Mangaka Kimlik: Eiichiro Oda

Manga denen merete eskisi kadar olmasa da vakit ayırmaya çalışıyorum. Boş zamanlarımda keyifli vakit geçirmek, yetenekli insanların hayal gücüne tanık olmak iyi oluyor. Tabi bir de bu işe yıllarını vermiş, hayal gücünün sınırları olmayan özel insanlar var. Bunlardan biri de yaklaşık yirmi yıldır devam eden “One Piece” adlı (ömrümü yedi) serinin mangakası Eiichiro Oda.

Şimdi “mangaka” dedik ama o ne? Mangaka kelimesi çizgi roman çizeri gibi düşünülebilir. Bazı serilerde hem hikaye yazarı hem de çizerlik yapan abiler olduğu gibi, işin sadece tek tarafında boy gösterenler de var. Elinden her iş gelen ilk kategorideki mangakalardan birisi de Eiichiro Oda.

Vicky the Viking

Vicky the Viking

Dünyaya gözlerini 1 Ocak 1975 yılında açan Oda, çocukluğunda izlediği Vikingler (Vicky the Viking) adındaki çizgi film sayesinde hayatının ilerleyen döneminde mangaka olmayı hedef edinmiş. Aynı çizgi filmi biz de izlemiştik, ama gaza gelip çizer olanımız olduğunu sanmıyorum. Gerçi iyi ki izlemiş, çünkü korsan teması sağ olsun ilerde bununla harika işler başarmış. Bundan evvel 17 yaşına bastığında Shounen Jump’ta üç farklı ismin asistanı olarak olarak görev almaya başlamış ki, bu isimler arasında efsane samuray mangası Rurouni Kenshin’in mangakası Nobuhiro Watsuki de vardır. Hatta Oda kendi serisine başladığı zaman Watsuki kendi serisinde ufak bir göndermeyle çalışma arkadaşına jest yapar. Yoğun asistanlık zamanında nasıl vakit bulup çizdiğini anlamadığım “Wanted” adındaki ilk çalışması ile Tezuka Ödülleri’nde ikincilik kazanır.

Wanted

Wanted

“Wanted” bir başka açıdan daha önemlidir. İçerisinde ilerleyen zamanlarda “One Piece”te karşılaşacağımız karakterlere (Luffy ve samuray Ryuma) yer verir. Birçok ünlü isimle çalışan Oda, 1996 yılında uzun zamandır hayalini kurduğu korsanlı manga serisine başlangıç yapar. Yayınladığı “Romance Dawn” adlı one shot ile One Piece başlangıç yapar. Asıl olayın başlaması 1997 yılını bulur ve o tarihten itibaren yayınlanmaya devam eden “One Piece” başlar.

One Piece: Ömrümü Yedin!

Uzun yıllar asistan olarak çalıştığı manga sektöründe yer alana Eiichiro Oda, 1997 yılına gelindiğinde One Piece ile kendi serisine başlar. Bu tarihten sonra kariyerine bu seri üzerinden devam eden mangaka, bu süreçte esin kaynağı olarak Dr. Slump ve Dragon Ball’ı göstermektedir. Burada kısaca şuna değinmek istiyorum; Akira Toriyama’nın kaleminden sızan Dragon Ball, kendisinden sonra çıkan shounen türü mangaların çoğuna bir iz bırakmayı başarmıştır. Çok kısa sürede büyük bir takipçi kitlesine ulaşan One Piece 1998 yılında ilk OVA’sına ve 1999 yılına gelindiğinde kendi anime serisine kavuşur.

oda-3

Dünya genelinde tüm zamanların en çok satan mangası olmayı başarmış bir serinin çizeri yaratıcı olan Oda, çalışmalarını özellikle One Piece üzerinde yoğunlaştırmasına karşın zaman zaman diğer mangakalar ile one shot şeklinde yayınlar da çıkarmıştır ki; 2007 yılında Akira Toriyama ile beraber çıkardıkları Dragon Ball x One Piece: Cross Epoch buna bir örnektir.

2002 yılında tanıştığı Nami (One Piece karakteri) cosplayerı Chiaki Inaba ile 2005 yılında evlenen mangakanın iki de çocuğu vardır. Bir röportajda One Piece’i bitirdikten sonra (bence daha yarısında bile değiliz) bir robot mangası çizmek istediğini belirtmiştir kendileri.

Not: One Piece ile ilgili daha kapsamlı bir okuma için sitede arkadaşımızın yazdığı çok şık bir yazı var ki, sakın bakmadan geçmeyin:

One Piece: Hayallerin Gemisinde bir Serüven!
Bu yazı, "Mangaka Kimlik" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar