Baator 5 – Cehennemin Dükleri

Focalor(Focalur?): Dragon #75’te hakkında bilgi geçen ama sonraları bir daha ismi dışında pek bahsedilmeyen bir dük. Hatta sonradan Focalur olmuş. Focalur, 3. Katın ve Mammon’un güvenliğinden sorumludur. Orta yaşlarda, kırlaşmış saçlı ve ince sakallı bir adam gibi görünür. Bir tek, tüylü kanatlarını açtığında ya da toynaklı ayaklarını gösterdiğinde farkı anlaşılabilir. Dünyaya çağırıldığında, zamanını en sevdiği eylem olan yüzme ile geçirir.

Glwa: Glwa çok acayip bir şey. Dragon #75’de adı bir kelime olarak geçiyor. Mammon’un gözdesi olarak. Aynı yerde ise yine Glasya, Mammon’un gözdesi diye açıklanmış. Glwa, başta Glasya’nın isminin yanlış yazılmasından başlayıp, sonraki materyallerde sadece isim olarak geçen ama Glasya’dan farklı bir dük haline gelmiş gibi görünüyor. Focalur’un müttefiki olması dışında, bir bilgi de yok kendisi hakkında.

dukes4

Phlegethos

Balan: Belial’ın eskiden beri en sadık düklerindendir. En şiddet yanlısı ve şehvetli düklerdendir. Önce iblislerin (demon), sonra kadınların, en son da herkesin ölmesi gerektiğini düşünür. Özellikle kendinden zayıf gördüğü rakipleriyle savaştan asla kaçmaz. Öldürdüğü düşmanlarının kafaları şeklinde madalyalar yapıp üzerinde taşır. Devasa, yeşil derili bir insansı gibi görünür. Çatık, siyah kaşları ve siyah sakalları vardır. Toynaklı ayakları vardır ve derisi ayaklarına doğru indikçe kırmızıya çalar. Eskiden Bathym’in yakın müttefikiyken, Cehennemde Hesaplaşma sonrası başa geçen Fierna’dan nefret ettiği için araları açılmıştır. Kırk bölük sakallı şeytana komuta eder.

Bathym: Bathym ölü beyazı cildi olan, komple siyah gözlere, siyah toynak ve yine simsiyah tırnaklara sahip bir insansı şeytandır. Kuyruğu bir domuzunki gibi kısa ve kıvırcıktır. Kuyruğundan utandığı için saklar ve bu konuda hassastır. Sinirlendiği zaman yılan gibi tıslar. Otuz bölük dikenli şeytana hükmeder.

Gaziel: Gaziel, Belial’a hizmet eden bir düktür. Özellikle emredilmeyen hiç bir işi yapmaz ve zamanının çoğunu düşünceler içinde geçirir. Savaşta ise mükemmel bir komutana dönüşür. Soğuk, metodik bir yönetme şekli vardır. En ufak karşılaşmaların ve taktiklerin bile detaylarını unutmaz ve uygular. Beyaz, kurukafa şeklinde bir başı ve koçunkine benzeyen pembe boynuzları vardır. Kahverengi-kızıl, insansı bir vücudu vardır. Çatallı, kırmızı bir kuyruğu ve siyah toynakları ile uzun, ince ve çatallı bir dili vardır. 21 bölük bone devil’e komuta eder.

dukes5

Gazra: Hamatula’ların komutanı olan bir pit fiend’dır. Aynı zamanda Fierna’nın gözdesi ve partneridir. Belial’ı kıskanır ve ondan nefret eder. Yine de; bunu gizli tutacak kadar zekidir. Evil elemental prenslerden Ogremoch ile ve Archdevillerden Levistus ile yakın ilişkileri vardır. Oyunlarda kullanmaya çok elverişlidir.

Chamo: Belial’ın sefiri olarak çalışan Chamo, sürekli sakin ve korkusuz bir görüntü çizer. Phlegethos’daki tüm saklanma yerlerini bildiği söylenir. Orta yaşlı, sakin bir adam görünümündedir. Yukarı bakan boynuzları, siyah toynakları, çatallı kuyruğu ve siyah yarasa kanatları vardır. Genelde cüppeler giyer.

NOT: Phlegethos’la ilgili dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, Belial’ın çok büyük bir politik oyuncu olduğudur. Cehennem’in sekiz bakanından ikisi olan Zapan ve Zaebos, bu kattaki düklüklerden sonra yerlerini almışlardır. Bu yüzden de bu katın dükleri, hatırı sayılır kişilerdir.

duke6

Stygia

Agares: Yaşlı, kırılgan bir adam gibi görünen Agares, 31 bölük bone devil’e komuta eder. Sürekli, yakalayıp çeşitli işler için yetiştirdiği yırtıcı kuşlarla dolaşır ve bunların ticaretini yapar. Katın en eski düklerindendir.

Machalas: Agares’le beraber katın en eski düklerinden biridir. 31 bölük barbed devil’a hükmeder. Kişisel gücü fazla olmadığı için diğerlerinin arasını bozmakla uğraşır. Uzun, siyah pullarla kaplı bir cilde sahip bir insansı şeytandır. Büyük yarasa kanatları vardır.

 Malbolge

Tartach: Glasya’nın gözdesidir ve daha önceki efendilerine olduğu kadar, yeni efendisine sadıktır. Cehennemin diğer yerlerinde, daha az güçlü düklerin daha iyi yerlerde olduğundan dolayı kıskançlık içindedir. Karanlık, kaba bir eğlence anlayışı vardır ve zayıflara işkence etmekten çok hoşlanır. İrice bir insan gibi görünür. Sakalları ve bıyıkları dolgundur ve kanca şeklinde boynuzları vardır.

Bu yazı, "Cehenneme Bir Yolculuk: Baator" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar