Manga Çizme İsteğini Zirveye Taşıyan Anime: Bakuman

Az anime izleyen, sadece belirli tür animeleri izleyen, bir otakuya dönüşmüş veya animeleri sevmeyip sadece manga okuyan insanların içinde gizli ya da dışa vurulmamış bir istek vardır. Bende çizeyim yahu bir manga. Genelde sonuçları hüsranla sonuçlansa da, benim bile bir dönem oturup bir şeyler karalamama sebep olmuştur bu olay. Oluşan bu hüsranın çok temel bir sebebi var. Disiplin…

Neredeyse her sanat dalında iyi ya da kötü, belirli bir eser meydana getirmek her yiğidin harcı değil. Özellikle manga çiziminde bu fark daha da ortaya çıkıyor. Manga çiziminin aşamalarını öğrenmek bile, belirli vücut noktalarından ter aktırdığını belirteyim (Tecrübe). İşte bu konuda bizi bir anda manga çizme isteğiyle doldururken, bir anda “Abov bu dertler çekilir mi ya?” seviyesine sadece 2.5 saniyede getiren bir anime var. Adı Bakuman.

Konusuna girmeden önce şöyle bir nedir diye baktığımızda; mangakalarının neredeyse her 3 kişiden birinin izlediği anime olan Death Note’un mangakaları olduğunu fark ediyoruz. (Tsugumi Ooba, Takeshi Obata). Bu 2 güzel abi Death Note’dan sonra durmamış, çalışmışlar ve şahane bir anime daha ortaya koymuşlar.

bakuman1 (860 x 537)

Animemizin konusuna girersek; Moritaka Mashiro okula, ailesine yük olmamak ve bir Hikikomoriye dönüşmemek için zorunlu olarak devam etmekte olan, hayata dair de pek bir hayali olmayan bir ortaokul öğrencisidir. Aynı sınıfta bulunan Azuki Miho isimli bir kızdan hoşlanmakta, ancak kendisiyle konuşacak cesareti bulamamaktadır. Azuki Miho’nun da hiçbir erkekle diyalog içine girdiği görülmemesi gerçeği, Mashiro’yu iyice zorlamaktadır.

Bu şekilde platonik geçen bir günde, derste defterine Azuki’yi çizen Mashiro, okul sonunda defterini sınıfta unutur. Fark edip geri döndüğünde ise sınıfta elinde defterle onu bekleyen sınıfın deha öğrencisi Akito Takagi’yi bulur. Mashiro kendisine şantaj yapılmasını beklerken, Akito Takagi çizimlerini beğendiğini bu sebeple Mashiro’ya birlikte mangaka olmayı teklif eder. Mashiro ise bunu başta tamamiyle reddeder. Çünkü Mashiro’nun ölen amcası mangakaydı ve Mashiro çok sevdiği amcasının ölüm şeklinin Jump’da (Anime de Jack diye geçiyor) tutunamaması sebebiyle depresyona girip intihar ettiğini düşünmekteydi.

Aynı günün akşamı Takagi, Mashiro’yu Azuki’nin evinin önüne çağırır ve Azuki’ye itiraf edeceğini söyler. Takagi Azuki’yi kapıya çağırır ve mangaka olacaklarını, hikayeyi kendisini yazacağını Mashiro’nunda çizimleri yapacağını söyler. Bu olaya anlamsızca çok sevinen Azuki, kendilerine başarılar dilerken Takagi Azuki’nin Seiyu olma isteğinden bahseder. Bu sırada Mashiro, tüm anime boyunca bizi fıtık edecek repliğini söyler.

"Öyleyse hayallerimiz geçrekleştiğinde benimle evlenir misin?"

“Öyleyse hayallerimiz gerçekleştiğinde benimle evlenir misin?”

Yorumlar