Manga Çizme İsteğini Zirveye Taşıyan Anime: Bakuman

Bu soru üzerine Azuki önce kızarır bozarır, ancak sonra ikisininde hayalleri gerçekleşene kadar diyaloga girmeme, sadece mesaj yoluyla iletişimde olmak şartıyla bunu kabul eder. Böylece Azuki’nin de dünden razı olduğunu öğreniyoruz. Mashiro bir şekilde ailesini ikna eder ve dedesinden, amcasının ofisinin anahtarlarını alıp Takagi’nin hikaye önerileriyle manga çizmeye başlar. Bir manga çizer ve Jack ile iletişime geçip mangayı göstermek istediklerini söylerler. Burada editör Hattori-San ile tanışırlar. Hattori-San bu ikilinin gelecek vaat ettiğini anlayıp, kendilerine yardımcı olur.

Ancak bu sırada yapılan bütün yarışmaları kazanan ve Mashiro-Takagi ikilisinden sadece 1 yaş büyük olan Eiji Niizuma isimli bir dahi ortaya çıkar. 10 yılda bir ortaya çıkan dâhilerden biri olduğu konusunda Jack editörleri hemfikirdir. Jack’ta bir numaralı mangaka olunca istediği seriyi sonlandırma hakkına sahip olma şartıyla Jack’te seri çizmeye başlar. Garip bir şekilde Ashirogi Muto (Takagi ve Mashironun mahlası) fanı olur. Karakterlerimiz Eiji Niizuma’yı geçmeye çalışırken, bir çok manga ortaya çıkaracaklar ve sıkı çalışmanın ve emek vermenin nasıl bir şey olduğunu tüm izleyicilere göstereceklerdir.

Anime 25’er bölümden 3 sezon sürdüğü için zaman içinde yeni karakterler geliyor. İsimlerini verip en sevdiğim karakteri biraz anlatıp geçiyorum. Anime ilerledikçe Shinta Fukuda, Aoki Yuriko, Takura Nakai ve bence en süper karakter olan Kazuya Hiramaru seriye dahil olurlar

Kazuya_Hiramaru_anime (860 x 484)

Animedeki tüm karakterlerden farklı olan tek karakterdir Hiramaru. Neredeyse tüm karakterler manga çiziminden hoşlanmakta ve mangaya çok saygı duymaktadırlar. Hiramaru 20’li yaşların sonunda masa başı işi olan biridir. Bir gün metroda bir Jack bulur, içini açar ve bakar. Bunu bende yapabilirim der ve manga çizip Jack’e başvurur. İşinden de ayrılır. Hiramaru editörü tarafından 2 yılda bir gelen bir deha olarak adlandırılır.

Hiramaru 10 yıl olamamasına tepki gösterirken, anime’nin en büyük komedi unsuru bir anda Hiramaru ve editörü oluyor. Hiramaru diğer karakterlerin mangaları bir yükselip, bir iptal olurken kendi mangası devamlı yükselişte olması hatta anime’ye uyarlanmasına rağmen çizmekten nefret etmektedir ve çizmemek için her bahaneyi kullanmaktadır. Ancak editörü Koji Yoshida kendisini devamlı olarak güzel kızlarla çay partileri ayarlamakla kandırarak, Hiramaru’ya manga çizdirmektedir. Yalanları tükendiğinde ise Hiramaru’ya kredi çektirip yeni ev ve arabalar aldırarak para için de olsa mangaya devam etmek zorunda kalmasını sağlamaktadır.

Tabi malesef ki; hikaye Hiramaru üstüne kurgulu değil. Ashirogi Muto mahlasıyla manga çizip kendini geliştirmeye devam eden karakterlerimiz, acaba 18 yaşlarında bir anime’ye uyarlanıp Mashiro’yla Azuki’nin evlenmesini mümkün kılacaklar mı? Yoksa Azuki ellerin mi olacak? Azuki bizim oğlanın olsun olmasın, bu anime’yi izlerken lütfen çevrenizde kalem kağıt olmasın, bölümü bitirip kağıdı alıp hüsrana uğramayın. Yapmayın bunu…

Yorumlar