhuriyetin kahramanları, galaksiye bu gerçekleri göstermek ve ayrılıkçıların karanlık amaçlarını gün yüzüne çıkarmak zorundadır.

Dönem İçin Hikaye Önerileri

Klon Savaşları öncesi dönemin en klasik teması, oyuncuların parçası oldukları grubun bir şekilde Cumhuriyet saflarında olması ve ayrılıkçıların çıkardığı bir krizi çözmeye çalışmasıdır. Gruptaki bir diplomat, asker veya jedi karakterin doğrudan resmi bir yetkili olması işleri kolaylaştıracaktır. Diğer karakterler onun ekip arkadaşları veya paralı asker olabilir. Kahramanlar Senatör Bail Organa, Şansölye Palpatine veya başka bir Cumhuriyet liderine bağlı çalışıyor olabilir. Star Wars için rol yapma oyunu hikayeleri oluştururken, hayal gücünüzü zorlayın ve temel kurguda geçen gezegen, kurum, grup ve kişilerden başka bir dolu unsur tasarlamaktan çekinmeyin.

Yandaş Kazanma

Cumhuriyet ve ayrılıkçılar arasında giderek derinleşen kamplaşmada henüz tam olarak taraf seçmemiş güçlü sistemler bulunmaktadır. Kahramanlar, senatonun görevlendirdiği bir birim olarak bu sistemlerden birine gidip, onları kendi saflarına çekmeyi amaçlamaktadır. Ancak sistemde ayrılıkçı sempatizanı birçok önemli lider bulunmaktadır. Üstüne üstlük sistem, güçlü bir savaş lordunun tehdidi altındadır. Kahramanlar öncelikle bu savaş lordunun kuvvetlerini püskürtmek, sonrasında, savaş lordunun ayrılıkçılarla yaptığı pazarlıkları açığa çıkarmak durumundadır.

Barışı Sağlamak

Cumhuriyet destekçisi sistemlerden birinde, yakın zamanda tahta çıkan deneyimsiz prens birçok ciddi sorunla karşı karşıyadır. Gezegende büyük çaplı salgın bir hastalık vardır ve gezegen karantinaya alınmıştır. Dahası, gerekli tıbbi destek, karmaşık yasalar ve bu işten kâr eden fırsatçı şirketler ve politikacılar nedeniyle bir türlü yeterli miktarda ulaşamamaktadır. Gezegende yerel çeteler kargaşa çıkarmaktadır ve süreç giderek iç savaşa yönelmektedir. Kahramanlar, prensin yardımına koşmalı ve önce tıbbi yardımın önünü tıkayan engelleri çözmeli, ardından gezegeni kaostan kurtarmalıdır.

Gizli Planlar

Galaksideki en büyük maden şirketlerinden birinin faaliyetlerini araştırmaya giden bir Cumhuriyet denetmeni, gemisinin korsan saldırısına uğraması sonucu öldürülmüştür. Kahramanlar, bu şirketi araştırmak için bu kez gizli olarak bölgeye yönlendirilir ve ortaya çıkan karanlık gerçekler, galaksi için büyük bir tehdidi gösterir. Şirket, ayrılıkçılarla birlikte planlar yapmakta ve dev bir reaktör inşa etmektedir. Bu reaktör yanlış ellerde, kitlesel yıkımlara sebep olabilecek silahlar tasarlayabilecektir. Kahramanlar, şirketin faaliyetlerine son verilmesini sağlamak zorundadır.

Galakside barışı korumaya çalışan senatörlerden Bail Organa ve Padme Amidala

Hikayelerdeki “kötü karakterler”, Darth Sidious veya Kont Dooku ile bir şekilde ilişkisi olan kişiler olabilir. Kahramanların, planlarında ciddi aksamalara sebep olmasıyla Sith lordları işe doğrudan el atabilir. Kendi çırakları olmayan ancak yine de gücün karanlık tarafına hakim, gizli tarikatlar  tarafından suikast veya çatışma görevleri için eğitilmiş özel savaşçılar kullanarak kahramanları ortadan kaldırmaya uğraşabilirler.

Oyuncuların karşıt safta bulunmak istemesi durumunda ise farklı senaryolar üretilebilir. Bu durumda kahramanlar, ayrılıkçı liderler için çalışan bir ekip olabilir. Gruptaki güç kullanıcısı karakter düzenden ayılmış bir jedi, tamamen farklı bir tarikat tarafından yetiştirilmiş bir savaşçı veya daha da ileri gidilerek doğrudan Kont Dooku’nun yetiştirdiği gizli bir Sith öğrencisi olabilir. Bazı karakterler, ayrılıkçı kampta yer alan asker veya bürokratlar, diğerleri de paralı askerler olabilir. Bu tarz bir oyunda kahramanlar krizleri fırsata çevirerek farklı sistemleri kendi saflarına çekmeye çalışabilir ve çeşitli yollarla Cumhuriyeti zayıf düşürmeye uğraşabilir.

Şimdilik benden bu kadar, sizin de konuyla ilgili görüşleriniz veya oynadığınız oyunlardan tecrübeleriniz varsa lütfen belirtin. Sonraki yazıda, Klon Savaşları dönemini inceleyeceğiz. Bir kez daha görüşene dek güç sizinle olsun…

Bu yazı, "Star Wars Rol Yapma Oyunu Dönemleri" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar