Infinity Gauntlet Okuma Rehberi – Bölüm 2

Kimdir şu aniden ortaya çıkan Warlock?

Adam Warlock bence Marvel Comics’in üzerinde yeterince çalışmadığı sevilesi bir karakterdir. Hakkında araştırma yapmadan önce sadece birkaç macerasına rastlamış, hikayesini sevmiştim. Hala da seviyorum ve bu atıl bırakılan karakterin hak ettiği şekilde ele alınmasını umutla beklemeyi sürdüreceğim. Bu arada belirteyim, bu gizemli karakter Infinity Gauntlet’te tam da hak ettiği gibi ele alınıyor; ki bunu okuduğunuzda görürsünüz. Biz iyisi mi onun evveliyatına bakalım.

Adam Warlock’un ilk ortaya çıkışı konusunda iki farklı iddia vardır ancak bu ihtilaf daha çok içeriğe dairdir.

HIM

Adam Warlock’un ilk olarak “Him” adıyla ortaya çıktığı iddialardan biridir; ki doğrudur. Stan Lee’yle Jack Kirby’nin Fantastik Four sayfaları için kurguladığı bir karakter olup bir grup bilim adamının “üstün bir insan ırkı yaratma” deneyinin sonucunda ortaya çıkmıştır. O dönem FF hikâyelerinde düzenli olarak şaşırtıcı bilim hikayeleri sunan ikilinin HIM yaratısı daha sonra defalarca görülecek olan “Yaratıldım, üstünüm ve siz insanlarla bir arada yaşayamam”diyerek uzaya kaçan onlarca klişe kurgulardan birinde rol alarak çok az görünür ve ortadan kaybolur. Ancak deney sırasında kullanılan “koza” ve “kozadan doğma” fikri defalarca kullanılır. Infinity Gauntlet’te de bu olay aynen gerçekleşir. Bu arada belirtelim tarihler 1967’yi göstermektedir ve hikâye FF’in 66-67 sayılarında geçmektedir.

adamwarlock1

Bu tarihten iki sene sonraysa HIM’i Thor (sayı 165-166) sayfalarında görürüz. Lee-Kirby ikilisi bu defa onu Thor sayfalarına taşıyarak hayat hakkında deneyim kazanması yolunda ilerlemesini sağlamıştır. Bir deney sonucu hayat bulan ve tanrısal güçlere sahip olan HIM aslında bir çocuk kadar saftır ve hayat, ilişkiler, düzen hakkında hiçbir şey bilmemektedir. Bu macerada yeni bilgiler edinir. Bu macera hakkındaki ayrıntıları “Türkçe Thor Essential Basıldı Ama Öncesinde Ne olmuştu Acaba?” yazımdan okuyabilirsiniz.

Adam Warlock

İkinci köken iddiası 1972 tarihli Marvel Premier dizisi 1. Ve 2. sayısına dayanır. Roy Thomas – Gil Kane imzası taşıyan macerada, Adam Warlock bir tür mesih olarak kabul görülerek ilk kez bu isimle anılacaktır. Kaldı ki mesih alt yapısı daha ilk karede göze çarpar. Karakteri geliştiren Roy Thomas “Jesus Christ Superstar” müzikalinden çok etkilendiğini itiraf eder yıllar sonra. Hıristiyanlığa göndermeler içeren maceraların sebebi hep buymuş.

Bu arada ilk kez kostüm giyen, HIM kostüm tasarımı daha Fawcett Comics’in (DC Comics daha sonrası) Shazam’ından alıntılanmış. Kırmızı üzerine sarı şimşek… Hikayeye gelirsek, Thor’la mücadelesinde kozaya giren ve uzaya açılan isimsiz HIM (O) The High Evolutionary’nin oluşturduğu “Counter Earth” adlı yere ulaşır ve onunla bağlantı kurar. Çok fazla konuşmanın geçtiği macerayı ben çok sevdim onu belirteyim. İnsanların kan dökme arzusu, merhametsizliği, sevgiye sırt çevirmesi konuşulur uzun uzun. Dinsel paralellikler burada öne çıkar. Ancak kavga dövüşten uzak da kalınmaz.

adamwarlock2

Evrimcinin yarattığı hayvan-insan formundaki yaratıklardan biri olan ve kurttan evrimleştirilen kötülük dolu Man-Beast yaratıcısına karşı çıkarak yanına aldığı bazı yaratılarla birlikte saldırıya geçer. HIM olaya müdahale ederek günü kurtarır. Böylece de Evrimcinin desteğini görür. Evrimci ona bir amaç, bir hedef ve alnında yer alacak olan Soul Gem’ini verir. Ardından da onu dünyaya gönderir.

Böylece Marvel Premiere 2. sayısına geçeriz. Warlock adını alan HIM burada 4 gençle tanışarak dostluk kurar. Burada gençlerden biri tarafından “vaftiz edilerek” (Thenlet mi Christenyou!) ADAM (Adem) adını alır. İkinci kez bariz dini bir göndermeyle karşılaşır okur. Maceranın devamındaysa Man-Beast ve avanesiyle mücadele olur, kahraman kazanır ve savaşsız, salgınsız bir dünya umuduyla macera sona erer.

Bu yazı, "Infinity Gauntlet Okuma Rehberi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar