Infinity Gauntlet Okuma Rehberi – Bölüm 2

Ve Adam Warlock’un Gerçek Tabiatının Ortaya Çıkışı

Roy Thomas’la başlayan ama yazar-çizer Jim Starlin’le tamamlanan Adam Warlock’un gelişimi başlar. The Power of Warlock adını taşıyan sekiz sayılık kısa dizide Warlock birçok soyut ve dine gönderme yapan varoluşsal konuyla yüzleşmek zorunda kalır. Tarihler 1972’yi göstermektedir.

Bu kısa dizinin ardından 1974 yılında The Incredible Hulk’un176-178 sayılarına, 15 yılında Strange Tales dizisi 178-181 sayılarına konuk olur. Ki burada Jim Starlin’in sihirli dokunuşuyla insanın kötü yanıyla yüzleşmesi noktasında kendi kötücül yanı olan Magus’la mücadele eder. Bu Magus daha sonra Gerekli Şeyler Yayıncılık’ın basmayı planladığı Gauntlet’in devamı niteliğindeki Infinity War kısa dizisinin de baş kötüsü olacaktır. Marvel Team-Up 55 (1977), Avengers Annual 7 (1977) and Marvel Two-in-One Annual 2 (1977) Warlock’un diğer konuk olduğu ve Thanos’la karşılaştığı diğer dizilerdir.

adamwarlock3

Marvel Two-in-One dizisinin 1980 yılı yayınlanan 63. sayısında yer almasının ardından ise Adam Warlock adeta unutulan kahramanlar arasına atıldı.

11 Yıl Sonra

1991 yılındaysa Jim Starlin bu benim hayranı olduğum kahramanı Infinity Gauntlet’te tekrar ortaya çıkararak hikayede kilit bir görev verdi.

Bu şekilde geri dönüş yaşayan, Adam Warlock Infinity War’la Infinity Crusade kısa dizilerinde büyük roller oynarken Warlock Chronicles’la Warlock And The Infinity Watch adlı dizilerde de başkarakter olarak hayat bulur. Bunların dışındaysa içinde Thanos’un olduğu hemen her kısa dizide de ortaya çıkar. Bu süreçte kötücül yansıması Magus’un dışında “Kismet” (diğer adları Paragon, Her, Ayesha, J’Ridia Starduster) adlı bir kadın versiyonuna sahip olur.

adamwarlock4

Son olarak Guardians Of The Galaxy grubunun bir elemanı olarak ortaya çıkan Adam Warlock sihir-bilim bazlı tanrısal güçlerini yine iyiliğin hizmetinde kullanır. Ancak hak ettiği değeri görür mü? Bence görmez. Sanki bir alışkanlık oluşmuştur. Yazarlar onu kısa süreliğine kullanıp ortadan bir gerekçeyle kaldırırlar. Ardından da mesihvari bir geri dönüş yaşatırlar. Bu dönüşlerin hemen hepsinde de kostüm değişikliği yaşar… Farklı kıyafetlerle görürseniz şaşırmayın diye söylüyorum.

Bunun dışında… Okuyun, Adam Warlock okunası ve bilinesi bir karakterdir ve Infinity Gauntlet’te önemli bir alması gördüğünüz üzere sebepsiz değildir.

Kaynakça

Bu yazı, "Infinity Gauntlet Okuma Rehberi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar