Star Wars Rol Yapma Oyunu Dönemleri: Klon Savaşları

Star Wars evreninde geçen masaüstü rol yapma oyunları bizlere Darth Vader, Luke Skywalker, Prenses Leia ve Han Solo gibi temel kahramanların maceralarının dışında çok farklı hikayeler tatma olanağı sunar. Bir yanda isyancı filosu Ölüm Yıldızı’na saldırmak üzere sefere çıkarken, diğer yanda sizin hayat verdiğiniz kahramanlar galaksinin başka bir köşesinde farklı bir imparatorluk üssüne saldırabilir. Star Wars evreni de bize bu hikayeleri sunma konusunda oldukça cömerttir. Sonuçta uzun zaman önce, çok, çok uzak bir galakside geçen Star Wars kurgusu milyarlarca yıldız ve sistem içeriyor, bununla beraber daha da fazla hikaye olanağı…

Benim bu yazı dizisinde yapmaya çalıştığım şey; Star Wars evreninde bir rol yapma oyunu hikayesi nasıl olur, hangi dönemde ne türde kurgular yapılabilir, o döneme has temel unsurlar nelerdir, bunları anlatarak sizlere bir nebze olsun ilham vermeye çalışmaktır. Müstakbel oyun yöneticilerine fikirler, oyunculara da biraz olsun heyecan aşılayabilirsem ne mutlu bana. Rol yapma oyunlarına tamamen uzak Star Wars severlerin de yazılardan keyif alacağını umuyorum. “Star Wars Tarihi” dersi vermeyeceğim ve detay anlatmaktansa dönemin havasını, kritik güç dengelerini paylaşacağım ve bunlardan çıkabilecek hikayelerden bahsedeceğim.

Serinin ilk yazısı Ayrılıkçılar Krizi hakkındaydı, kaçırdıysanız sizi şöyle alalım:

Star Wars Rol Yapma Oyunu Dönemleri: Ayrılıkçılar Krizi

Sıra geldi ikinci yazıya… Bu bölümde artık galaktik bir iç savaşın tam ortasında olduğumuz, Cumhuriyet ile Ayrılıkçılar arasında büyük muharebelerin yaşandığı Klon Savaşları dönemini inceleyeceğiz, buradan bize nasıl rol yapma oyunu hikayesi ve ekmek çıkar, buna bakacağız.

“İlk kurşunların atıldığı 1. Geonosis Muharebesi”

Önlenemeyen Bir Savaş

“İtiraf etmek zorundayım ki klon ordusu olmasaydı, bu zaferi kazanamazdık.”

“Zafer mi? Zafer dersin Usta Obi-Wan, öyle mi? Zafer değil. Karanlık tarafın örtüsü düştü. Başladı, Klon Savaşları.” Obi-Wan Kenobi ve Yoda, Geonosis Muharebesi sonrası

Darth Sidious gizli kimliğiyle Şansölye Palpatine, yıllarca ağlarını çok iyi örmüştü. Çok dikkatli planlamıştı her adımını ve sabırla bu planı uyguladı. Başarısızlık gibi görünen krizlerden bile fırsat çıkarmayı bildi ve her adımda gücünü artırdı. Bir yandan da öğrencisi Darth Tyranus gizli kimliği ile Kont Dooku’nun liderlik ettiği Ayrılıkçılar Birliği hazırlıklarını tamamlıyordu. En sonunda yıllardır yapılan planlar sonuç vermişti. Cumhuriyetin kahramanları ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar, barışı korumak için ne kadar mücadele edilirse edilsin, sonunda büyük resimde tüm çabalar sonuçsuz kalmıştı. Cumhuriyet iç savaşa sürüklenmişti.

Ayrılıkçıların çoğunlukla droidlerden oluşan bir ordusu vardı fakat Cumhuriyet’in böyle bir kuvveti yoktu. Klon Ordusu’nun varlığı keşfedilene kadar! Yıllar önce kendi başına buyruk hareket eden bir Jedi, Kamino’lu klonculara bu ordunun siparişini vermişti. Şimdi, Cumhuriyet’in en ihtiyaç duyduğu anda bu ordu göreve hazırdı. Cumhuriyet liderlerinin ve Jedi’ların bu işin detayını araştırmaya fırsatları olmamıştı, Ayrılıkçı ordularına karşı onlara derhal bir ordu gerekiyordu ve bu Klon Ordusu gökten inen bir lutüf gibi karşılarına çıkmıştı. Şansölye Palpatine’in de onayıyla klonlar derhal göreve alındı ve savaşa sürüldü.

Star Wars Rol Yapma Oyunu

“Klon ordusu piyadeleri ve taşıyıcıları”

Böylece Klon Savaşları başlamıştı. Klon askerlerden oluşan Cumhuriyet orduları, droidlerden ve gönüllü savaşçılardan oluşan Ayrılıkçı orduları ile birçok sistemde ağır çatışmalara giriyordu. Bu durum, Ayrılıkçılar için büyük bir propaganda kaynağıydı, onlar savaşta çoğunlukla droid feda ediyorlardı ve ordularındaki droid olmayan birimler özgürlük savaşçıları gibi gösteriliyordu. Bir kısmı gerçekten böyle olsa da, çoğunluk korsanlardan, haydutlardan ve paralı askerlerden oluşuyordu. Birçok Jedi, klon ordusunun generalleri olarak tayin edilmişti ve sahada bizzat çarpışmanın ortasındaydılar. Ayrılıkçıların dev yıldız filoları gezegenleri işgal edip ablukaya alıyor, Jedilar ve Cumhuriyet generalleri yönetimindeki klon donanmaları ise onlara karşı mücadele ediyordu. İki taraf da zaferler kazanıyor, kayıplar veriyordu.

Cumhuriyetin Son Yılları

Savaşın en ağır bedelini, yine barış yanlıları ödüyordu. Ayrılıkçı krizi dönemi boyunca tarafsızlığını korumaya çalışmış sistemler bir şekilde savaşa sürükleniyordu. Bu gezegenlerin bir çoğu, stratejik önemleri nedeniyle er ya da geç bir tarafın işgaline uğruyor ya da burada bir savaş üssü kurulması talebiyle karşı karşıya kalıyordu. Bir süre sonra da gezegen kaçınılmaz olarak iki tarafın var gücüyle çarpıştığı bir savaş alanına dönüyordu.

Kont Dooku ve ayrılıkçı general Grievous, amaçlarına ulaşmak için her yolu deniyordu. Onlara katılmaya direnen sistemleri zorla yola getirmeye çalışıyorlar ve gerekirse önemli kişileri kaçırarak rehin alıyorlardı. Asajj Ventress gibi suikastçı ajanlar, bu tarz karanlık işlerde kullanılıyordu. Cumhuriyet de buna karşılık Jedi’ların önderliğinde, ordunun yetişemediği yerlerde Ayrılıkçıların planlarını bozmaya uğraşıyordu. Anakin Skywalker, Ahsoka Tano ve General Kenobi gibi kahramanlar hem klon ordularına liderlik ediyor hem de gizli görevlere yollanıyordu.

“Obi-Wan Kenobi, General Grievous’a karşı”

Bu dönemde Cumhuriyet artık eskiden olduğu gibi tavizkar ve pasif değildi. Artık güçlü bir klon ordusu ile senato ve şansölye, isteklerini kabul ettirmek adına daha sert yöntemlere başvurabiliyordu. Ayrılıkçı sempatizanı olan ancak halen tarafsızlığını koruyan sistemler, şimdi Cumhuriyetin ağır yaptırımları ile karşı karşıyaydı. Palpatine, her adımda gücünü daha da artırıyordu ve kendisine bahşedilen olağanüstü yetkileri savaşın sonunda devredip etmeyeceği açık değildi.

Savaşın son dönemlerinde Darth Tyranus’un ve kısa süre sonra da General Grievous’un öldürülmesi, Ayrılıkçı tarafının çöküşünü işaret ediyordu. Artık Palpatine için de son kozunu oynama zamanı gelmişti, bir Sith lordu olduğu anlaşıldıktan sonra Mace Windu liderliğindeki bir grup Jedi ona saldırmış ancak Anakin’in son anda yetişmesi ile kurtulmuştu. Bu andan itibaren Darth Sidious cumhuriyeti resmen imparatorluğa dönüştürecek, Anakin’i Darth Vader adıyla yeni öğrencisi olarak yanına alacak ve neredeyse tüm Jediları yok edecek Emir 66’yı uygulamaya sokacaktı. Üç yıl süren Klon Savaşları da böylece sona erecek ve galakside eskisinden de karanlık bir dönem başlayacaktı.

Dönem İçin Hikaye Önerileri

Klon Savaşları döneminin olmazsa olmaz unsuru, Ayrılıkçılar ve Cumhuriyet arasında geçen büyük muharebelerdir. Droid ordularına karşı savaşan klon birlikleri, özel görevlere gönderilen cumhuriyet komandoları, ordulara liderlik yapan Jedi şövalyeleri ve Ayrılıkçılar safında çarpışan, Jedi sanatlarında eğitimli savaşçılar! Bu dönemdeki hikayelerin kahramanları kendilerini bir şekilde savaşın tam ortasında bulurlar, acı kayıplar verip büyük fedakarlıklar yaparlar ve düşman askerlerinin üzerine korkusuzca yürürler! Diplomasi ve istihbarat görevleri de elbette kurgulanabilir ancak bu dönemin hikayeleri, en nihayetinde bir savaş romanını andırır.

İşgal Altında Direniş

Cumhuriyet yanlısı önemli bir sistem, Ayrılıkçı ordusu tarafından işgal edilmiştir. Sistemde yerel güçlerin tertiplediği bir yeraltı direnişi başlamıştır ancak destek olmadan başarılı olması imkansızdır. Klon ordusu ise diğer cephelerde ciddi muharebeler sürdürmektedir ve Cumhuriyet en azından bir süreliğine bu sisteme askeri bir operasyon yapamayacaktır. Ancak senato sistemi yine de yalnız bırakmaz, yetenekli kahramanlardan ve bir grup klon komandosundan oluşan bir özel görev ekibi toplanır. Ekibin görevi, işgal altındaki bu sisteme ulaşmak, direnişçi güçler ile ortak hareket ederek onları koordine etmek ve sistemde büyük çaplı bir isyan başlatmaktır. Kahramanlar direnişi alevlendirdikçe, Ayrılıkçılar bu isyanı bastırmak için en başarılı ve zalim generallerinden birini görevlendirecektir.

“Ayrılıkçı Konfederasyonu donanma filosu”

Ele Geçirilen Planlar

Kahramanlar, Cumhuriyet ordusunun bir parçası olarak büyük bir muharebeye katılırlar. Bu saldırı sırasında düşman komuta merkezinde çok önemli bilgiler ele geçirilir. Ayrılıkçılar, biyolojik silahlar üzerinde deneyler yapmakta ve çok etkili bir silahın üretimini tamamlamak üzeredir. Silah, birçok gezegende yaşamı saniyeler içinde yok edecek bir virüs çeşidi üretecektir. Kahramanlar bu işi araştırmalı, silahı yapmakla görevli sapkın bilim insanlarını yakalamalı ve sonunda üretim tesisinin yerini tespit edip yok etmelidir. Ancak araştırma derinleştikçe korkunç bir gerçeği de açığa çıkarır, silah, Kont Dooku ile beraber çalışan, karanlık tarafa sapmış eski bir Jedi ustası tarafından tasarlanmaktadır.

Sızma Operasyonu

Şansölye Palpatine, güvendiği bir grup kahramanı bizzat çağırır ve onlara çok gizli bir görev verir. Şansölye, halen senatoda bulunan Ayrılıkçı ajanlarından şüphelenmektedir ve onların zamanı geldiğinde Cumhuriyeti yok edecek bir komplonun parçası olacaklarını düşünmektedir. Onları bulmak ve açığa çıkarmak için bir plan tasarlar; kahramanlar Ayrılıkçı sempatizanı gibi görünecek ve karşı tarafa sızacaktır. Ayrılıkçıların kahramanlarla temasa geçmesinden sonra grubun görevi, senatodaki ajanların kim olduklarını bulmaktır. Görev ilerledikçe daha da tehlikeli bir hal alır; Cumhuriyet resmi olarak kahramanları devlet düşmanı ilan eder ve onları yakalaması için usta bir kelle avcısı ve ekibini görevlendirir.

Hikayeleriniz için karizmatik ve güçlü “kötü karakterler” tasarlamaktan çekinmeyin. Bunlar, kazanç ve güç uğruna her türlü pisliğe bulaşacak Ayrılıkçı liderler, yetenekli general ve savaş lordları, Cumhuriyete inancını yitirmiş idealist senatörler veya karanlık tarafa sapmış eski Jedi ustaları olabilir.

“Jedi öğrencisi Ahsoka Tano, Kont Dooku’nun suikastçısı Asajj Ventress’e karşı”

Grubun karşıt safta yer alması durumunda kahramanlar Kont Dooku, General Grievous veya bizzat Darth Sidious’un hizmetinde çalışabilir. Böyle bir hikayede kahramanlar droid orduları ile beraber klon birliklerine karşı savaşacak ve Cumhuriyet kontrolündeki gezegenleri işgal edecektir. Hikaye Klon Savaşları’nın son döneminde geçerse Darth Sidious, kahramanları Emir 66’nın uygulanmasına yardım etmeleri için yönlendirebilir. Başka bir hikayede kahramanlar, Darth Sidious’un onlara ihanet edeceğinden şüphelenen bir grup Ayrılıkçı lideri yok etmeleri için Sith lordu tarafından görevlendirilmiş olabilir.

Böylece bir yazının daha sonuna geldik. Sizin de konuyla ilgili görüşleriniz veya oynadığınız oyunlardan tecrübeleriniz varsa lütfen belirtin. Sonraki yazıda, İmparatorluk ve İsyan dönemini inceleyeceğiz. Bir kez daha görüşene dek güç sizinle olsun…

Bu yazı, "Star Wars Rol Yapma Oyunu Dönemleri" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar