Baator 5 – Cehennemin Dükleri

Geçtiğimiz bölümlerde, Baator’un yapısından ve içindeki şeytanların ne şekilde hareket edip terfi aldığından, nasıl cezalandırıldığından filan bahsetmiştik. Fakat; Baator’da jenerik spinagonlar, isimsiz erinyesler dışında karşılaşacaklarımız; bizim tekerimize çomak sokup yükselecek, oyunlarımızda kullanabileceğimiz enteresan karakterler kimler?

Aşağıda her katta yer alan isimli baatezuları, kısacası cehennemin düklerini inceleyeceğiz.

Öncelikle Baator’daki consort (gözde) tanımını anlatmam gerekli. Consort, wife-husband (karı-koca) gibi değil, biraz daha az bağlılık içeren ama benzeri bir konumdur. Her zaman consortlar, efendilerinden daha aşağı konumdadır ve onların sayesinde bir yerlere gelmişlerdir. Kalıcı birliktelikler kötülüğün doğasına aykırı olduğu için, bu çeşit bir kurum söz konusudur. Ayrıca Baator’un consort’larının durumu, benzeri durumdaki diğer boyutlardakinden (Arborea gibi) farklıdır. O yüzden consort denince, aklınıza belli bir tanım gelmesin.

İkinci nokta, bu düklerin çoğunluğunun 1983 yılında, daha planescape yokken ve şeytan-melek gibi varlıklar, dünyalara rahat girip çıkabilirken üretilmiş olmalarıdır. Sonradan tanrılar, outsiderlar ve dünya dışı varlıklar, büyülü yollar dışında dünyaya kolay girip çıkamamaya başladılar. Aynı zamanda, o zamanın D&D’sinin mekanik farklarından dolayı, şimdilerde 1-20 seviye arasında olan güç uçurumu yoktu. Bu yüzden şimdi en azından gelugon-archdevil arası olarak, CR 16-22 arası olması gereken bu karakterlerin, o zaman için normal insana benzer şekilde tarif edildiklerini gördüğümü söylemeliyim. Kendiniz merak edip okuduğunuzda, bu adam/kadın pit fiend’ların üstünde nasıl olabilir filan diye şaşırmayın. Ayrıca, dokuz cehennemde yasal/politik otorite, fiziksel güçten önemlidir. Çok zayıf varlıklar, sadece hükmettikleri otorite ile yeri yerinden oynatabilirler.

dukes1

Avernus

Amduscias: Tiamat’ın elçisidir. Üstün aktörlük ve ikna kabiliyetleri sayesinde “Düşmanları Barıştıran” takma adını kazanmıştır. Tiamat’ın emrindeki 29 abishai bölüğünü komuta eder. Üç değişik formu vardır: hafif, keskin silahlar kullanan, şahin kafalı bir insansı; mor boynuzlu, kirli sarı bir unicorn ve becerikli (prehensile) kuyruğa sahip bir dire wolf.

Malphas: İki metreyi geçkin kara derili bir insansı ya da büyük, siyah bir yırtıcı kuş olarak görünebilir. Sesi tok ve ikna edicidir. Kandırmacalarda ustadır ve Tiamat’ın emrindedir. 40 abishai bölüğü yönetir.

Rabble of Devilkin: Diğer katlarda önemli yer tutmuş olup, zamanla gözden düşmüş olan düklerin ve isimli şeytanların ortak adıdır. Kendi çaplarında bir ittifak içindedirler çünkü Baator’da gözden düşmek, ölümle eşdeğer bir kaderdir. Oyunlar için, cehennemde tekrar önemli olmak isteyen, düşmüş dükler çok harika baş düşmanlar olabilir.

Avernus, Rabble of Devilkin’i de eklediğimizde katlar arasında en kalabalık dük nüfusuna sahip yerdir.

dukes2

Dis

Arioch: Dispater’ın özel savaşçısı ve şampiyonudur. En önemli özelliği, cehennemin en önemli adamlarından Titivilus’un, Arioch’a saygı duyması ve kendine eşdeğer görmesidir. Mor derili, şeytani bir insansı görünümündedir. Aslan yeleli bir timsah kafasına sahiptir.

Biffant: Biffant şişmanca bir şeytandır ve kabarık bir kuş kuyruğuna sahiptir. Kan kırmızı deriye sahiptir ve sürekli gülümser. Dis şehrinin kahyalığını yapar.

Titivilus: Cehennemin en güçlü düklerinden biridir. Dispater’ın paranoyak yapısı yüzünden neredeyse her konuda efendisini temsil eden Titivilus, yeri geldiğinde Dis’in ordularının da başına geçebilir. Efendisini o kadar çok yerde temsil etmiştir ki, bazıları Titivilus’un kılık değiştirmiş Dispater olduğuna ya da Dispater’ı öldürüp yerine geçtiğine inanırlar. Beyaz bir cilde, keçi ayaklarına ve küçük siyah boynuz ve kanatlara sahiptir. Buna rağmen onu görenler bir yakınlık hissederler. “Meşum bakireler” adında bir grup erinyes’i hizmetinde tutar.

Alocer: Dispater’ın derebeylerinden biridir. Kızıl-altın renkli bir insansı görünümündedir. Çoğu zaman tam zırhlıdır ve savaşa bir nightmare’e binerek gider. Otuzaltı bölük erinyes komuta eder.

Bitru: Dispater’ın derebeylerinden biridir. Yetmiş erinyes bölüğü komuta eder. Kaslı, kırmızı bir şeytandır. Siyah boynuz, toynak ve kanatları vardır.

Merodach: Yine Dispater’ın bir derebeyi. 21 bölük hamatula’sı vardır. Şeytani insan kafasına sahip bir kurt görünümündedir. Tüylü kanatlarıyla hantalca uçar ve kavrayabilen yılan kuyruğuna sahiptir.

dukes3

Minauros

Bael: Baator’un en efsane kumandanlarındandır. Arşidüklük potansiyeli gösterse de, politik olaylardaki eksikliği ve kıskanç düşmanları yüzünden bir türlü yükselememiştir. Altın derili bir insansı şeklindedir. Kırmızı yelesi, büyükbaş hayvan şeklindeki yüzünü çevreler. Boğa boynuzları ve sivri dişleri vardır. Her biri 333 birimden oluşan 66 bölük hamatulayı yönetir.

Caarcinolaas ve Melchon: Caarcinolaas ve Melchon, Bael’e karşı olan cepheyi oluşturuyorlar. Cehennemde Hesaplaşma’dan (7. Bölümde anlatacağım) önce daha sakin yaşam sürerlerken, sonrasında kendilerinde bir cesaret bulup işlere karışmaya başlamışlardır. Bael’i yenip, onun ordularını da alıp Mammon’u tahtından indirmeyi hedeflerler.

Bu yazı, "Cehenneme Bir Yolculuk: Baator" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar