Baator 5 – Cehennemin Dükleri

Bifrons: Baator’un en kuvvetli filozoflarındandır ve aynı zamanda kuvvetli bir düktür. 26 bölük gelugon’a hükmeder. Mücevherler ve iyi yapılmış buzdan heykeller toplar. Kanatsız, devasa ve aşırı kaslı bir insansı şeklindedir. Bir bulut devi kadar kuvvetlidir. Belden aşağısı yılan şeklindedir. Tamamen beyaz, çizgi şeklinde gözleri vardır ve derin, gümbürdeyen bir sesi vardır.

Hutijin: Hutjin, Cania’nın aristokrasisini oluşturan bir birimi; iki bölük pit fiend’ı yönetir. Bu yüzden de cehennemin en kuvvetli düklerinden biridir. Görünüş olarak pit fiend’a benzese de, daha kuvvetli bir varlıktır.

Ayrıca pit fiend olan, özel isimli bazı baatezulardan da bahsediliyor. Bunların, Hutijin’in emrinde olduklarını düşünebiliriz. Geçen isimler şöyle: Bechard, Buldumech, Guland, Silcharde, Sphandor, Nexroth. Bunlarla ilgili detayları araştırmaya zamanım yetmedi. Eğer olursa ek bir yazıyla girişirim.

duke11

Nessus

Adramalech: Nessus’un (ve dolayısıyla Baator’un) başbakanıdır. Yaşlı bir adamı andırır. Ruh haline göre renk değiştiren gözleri vardır. Baator’daki tüm olayları casusları ve pit fiendlar aracılığı ile takip eder ve ölümlülerin “Ateşler Kitabı” diye adlandırdığı, aslında birden fazla cilde sahip kitaplara kaydeder. Bu kitaplarda Adramalech’in bilebildiği kadarıyla tüm şeytanların gizli, gerçek isimleri (çağırmak ve hükmetmek için kullanılabilir) ve olaylar kaydedilir. Adramalech, kendisine saldırmasınlar diye tüm arşidüklerin gerçek isimlerini ve önemli şeytanların gerçek isimlerini ezberlemiştir. Bu yüzden de cehennemde oldukça yetkisi ve kuvveti vardır. Phongor’la rakiptir.

Phongor: Asmodeus’un engizitörüdür ve cehennemde en korkulan düktür. Adramalech kadar geniş bir casus ağına sahiptir. Şeytanlar ve sayısız ırkın üzerinde işkence yöntemlerinde benzersiz uzmanlığı vardır. Phongor’un ellerinden çok az ve efsanevi kişiler tüm vücut ve ruhları sağlam olarak dönebilmiştir. Ölü beyazı tenli ve pembe gözlü, tıslayan sesi olan bir adam gibi görünür. Yağlı beyaz saçları ve ufak boynuzları vardır.

Buer: Nessus’un komutanlarındandır. 15 pit fiend bölüğüne komuta eder. Melankolik bir yapısı vardır ve eşek şakaları yapmayı sever. Yine de, bütün bu davranışları hesaplıdır ve bir amaca yöneliktir. Gümüş tenli, beyaz tüylü bir centaur şeklindedir. Kırmızı boynuz ve toynakları vardır. Aynı zamanda sırtının arka kısmından (kuyruğun olması gereken yerden az daha önden) altı tane becerikli dokunaç çıkar. Bunların kavrama gücü olmasa bile, silah olarak kullanılabilirler.

duke12

Bune: Malebranche’a benzeyen (rengi bakırsı ve insan kafalı sadece) Bune, aynı zamanda 30 bölük malebranche’a komuta eder. Kendisinden alçak gördüklerine zulmetmeyi sevdiği gibi, Asmodeus başta olmak üzere kendisinden üstün gördüklerine karşı ise küstahça bir tavrı vardır. Asmodeus ise bu tavrına, dükler arasında emrine en hızlı itaat eden Bune olduğu için katlanır.

Morax: Dokuz bölük pit fiend’a komuta eden Morax, konuşmayı sevmeyen, savaştan keyif alan bir düktür. Devamlı emrindeki pit fiendlarla güreşirken, onları sağa sola fırlatıp kükrerken görülür. Emri altındakilere karşı adil olmasıyla saygı toplamıştır ve Asmodeus’a çok sadıktır. Fiziksel kuvveti olmayanlardan nefret eder. Boğaya benzer kafası olan, insansı bir şeytandır. Yarasa kanatları ve kaslı kolları vardır.

Rimmon: Yakışıklı bir insan kafasına sahip gelugon gibi görünür. Beş bölük gelugon’a hükmeder. Piçin tekidir ve çok sevilmez.

Zagum: Otuz barbed devil bölüğüne komuta eden Zagum, zalimliği boş ve gereksiz bir iş olarak görür. Eğlence ve mizahın bağlayıcı gücüne inandığı için, sürekli garip şakalar ve espriler üretip durur. Yine de bu şakaların çirkin bir mizah ürünü olduğunu söylemeden geçmemek lazım.

duke13

Alastor the Grim: Bu, isimli bir pit fiend’tır ama cehennemdeki en büyük ve kuvvetli pit fiend’tır. Asmodeus’a bağlılığı kesindir ve yılmazdır. Asmodeus’un başlıca celladı olarak görev yapar. Eğer Asmodeus, yanına tek bir kişi almak zorunda kalsaydı Alastor’u alırdı denir. Kanatları kırıktır ve vücudu yaralarla doludur.

Martinet: Bu da bir pit fienddır ve Nessus’un ordularından sorumludur. Aynı zamanda cehennemin sıklıkla çıkan politik kargaşalarını yatıştırır. Savaştaki başarısının yanı sıra diplomaside de oldukça beceriklidir. Asmodeus’un başlıca gözdelerine bizzat eşlik ederek onları korur.

Şimdilik dükler bu kadar. Çoğu oyun için arşidükler çok yüksek hedef olabilirken, bunlar yerine göre daha güçsüz ve ulaşılabilir hedefler oldukları için oyunlara çok uygun NPC’lerdir. Umarım işinize yarar.

Bu yazı, "Cehenneme Bir Yolculuk: Baator" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar