Baator 6 – Cehennemin Arşidükleri

Baator yazılarımızda artık asıl konuya geçme zamanımız geldi. Baator, zalim bir hiyerarşi ile yönetiliyor ama bu hiyerarşinin tepesinde kimler var? Yazımızda bunlardan bahsedeceğiz. Yani cehennemin Arşidüklerinden, Archdevillerden.

Archdevil Nedir?

Archdeviller, dokuz cehennem katının her birinde tartışılmaz liderliğe sahip şeytani soylulardır. Kendi katları içinde tanrısal hakimiyete sahiptirler ve aynı zamanda hiyerarşi üzerinde hakimiyetleri vardır. Her biri çok yaşlı ve çok kötü kişilerdir.

Arşidükler, belli sınırlar dahilinde, pit fiend’a yükseltme hariç, çeşitli baatezuları terfi ettirebilir. Pit fiend ve özel şeytanlar (dük, arşidük) üretme yetkisi sadece Asmodeus’ta vardır. Yine de kontrol etmenin zorluğu ve cehennemi prosedürlerden dolayı, zırt pırt istedikleri gibi terfi yapmazlar ama, istedikleri gibi düşürme yapabilirler.

Şu an katlarının başında olanları saymakla işe başlayalım (5th Edition itibariyle).

zariel

Zariel (Avernus’un Lady’si)

Zariel, ikinci dalga düşmüş meleklerdendir. İlk dalga, Baalzebul ve Belial ile birlikte gelen büyük bir dalgayken, Zariel gibileri sonradan bireysel olarak ya da ufak kitleler halinde düşmüşlerdir. Zariel’in düşüşü ise trajiktir.

Baalzebul, Belial ve diğerlerinin düşüp, Baator’da kendilerine yer bulmaları Zariel’e (o zamanlar bir planetar ya da solar melek) haksızlık gibi gelmiştir. Bu yüzden cehenneme gidip onları bizzat cezalandırmak ister. Baator’a yaptığı saldırıda fark ettiği şey ise, düşmüş meleklerin bürokrasi içinde kaybolduklarıdır. Muhtemelen isimsiz lemure’ların milyonlarcasından biridirler. Böylece Zariel sinsi yolu takip etmek istemiş ve Baatezulara hizmetlerini sunmuştur. Zaman içinde hiyerarşide tırmanıp Gelugon haline geldiğinde, içinde iyilikten geriye bir şey kalmasa da, eski müttefikleri olan düşmüş meleklere olan nefreti daha büyük bir ateşle yanmaya devam etmiştir.

Cehennem’de Hesaplaşma’dan önceleri, meleklerin kampında yer alıp onları savaş çıkarana kadar kışkırtmış ve böylece Asmodeus’un gözünden düşecek olan eski melekleri bizzat cezalandırma hakkına sahip olacak ya da onların yok olmasına aracılık etmiş olacaktı. Bir sonraki yazımızda bunlara değineceğiz.

bel

Cehennemde hesaplaşma’nın sonuçlanmasından sonra Zariel, Dispater’a ihanet edip kendi emrine girmiş olan pit fiend Bel’e gittikçe artan yetkiler vermiş, sonunda bir darbe ile devrilip uzun yüzyıllar boyu Bel’in esiri olarak tutulmuştur. Bel, Zariel’i işkenceler ve aşağılama ile hapiste tutarken, güçlerini emerek katı yönetmiştir. D&D 3.5, 4th zamanlarında Zariel hala hapisteydi. 5th Monster Manual’inde ise tekrar birinci katın lideri olduğu yazıyor. Demek ki bir şekilde kurtuldu ya da kurtarıldı ve tekrar görevinin başına döndü.

Bu yazı, "Cehenneme Bir Yolculuk: Baator" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar