Marvel NOW vs New 52 – Bu Yeni Dünyalarda Neler Oluyor?

Öncelikle iki konuyu netleştirmem gerekiyor. Birincisi ben ne Marvel, ne de DC “fan”ıyım. Ben önce Avrupa menşeli, ardından da Japon icadı çizgi dünyayı severim. Amerika’yı sevmem mi? Tabii ki hastasıyım ama bir “fan” değilim. Gelecek tepkileri yumuşatmak adına, bunu kafadan belirtmek istedim. İkinci olarak; çizgi roman dünyasında en sevmediğim şey; “versus” yapmaktır. Yok “Hulk mu döver Süperman mi?”, yok “Sentry güneş gücünü kullanmazsa Thor döver mi?” gibi anlamsız tartışmalardan hiç haz etmem. Dolayısıyla sanırım bu yazım, çizgi romana dair tek “versus” yazım olacak.

…Diyor ve başlıyorum. Marvel NOW ve New 52, Marvel ve DC’nin yeni pazarlama stratejileri. Bu planlamalar dahilinde; Marvel daha sade, DC biraz daha karışık çalışmayı seçmiş gibi görünüyor. Marvel NOW’a baktığımız zaman, kahramanların hikayelerinin, MARVEL’ın kaldığı yerden devam ettiğini görüyoruz.

marvel1

DC ise, New 52’ye geçerken biraz kafası karışmış bir görüntü çiziyor. Bazı kahramanlar eski DC’de kaldıkları yerden hayatlarına devam ederken, bazıları başa dönüyor ve tam manasıyla “reset”leniyor. Acaba hiç “reset”lenmeselerdi ya da tamamen herkes sıfırdan mı başlasaydı?

New 52’ye Hızlıca bir Bakalım…

DC’de yeni kötüler, eskiye göre daha iyi dizayn edilmiş diyebilirim. Özellikle Talon tiplemesi, eski DC kötülerine göre daha ciddi, daha olgun. Ayrıca yeni düşmanların eskiye göre daha başbelası olduklarını da söylemeliyim. New 52 ile birlikte Darkseid, Deadshot gibi karakterlerin de hikayeleri baştan alınıyor ki; bence DC’ye yeni girenler için birebir.

New 52, Vertigo ve Wildstorm yayınevlerinden karakterlerini bünyesine katmış. Bu iki değerli yayınevinin hikayelerinin, daha geniş bir kitleye duyurulması açısından güzel bir gelişme. Tabii özellikle Vertigo’daki bazı hikayelerin, belli yaş altına hitap etmemesinden dolayı crossover‘lar olmayacak gibi. Yine de Animal, Constantine gibi karakterler artık daha geniş kitleler tarafından bilenecek.

dc1

Hanımlar önden lütfen

Öteden beri gücüyle kafa bulunan, pek hayran kitlesi oluşturamayan Aquaman, New 52’de çok daha güçlü. Aslında DC, New 52’ye geçmeden önce de Aquaman’i “sert çocuk” haline getirmeye çalışıyordu. New 52 ile birlikte artık Aquaman denince, evlere damacana dağıtan sucu arkadaştan fazlası aklımıza gelecek.

Bazı karakterlerin kostümleri iyiye giderken; örneğin Superman ve Batman, DC bazı karakterleri de maymuna çevirmiş desek fazla olmaz. Poison Ivy bayağı kötü. Bronz Tiger gerçekten kaplan mı olmuş? Ayrıca bir de Green Lantern hangi ara eşcinsel olmuş?

Marvel NOW’a Gelince…

İlk göze çarpan kadın karakterlerin ana karakterler haline geldiği. Bu noktada Marvel NOW’a koca bir alkış. Kadınları çizgi roman dünyasında rahat bırakın bari! Mrs. Marvel, Captain Marvel, Red She-Hulk gibi karakterler kendi maceralarına, fasiküllerine kavuştular.

Avengers artık çok güçlü. Blue Marvel da takımda. Tarihin en güçlü Avengers’ı diyebiliriz. Bu durum daha da güçlü düşmanların bir araya geleceğine mi delalet? Eğer öyleyse bir çok “ünlü”yü bir arada göreceğiz demektir.

marvel2

Canlansınlar istiyorsunuz değil mi içten içe, doğru söyleyin?

Steve Rogers geri geldi! Başka bir şey söylemeye gerek var mı?

Her şey dört dörtlük değil elbet. Örneğin; ana olaylar konusunda İç Savaş’tan beri okuyucu pek tatmin olmamış durumda. Çizgi roman kritiklerine şöyle bir göz atıldığında, özellikle “Age of Ultron” la ilgili hoş olmayan yazılar ağırlıkta. Ana olay konusuna bir el atmaları şart gibi.

“Filmde ne varsa çizelim” mantığı da, özellikle ABD’de okurlar tarafından garipsendi. Falcon ve Black Widow’un, Avengers filminden sonra, birden çizgi romana dahil edilmesi biraz zorlama olarak yorumlanıyor. Ayrıca; bu Avengers çılgınlığı da ,okurları sıkmaya başlamış. “Avengers Initiative”, “Avengers Arena”, “New Avengers”… Kadın karakterler konusunda güzel bir risk alan firmanın, Avengers ismi ile ticari kazanç kovalaması da burun kıvırtıyor.

Justice League!..he bir de Cyborg...

Justice League!..he bir de Cyborg…

Yani?

DC tüm karakterli sıfırlasaydı daha mı iyi olurdu sanki? Marvel Avengers’a çok mu saplanıyor? Karar sizin tabii ki..

Yorumlar